www.rashlanut-refuit.org

פיצויים בגין ניתוח לתיקון רוחק ראיה ללא הסכמה מדעת

פיצויים בגין ניתוח לתיקון רוחק ראיה ללא הסכמה מדעת

האם מטופל אשר סובל מנזקים לאחר טיפול רפואי, זכאי לפיצויים למרות שלא הוכחה רשלנות בביצוע ההליך הרפואי? האם די בהעדר הסכמה מדעת, כאשר מדובר בהליך קוסמטי, כדי להקים זכות לנפגע לפיצויים? התובע פנה בשנת 1999 לרופא הנתבע והתעניין בניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה. הנתבע ביצע לתובע מספר בדיקות והמליץ לו לעשות הניתוח. הניתוח בוצע באפריל 1999 בעין אחת, ובמאי אותה השנה בעין השנייה. התובע טען כי לא רק שבעיית הראיה שלו לא נפתרה, אלא נגרמו לו נזקים קשים ובלתי הפיכים בעיניו.

 

עוד פסקי דין בנושא:
פיצויים למטופלת בגין העדר הסכמה מדעת בעקבות ניתוח בחוליות הגב
קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת
רשלנות רפואית בניתוח כריתת קונכיות באף והעדר הסכמה מדעת
פיצויים בגין העדר הסכמה מדעת לצנתור
חתימה על טופס הסכמה מדעת אך פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה


דוקטרינת ההסכמה מדעת מצאה בעבר ביטוי בפסיקת בתי המשפט, והחל משנת 1996 עוגנה בחוק זכויות החולה. במקרה דנן, התובע טען כי הוסבר לו שמדובר בניתוח פשוט ולא מסוכן, ולא נאמר לו דבר לגבי סיכונים כאלה ואחרים (לרבות סיכויי הצלחה). כמו כן, התובע הוסיף כי בשנת 1999 היו ניתוחי הלייזר לשיפור הראיה בחיתוליהם והניסיון בשיטת הניתוח דכאן – לאסיק – היה מועט "בלשון המעטה". התובע הוסיף כי אם הוא היה יודע את המידע המלא ביחס לניתוח, כולל חוסר התאמתו לעיניו והסיכונים השונים, ברור כי הוא היה מוותר על "התענוג" וממשיך להרכיב משקפיים. הנתבע טען, לעומת זאת, כי הוא העניק לתובע את מלוא ההסברים הנוגעים להליך הרפואי. כמו כן, הנתבע הוסיף כי התובע חתם על טופס הסכמה מדעת והייתה לו אפשרות לקרוא את הטופס בזמן ההמתנה לבדיקה.

 

הליך רפואי חדש


יש לציין כי התובע סבל באותה התקופה מרוחק ראיה משמעותי. כמו כן, השופטת התייחסה לכך כי ה-FDA טרם אישר ניתוחי רוחק ראיה באותה התקופה ועל כן ניתן לקבוע כי הפרוצדורה המבוקשת הייתה חדשה יחסית וטרם נרכש בה ניסיון רב. מידע זה לא נמסר לתובע לפני הניתוח. השופטת ציינה עוד כי הנתבע היה מעוניין באותה התקופה לצבור ניסיון בביצוע ניתוחים אלו, ועל כן מיעט לפרט בנוגע לבעיות העלולות לעלות מהם. צוין גם כי אולי התובע קיבל הסברים מסוימים לפני הניתוח, אך החתימה על הטופס בפועל נעשתה אצל המזכירה ביום הניתוח עצמו. אי לכך, בית המשפט קבע כי לא הוכח שהתובע קיבל את ההסברים כנטען ובמקום בו מדובר בניתוח בחירה – הדברים חייבים לעלות כדי רשלנות רפואית.

 

"כאשר עסקינן בניתוחים פלסטיים שאין כל בהילות בביצועם, יהיה זה ראוי לצייד את המטופל בטופס ההסכמה עובר ליום הניתוח על מנת שבאמת יוכל לעיין בו בנחת ולבחון אם יש לו שאלות להפנות לרופא", נכתב בפסק הדין, "הדברים מוצאים ביטוי בחוק זכויות החולה הקובע כי המטפל ימסור למטופל את המידע הרפואי, בשלב מוקדם ככל האפשר, ובאופן שיאפשר למטופל מידה מרבית של הבנת המידע לשם קבלת החלטה בדרך של בחירה מרצון ואי תלות".


השופטת הוסיפה כי חובת הגילוי החלה על רופא במקרים בהם מדובר בניתוחים קוסמטיים הינה גדולה מהליכים רפואיים הכרחיים, ולא בכדי. לא מדובר בניתוח מציל חיים ואף לא בניתוח אשר יש צורך רפואי לבצעו. אי לכך, הסיכוי אשר מטופל יבחר לעבור ניתוח כגון זה, כאשר ישנם סיכויים משמעותיים לגבי ביצועו, אינם גבוהים כשל בחירה בהליך רפואי ללא ברירה.

 

עוד מאמרים בנושא:
השתתפות בניסוי רפואי ללא הסכמה מדעת, מתי ניתן לתבוע פיצויים?
טיפול שיניים ללא הסכמה מדעת, מתי תוגש תביעה בגין רשלנות רפואית?
טיפול ללא הסכמה מדעת במצב חירום, האם ניתן להגיש תביעה?
הסכמה מדעת לאחר כניסה לחדר ניתוח, האם רשלנות רפואית?


