www.rashlanut-refuit.org

בקשה להוסיף את בית החולים ``אסף הרופא`` לכתב תביעה

בקשה להוסיף את בית החולים ``אסף הרופא`` לכתב תביעה

האם ניתן להוסיף צד לתביעה בנוגע לרשלנות רפואית בהריון בנוגע לבדיקות אולטראסאונד, לאחר שהדיונים בתובענה נמשכים מזה מספר שנים? בית המשפט העליון דחה את בקשתם של זוג הורים ובתם, להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד נתבע בתביעה שהוגשה לפני חמש שנים. בתם של ההורים התובעים נולדה בשנת 1996 עם סינדרום הכולל פיגור שכלי ומומים מרובים במערכת השלד. לטענת המשפחה, מדובר במקרה של הולדה בעוולה ("טוב לי מותי מחיי") אשר נבע עקב רשלנות רפואית.

 

התביעה המקורית הוגשה נגד המרכז הרפואי בו בוצעו בדיקות סריקת המערכות, ונגד המומחה באולטרא סאונד אשר ערך את הבדיקות. בני המשפחה טענו בכתב התביעה כי הרופא האחראי על בדיקת האולטרא סאונד לא אבחן במועד את החוסר המלא או החלקי של האיבר במוח העוברית. כמו כן, ההורים ובתם הלינו על כך שהרופא לא המליץ על בדיקת MRI (שבאמצעותה ניתן היה, לכאורה, לבחון ברמת וודאות גבוהה את שאלת קיומו או העדרו של הסינדרום ממנה סובלת הקטינה).

 

הנתבעים טוענים - הרשלנות היא של בית החולים "אסף הרופא"

המרכז הרפואי הנתבע הגיש כתב הגנה ובו טען כי יש לגלגל את האחריות לרשלנות הרפואית, ככל שתמצא כזאת על ידי בית המשפט, לפתחו של בית החולים "אסף הרופא". לטענת המרכז הרפואי, האישה הגיעה למספר בדיקות בבית החולים "אסף הרופא" במהלך הריונה, ובמסגרת בדיקות ומעקבים אלו, ניתן היה לאבחן את הסינדרום לפני הלידה (קראו גם על רשלנות רפואית בלידה).

אי לכך, המשפחה ביקשה מבית המשפט להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כנתבע נוסף בתביעה. בית המשפט המחוזי דחה את הבקשה ועמד על כך שפרשת התביעה נדונה במשך זמן רב, והחלק הארי של עדי התביעה נשמעו (לרבות בני המשפחה, עובדת סוציאלית, מומחים רפואיים ועוד). בית המשפט קבע כי היות ונערמו קרוב ל-500 עמודי פרוטוקול, ובהתחשב בעובדה שבני המשפחה דבקו בכתב תביעתם המקורי, דין בקשתם להידחות.

 

יכולים להגיש תביעה נוספת נגד בית החולים לבדו

בית המשפט הוסיף שבני המשפחה דבקו בכתב התביעה חרף הטענות שהעלו הנתבעים הראשונים בנוגע לרשלנות "אסף הרופא", ואף לאחר שבחקירתה הנגדית של האם עלתה סוגיית אחריותו של בית החולים במלוא כובדה.

 

"אין חולק כי התיקון המבוקש יאריך את הדיון בפרק זמן ניכר ולו מהטעם שיתווספו כתבי טענות, יתווספו חוות דעת מומחים ולא מן הנמנע, שחלק מהעדים שסיימו את עדויותיהם יתבקשו לשוב לדוכן העדים", כתבו השופטים בפסק הדין, "מנגד, דחיית הבקשה לא תחסום את דרכם של המבקשים להגיש תביעה נפרדת נגד בית חולים אסף הרופא, באמצעות משרד הבריאות, בגין עילה חדשה".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,