www.rashlanut-refuit.org

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

התובע, יליד 1929, הגיש תביעה שעניינה רשלנות רפואית של רופא מרדים במרכז הרפואי "העמק" בעפולה". לטענתו של התובע, לצורך מתן טיפול לריסוק אבנים בכליותיו, עבר הוא הרדמה ספינאלית, תהליך בו מוחדרת מחט ובה חומר ההרדמה, לעמוד השדרה.

 

התובע סיפר בבית המשפט כי בעקבות רשלנות רפואית בניתוח, תוך כדי החדרת המחט לגבו, פגע הרופא המרדים בשורש העצב, הוא נתקף כאבים חזקים ברגלו הימנית וקפץ ממיטת הניתוח. לטענותיו, הרופא לא הפסיק את פעולת ההזרקה והניתוח הושלם. התובע טען כי המשיך להלין על כאבים ברגלו הימנית לאחר הניתוח ועקב כך, אושפז הוא בבית החולים במשך חודש ימים.

 

האם ניתנה הסכמה מדעת על פי הדין?


טענתו העיקרית של התובע הייתה כי לא היה ניתן לו הסבר מלא על הסיכונים הכרוכים בהרדמה ספינאלית ולא הוצעה לו האלטרנטיבה של הרדמה הכללית. האם צודק התובע, והרופא התרשל בקבלת הסכמתו המודעת לביצוע ההרדמה?


מן הפסיקה ידוע שעל מנת שמטופל יוכל לתת הסכמתו לטיפול המוצע לו, יש לספק לו מידע הולם על מצבו, מהות הטיפול, הסיכויים והסיכונים הטמונים בו והאלטרנטיבות הטיפוליות הקיימות. ההלכה אף הרחיבה את הנושא וקבעה כי חתימת התובע על טופס ההסכמה להרדמה ולניתוח, אינה מהווה ראיה ודאית לכך שאמנם ניתנה הסכמה מדעת, אלא אם חתימתו לוותה במתן הסבר מלא על ידי הרופא המרדים. התובע טען במקרה דנן, כי לא ניתן לו הסבר כזה ולפיכך לא ניתנה הסכמתו מדעת.

 

הרופא המרדים טען שאינו זוכר את המקרה הספציפי של התובע בשל חלוף הזמן, אולם הוא נוהג לתת הסבר למטופלים "ב-99% מהמקרים, וסביר כי הדבר נעשה גם עכשיו".

 

האם היה התובע מסכים לביצוע ההרדמה במידה והיה ניתן לו ההסבר?


היות והתובע לא זכר פרטים מהותיים בנוגע לניתוח, ובין היתר את העובדה שהיה בצום עובר לביצוע ההרדמה, קבע בית המשפט כי אין לקבל את גרסתו שעלה בידו להוכיח שלא קיבל הסבר ע"י הרופא לבד מהחתימה על טופסה ההסכמה.

 

זאת ועוד, הקשר הסיבתי הנדרש בסוגיית ההסכמה מדעת, הוא הקשר בין אי גילוי המידע המלא ואי קבלת ההסכמה, לבין ההחלטה על הסכמה לטיפול. במילים אחרות – האם היה המטופל מסכים לטיפול במידה והיה נמסר לו המידע המלא אודותיו. בתביעות שעניינן רשלנות רפואית העוסקות בסוגיה זו, נטל ההוכחה על הימנעות לכאורית מהטיפול מונח על כתפיו של התובע.

 

השופט קבע כי בהתחשב בגילו של התובע, ושכיחות השימוש בהרדמה ספינאלית בניתוחים מסוג זה, יש לקבוע כי גם במידה והיה ניתן לחולה המידע המלא אודות הטיפול, סביר להניח שלא היה האחרון מתנגד לביצועו.


אי לכך, נדחתה תביעתו של התובע בעקבות אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ההרדמה הספינאלית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

בית המשפט אמנם קיבל את טענותיהם של המערערים על כך שהיו מעוניינים להיוועץ עם רב, אך תשובתו של הרב בוששה להגיע והזמן החל לדחוק. אי לכך, הוכח בבית המשפט כי המערערת לא הביעה כל התנגדות... 

מהו היקף אחריותו של רופא בנוגע לקבלת הסכמה מדעת לטיפול חדשני. להלן פסק דין בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת טחורים ופוליפים בשיטת מכלב... 

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידי תובעת בעקבות טיפול רפואי שניתן לה לאחר תאונת דרכים... 

חובת קבלת ההסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה. האם רשלנות רפואית מצידם של הרופאים המטפלים? 

מהי חובת הגילוי המוטלת על חולה, במסגרת דוקטרנית ההסכמה מדעת, בקשר לבדיקה כאשר אין סממנים חיצוניים לעריכתה... 

האם אופציית ניתוח בחו"ל חייבת להגיע לבחינת המטופל? האם במידה ומטופל לא ידע על אפשרות לבצע את הניתוח במקום אחר חוץ מישראל, קיימת כנגד הרופאים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח? 

התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית... האם ביצוע ההרדמה לצורך הניתוח נעשה ללא קבלת הסכמה מדעת? 

כל חולה זכאי לקבל מרופאיו פירוט מלא לגבי סיכונים לפני טיפול או ניתוח. האם רופאים אשר לא סיפרו למטופל לגבי סיכון נדיר חייבים בפיצויים בגין רשלנות רפואית? 

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,