www.rashlanut-refuit.org

הסכמתו של חולה אשר הושגה כאשר הוא נתון תחת טשטוש

הסכמתו של חולה אשר הושגה כאשר הוא נתון תחת טשטוש

רופאים ביצעו בדיקה רפואית חודרנית במטופלת, בשל חשש לסרטן, וזאת לאחר שהם מחתימים אותה על טופס הסכמה מדעת כאשר היא מטושטשת על שולחן הניתוחים. האם מדובר ברשלנות רפואית והאם קמה למטופלת זכות לתבוע פיצויים מבית החולים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט העליון, וזאת לאחר דחיית תביעתה של המטופלת בבית המשפט המחוזי.


המערערת, נכה ילידת 1959, סבלה כבר משחר ילדותה מדפורמציה בכף רגל שמאל. בגיל 28 החלה המטופלת לסבול גם מכאבים בכתף ימין. טיפול סימפטומטי אשר ניתן למערערת לא הואיל לה, והיא פנתה למיפוי עצמות וצילומי רנטגן. תוצאות בדיקות אלו הצביעו על קליטה דיפוזית. כחצי שנה לאחר מכן הגיעה המערערת לבית חולים כרמל ואושפזה במקום לצורך ניתוח ברגלה השמאלית. יומיים לאחר מכן המערערת נותחה ובוצעה ביופסיה בכתפה הימנית בעקבות חשד לקיומו של גידול בכתף.

 

הרופאים, אשר היו זקוקים לאבחן באופן ברור את סיבת הקליטה הדיפוזית, החליטו לשנות את מהלך הניתוח. ההחלטה על השינוי הנ"ל התקבלה בסמוך לניתוח וזאת משום שהוחלט כי הממצא בכתף מחייב ניתוח בהול יותר מהניתוח ברגל. למעשה, המערערת הוחתמה על ניתוח ברגל ויומיים לאחר מכן, כאשר שכבה על שולחן הניתוחים ולאחר שקיבלה תרופות מטשטשות (הניתנות לחולה בטרם הוא מועבר לחדר הניתוח מהמחלקה האורטופדית) הוחתמה היא על טופס הסכמה מדעת לניתוח בכתף.

 

עוד פסקי דין בנושא:
תביעה נגד חוקר פרטי בגין פגיעה באוטונומיה עקב מתן עדות שקר
פגיעה באוטונומיה של נפגעת גזזת עקב אי יידוע בדבר הסיכון המוגבר לחלות
חתימה על טופס הסכמה מדעת אך פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה
פגיעה באוטונומיה בגין ניתוח לאחר המוות ללא הסכמה מדעת
פיצויים בעקבות הסרת שיער בלייזר ופגיעה באוטונומיה


המערערת שוחררה מבית החולים לאחר חמישה ימים, והרופאים לא אבחנו דבר בניתוח בכתפה. עם זאת, כתוצאה מנזקים אשר נגרמו במהלך הניתוח בכתף, נותרה למערערת נכות בשיעור 35% לצמיתות וזאת בגין "קפיאת הכתף". בעקבות האירועים, הגישה המערערת תביעה כנגד בית החולים בגין רשלנות רפואית בניתוח. לטענתה, הרופאים התרשלו כלפי בכמה מובנים. ראשית, לא ניתנה על ידה הסכמה מדעת לניתוח בכתף והעובדה שההסכמה נחתמה כאשר היא מטושטשת לפני ניתוח מעידה על כך. כמו כן, נטען כי רשלנות רפואית נפלה גם בהחלטתם הראשונית של הרופאים לבצע את הביופסיה בכתף. בנוסף, המערערת הוסיפה כי הביופסיה נעשתה באופן רשלני אשר הסב לה נזק.

