www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית, האם ההריון היה מופסק אחרי שבוע 23?

רשלנות רפואית, האם ההריון היה מופסק אחרי שבוע 23?

בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה על ידי זוג הורים ובתם הקטינה, כנגד קופת החולים כללית. עילתה של התביעה הייתה רשלנות רפואית בהריון, כאשר התובעים טוענים שהמעקב אחר הריונה של האישה, הביא להולדתה של הקטינה עם חסר של ארבע אצבעות בידה.

במהלך הריונה של האישה, הופנתה היא ללא פחות משש בדיקות אולטראסאונד במסגרת השירותים הניתנים בקופת חולים כללית למבוטחים. עם זאת, מדובר היה בבדיקות בסיסיות אשר לא בודקות גפיים ופנים, וסיכונים כגון תסמונת השירכה (שגרמה למומה של התובעת) אינה מתגלים בהן.

 

בית המשפט קבע כי היות ורופא קופת החולים כללית, שביצע את המעקב אחר הריונה של אם התובעת, לא יידע את ההורים לגבי מוגבלתה של בדיקת האולטראסטונד הבסיסית - עסקינן ברשלנות רפואית. מן הפסיקה ידוע כי על הרופא המטפל מוטלת החובה לספר למטופל העומד לפני בדיקה, את כל רזי הבדיקה לרבות מגבלותיה. מדובר בהפרת הסכמה מדעת, חובה חקוקה במסגרת חוק זכויות החולה.


קופת החולים טענה להגנתה כי גם אם הייתה אם התובעת יודעת על התפתחות המום בעובר, לא הייתה היא פונה לוועדה להפסקת הריון. זאת ועוד, קופת החולים הוסיפה כי גם הפסקת ההריון לא הייתה מאושרת לה, היות והתסמונת התפתחה, ככל הנראה, בשבוע ה-24 להריון.

 

97% מאושרים על ידי הוועדה

השופט דחה את טענותיה של קופת החולים וציין כי לא הצליחה היא להוכיח שההורים לא היו מצליחים או רוצים להפסיק את ההריון. השופט בחן את הנתונים הסטטיסטיים לגבי הפסקת הריון בישראל בין השנים 1990-2006. מנתונים אלו עלה כי הוועדה להפסקת הריון (אשר פועלת מטעם משרד הבריאות) מאשרת את רצון ההורים ב-97% מהמקרים.

 

כמו כן, השופט קבע כי בהתאם לחוות דעתם של המומחים, ניתן להניח שהמום בגפה של התובעת היה מתגלה בשבוע ה-21 להריון, עניין אשר הינו משמעותי בנוגע לביצוע הפלה. על פי החוק והידע הרפואי, העובר מקבל סיכויי חיות גבוהים לאחר השבוע ה-23 להריון. אי לכך, קיימת הבדלה בין הפסקת הריון לפני שבוע זה ולאחריו. על פי רוב, הריונות אשר מובאים להפסקה לפני שבוע זה נשפטים במסגרת "בית הלל", בעוד שלאחר שבוע זה, נבחן העניין ב"בית שמאי".

 

הרופאים העמידו את נכותה של התובעת על 25%. בית המשפט קבע כי קופת החולים תפצה את הקטינה בסך של 1,340,000 שקלים בעקבות רשלנותה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,