www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

"אָז תָּבֹאנָה שְׁתַּיִם נָשִׁים אֶל הַמֶּלֶךְ וַתַּעֲמֹדְנָה לְפָנָיו: וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה הָאַחַת בִּי אֲדֹנִי אֲנִי וְהָאִשָּׁה הַזֹּאת יֹשְׁבֹת בְּבַיִת אֶחָד וָאֵלֵד עִמָּהּ בַּבָּיִת: וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי לְלִדְתִּי וַתֵּלֶד גַּם הָאִשָּׁה הַזֹּאת וַאֲנַחְנוּ יַחְדָּו אֵין זָר אִתָּנוּ בַּבַּיִת זוּלָתִי שְׁתַּיִם אֲנַחְנוּ בַּבָּיִת: וַיָּמָת בֶּן הָאִשָּׁה הַזֹּאת לָיְלָה אֲשֶׁר שָׁכְבָה עָלָיו: וַתָּקָם בְּתוֹךְ הַלַּיְלָה וַתִּקַּח אֶת בְּנִי מֵאֶצְלִי וַאֲמָתְךָ יְשֵׁנָה וַתַּשְׁכִּיבֵהוּ בְּחֵיקָהּ וְאֶת בְּנָהּ הַמֵּת הִשְׁכִּיבָה בְחֵיקִי: וָאָקֻם בַּבֹּקֶר לְהֵינִיק אֶת בְּנִי וְהִנֵּה מֵת וָאֶתְבּוֹנֵן אֵלָיו בַּבֹּקֶר וְהִנֵּה לֹא הָיָה בְנִי אֲשֶׁר יָלָדְתִּי: וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה הָאַחֶרֶת לֹא כִי בְּנִי הַחַי וּבְנֵךְ הַמֵּת וְזֹאת אֹמֶרֶת לֹא כִי בְּנֵךְ הַמֵּת וּבְנִי הֶחָי" (מלכים א, ג, יז-כב).

 

ציטוט זה מהכתובים פתח את פסק דינו של שופט בית משפט השלום בירושלים, רם וינוגרד, אשר נדרש לבחון סוגיה של רשלנות בלידה בגין החלפת תינוקות בבית חולים במזרח ירושלים. מדובר בשני צעירים אשר גילו בגיל 22 כי המשפחה אצלה גדלו איננה משפחתם הביולוגית. התביעה הוגשה על ידי הצעירים ועל ידי הוריהם.


התובעים נולדו באפריל 1977 בבית החולים מקאסד בירושלים. לטענתם, הם הוחלפו בלידתם ובדיקת ד.נ.א אשר נערכה להם בגיל 22 הוכיחה זאת. אי לכך, התובעים טענו כי בית החולים צריך לפצות אותם בגין הנזקים הלא ממוניים אשר נגרמו לו כתוצאה מהחלפתם והפרדתם ממשפחתם הביולוגית. בית החולים טען בכתב ההגנה כי הוא כופר בכל המיוחס לו. כמו כן, בית החולים טען כי דין התביעה להידחות, וזאת מחמת התיישנות.


בית המשפט בחן את הראיות והעדויות אשר הוצגו בפניו, וקבע באופן חד משמעי כי התובעים אכן הוחלפו בלידתם. כמו כן, טענתה של אחת מאימהות התובעים, לכך שבבית החולים נלקחים הילדים לרחיצה מיד לאחר הלידה, ומושבים לזרועות אמותיהם לאחר מכן, התיישבה עם הגיונם של דברים. לאחר שהוכחה ההחלפה כנדרש, בית המשפט קבע כי אין כלל צורך לדון בסוגיית האחריות המשפטית.

 

"רשלנות רבתי"


מדובר אפוא ברשלנות רבתי אשר מקימה כלפי הנתבעים אחריות בנזיקין. מבחינת ההתיישנות, בית המשפט קבע כי תחולת סעיף 89(2) לפקודת הנזיקין, אשר דן בסוגיית השיהוי, אינו פרוש על עוולת הרשלנות. במקרה בו אין כלל מחלוקת כי פעולותיהם של התובעים עלו כדי רשלנות רפואית בלידה, והרשלנות התגלתה רק בשנת 1999, עילת התובענה לא התיישנה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בגרימת נזק עצבי ליילוד במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?
דיכאון לאחר לידה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה


רכיב הנזק במקרה דנן התגלה רק בשנת 1999, ואם הדברים לא היו נודעים, כנראה הנזק לא היה בא לעולם. כמו כן, עוגמת הנפש הרבה של התובעים לא הייתה אף היא מתגבשת לולא הבדיקה המדוברת. בית החולים הוסיף וטען כי תביעתם של הורי אחד התובעים להידחות, וזאת משום שהם אינם עומדים במבחני הלכת אלסוחה. בית המשפט דחה טענה זו.

 

"כל אדם זכאי לדעת מיהם אביו ואימו"

 

בפסק הדין נכתב כי אין מניעה מלפסוק פיצויים עבור ההורים, במקום בו נגרם להם נזק אף אם הוא לא הוכח כנזק נפשי או כנזק גופני כלשהו. ההורים במקרה זה הינם ניזוקים ישירים של עוולת הרשלנות וקיימת להם זכות לפיצויים. בנוגע להלכת אלסוחה, מדובר בהלכה הנוגעת לנזקי גוף, וממילא לא התקיים כל מקום לדון בתחולתה.


"קיימת לכל אדם זכות טבעית ובסיסית לדעת מיהם אביו ואימו. כמו כן, אדם זכאי לגדול במחיצת משפחתו הביולוגית ולכל הורה יש הזכות לגדל ילדיו. הנתבעים, במעשיהם, שללו זכותם זו מהתובעים והנזק אשר נגרם לאחרונים מורכב משני פנים – סבל ועוגמת נפש בשל החשיפה לאמת המרה, ופגיעה משמעותית בזכותם לגדל את ילדיהם הביולוגיים.


לסיכום, בית המשפט בחן את הפיצויים שיש לפסוק להורים וילדיהם על בסיס ההלכה הפסוקה הנוגעת להורים שאיבדו ילדיהם כתוצאה מרשלנות בלידה. בית המשפט הפחית, כמובן, את סכום הפיצויים בהתאם לנסיבות המקרה. בסופו של היום נפסק כי בית החולים ישלם חצי מיליון שקלים לכל אחד מהתובעים.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?