 

לא מדובר ברשלנות אלא בפגיעה באוטונומיה


בית המשפט המחוזי דחה את התביעה והמערערת פנתה והגישה ערעור על כך לבית המשפט העליון. בפסק הדין נקבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית מבחינת הרופאים, הן בקבלת ההחלטה על ביצוע הביופסיה, והן באופן ביצוע הבדיקה הלכה למעשה. זאת ועוד, השופטים סברו כי המערערת הייתה מסכימה – ככל הנראה – לבדיקת הביופסיה. אי לכך, לא ניתן לקבוע כי העדר ההסכמה מדעת הוא זה אשר גרם את הנזק האמור. עם זאת, בית המשפט פסק פיצויים למערערת בשל נזק לא ממוני אשר נגרם לאחרונה בגין ה"פגיעה באוטונומיה". המערערת זכתה אפוא לפיצוי בגין הפרת זכותה החוקית לקבל החלטה מודעת בטרם נעשים טיפולים רפואיים חודרניים ומסוכנים בגופה.

 

עוד מאמרים בנושא:
פגיעה באוטונומיה: מתי תוגש תביעה בגין רשלנות רפואית?


למעשה, בפסק הדין נכתב כי הרופאים הפרו את חובתם לקבל הסכמתה של המטופלת לטיפול. מדובר אפוא בפגיעה יסודית בזכותה של המערערת כאדם לכבוד ואוטונומיה. ראשית, השופטים סברו כי נזק זה הינו נזק בר פיצוי (כשם שניתן לפצות אדם בגין נזק לא רכושי כגון כאב וסבל). אדם זכאי לפיצוי בגין פגיעה באינטרס לא מוחשי שלו. עניין זה הוכר על ידי בתי המשפט בערכאות השונות ובשורה של פסקי דין. לדוגמא, הוכרה זכותו של אדם לפיצוי בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו לאחר פגיעה בזכות יוצרים שלו. כמו כן, אדם אשר אושפז בכפיה במוסד לחולי נפש זכה אף הוא לפיצויים בגין הפגיעה בכבודו וחירותו. בפסק הדין נכתב כי על רקע זה יש לראות גם בזכותו של אדם לאוטונומיה על גופו כזכות שפגיעה בה מקימה לאדם זכאות לפיצוי מהמזיק.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם דין רשומה מצומצמת כדין העדר רשומה רפואית?

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

רשלנות רפואית - האם שתיקה מפורשת כהסכמה מדעת?

בית המשפט אמנם קיבל את טענותיהם של המערערים על כך שהיו מעוניינים להיוועץ עם רב, אך תשובתו של הרב בוששה להגיע והזמן החל לדחוק. אי לכך, הוכח בבית המשפט כי המערערת לא הביעה כל התנגדות... 

האם טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים נעשה ללא הסכמה מדעת?

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידי תובעת בעקבות טיפול רפואי שניתן לה לאחר תאונת דרכים... 

הסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה - האם רשלנות רפואית?

חובת קבלת ההסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה. האם רשלנות רפואית מצידם של הרופאים המטפלים? 

חובת הגילוי המוטלת על רופא לגבי בדיקה ללא סימנים חיצוניים לעריכתה?

מהי חובת הגילוי המוטלת על חולה, במסגרת דוקטרנית ההסכמה מדעת, בקשר לבדיקה כאשר אין סממנים חיצוניים לעריכתה... 

האם רופאים מוכרחים לידע את החולה לגבי אופציות על ניתוחים בחו"ל?

האם אופציית ניתוח בחו"ל חייבת להגיע לבחינת המטופל? האם במידה ומטופל לא ידע על אפשרות לבצע את הניתוח במקום אחר חוץ מישראל, קיימת כנגד הרופאים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח? 

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית... האם ביצוע ההרדמה לצורך הניתוח נעשה ללא קבלת הסכמה מדעת? 

האם אי ציון סיכון נדיר לפני ניתוח הוא העדר הסכמה מדעת?

כל חולה זכאי לקבל מרופאיו פירוט מלא לגבי סיכונים לפני טיפול או ניתוח. האם רופאים אשר לא סיפרו למטופל לגבי סיכון נדיר חייבים בפיצויים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק בהעדר הסכמה והעדר רשומה רפואית - ניתוח לטיפול באגודל קופץ

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,