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי יש לפסוק פיצויים לתובע בסך 100,000 שקלים. התובע סבל מרוחק ראיה גבוה באופן משמעותי והיה ברור כי הניתוח לא יוכל לתקן את בעיית ראייתו באופן מלא. על הנתבע היה מוטל להביא עניין זה לידיעתו של התובע בטרם ביצוע הניתוח, קל וחומר כאשר ישנה סבירות גבוהה כי התובע יאלץ לעבור ניתוח נוסף לתיקון ראיה לאחר מכן. כמו כן, רופא סביר היה מיידע את המטופל לגבי העובדה שעסקינן בהליך רפואי אשר לא נצבר בו ניסיון רב (תיקון רוחק ראיה) ועל כן ברור כי הסיכויים לסיבוך צפוי הינם גדולים יותר מהרגיל. יש לציין כי לא הוכחה רשלנות רפואית בניתוח לייזר במקרה זה. עם זאת, בית המשפט קבע כי התובע זכאי לפיצויים בשל העדר הסכמה מדעת לביצוע ההליך הרפואי האלקטיבי (בנסיבות שתוארו).
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קיצור קיבה בשיטת סקופינרו

התובעת הגיעה לנתבע על מנת לעבור ניתוח קיצור קיבה. המנתח בחר לנתחה בשיטה שאינה מקובלת הקרויה ניתוח על שם סקופינרו... 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה - גרימת צלקות בולטות

פיצויי בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדים - לטענת התובעת, תוצאות הניתוח הן איומות כלשונה, לאחר שבשדיה נותרו אף כיום, 7 שנים לאחר הניתוח, צלקות מכוערות ומגעילות לא נוחות קשות להסתרה ובולטות 

פיצויים בגין נזקים אסתטים כתוצאה מניתוח מתיחת פנים - שיטת אפטוס

התובעת פנתה לנתבעת, לקבלת יעוץ בדבר אפשרות למתיחת פנים, והוצע על ידה, טיפול חדשני בשיטת אפאטוס.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח השתלת שיער - גרימת צלקות

ניתוח השתלת שיער נכשל וגרם לנזק אסתטי ולצלקות בראשו של התובע. 

רשלנות רפואית באי מתן מידע על הסיכונים לפני ביצוע ניתוח אף

הנתבע, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ביצע ניתוח פלסטי-אסתטי באפה של התובעת. ניתוח זה בוצע, לטענת התובעת, ברשלנות, והיא תובעת פיצוי בגין נזקיה.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה - כריתת יתר

התביעה הינה תביעה בגין רשלנות רפואית ונזק שנגרם לתובעת ולבני משפחתה בעקבות ניתוח שעברה התובעת בעקבות זאת שסבלה מהשמנת יתר.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח אף עקב בעיות נשימה

התובע הגיש תביעה זו כנגד הנתבע לפיצויים, עפ"י פקודת הנזיקין, בגין ניתוחי אף כושלים שבצעו באפו בבית חולים "כרמל" חיפה ע"ש ליידי דיוויס.  

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - צלקת וחור בקצה האף

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

רשלנות רפואית בביצוע ניתוח הארכת איבר מין זכרי - פיצויים

התובע הגיע לניתוח באיבר מינו לצורך הארכה ועיבוי האיבר. בפני התובע הוצגו דוגמאות של אברי מין לאחר ניתוח. לתובע לא הוצגו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח. התוובע סובל מתופעות קשות באיבר מינו. 

רשלנות בניתוח לתיקון ראיה בשיטת Lasik בשל העדר הסכמה מדעת

בית המשפט פסק פיצויים בסך כמיליון שקלים בגין רשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לניתוח תיקון ראיה Lasik... 

דחיית תביעה בגין רשלנות בניתוח הקטנת חזה

בית המשפט קבע כי חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה לא הייתה מפורטת כנדרש. אי לכך, נדחתה תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה... 

הסכמה מדעת לניתוח פלסטי - הקטנת חזה מטעמים אסטטיים ורפואיים

על פי חוק זכויות החולה, כל מטופל או מטופלת חייב\ת לתת הסכמה מדעת לפני טיפול רפואי. עניין זה הינו בעל חשיבות יתרה בניתוחי ברירה כגון ניתוח להקטנת חזה... 

קרטוקונוס לאחר ניתוח לייזר לתיקון ראייה - האם רשלנות רפואית?

התובע טען כי הרופאים לא השכילו לאבחן קרטוקונוס ממנו סבל, האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח לייזר מסוג Lasik?  

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח Lasik לתיקון ראיה בלייזר?

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח לייזר מסוג Lasik לתיקון ראיה? האם התובע היה מסרב לו ידע את הסיכון המדובר? 

אובדן טופס הסכמה מדעת לניתוח הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל... 

האם קיימת חובה לעבור טיפול מתקן להפחתת הנזק לאחר רשלנות רפואית?

האם חובה על מטופל, אשר נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון ראיה, לעבור ניתוח מתקן על מנת לשפר מצבו הבריאותי? 

טיפול חדשני לתיקון ראייה בלייזר ללא הסכמה של המטופל

האם ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה, אשר בוצע באופן חדשני במכון לניתוחי לייזר, התבצע בצורה רשלנית? האם הופרה חובת הזהירות? 

פיצויים בגין נזקים בראייה בעקבות ניתוח לתיקון קוצר רואי

האם הניתוח הראשוני (בשתי העיניים) והניתוח המתקן (בעין ימין) בוצעו ברשלנות? האם הייתה הסכמה מדעת? האם התקיים קשר סיבתי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית 

פסק דין בנוגע לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - עקף עקום ובעיות נשימה

בחורה כבת 24 שנים עברה 3 ניתוחים באפה שגרמו לפגיעה תפקודית ולפגם אסתטי. כיום, התובעת סובלת מאף עקום, בעיות בנשימה ועוד נזקי גוף שונים... תגיות: דליפת סיליקון,