www.rashlanut-refuit.org

הולדה בעוולה בגין רשלנות בהריון - מהו מום המצדיק תביעה מסוג זה?

הולדה בעוולה בגין רשלנות בהריון - מהו מום המצדיק תביעה מסוג זה?

האם יכול אדם לתבוע את רופאיו המולידים בגין נזקים אשר מהם הוא סובל? האם אדם יכול לטעון כי עדיף היה לו אם לא היה נולד וזאת בגין סבלו הרב? עילת תביעה זו, הנקראת הולדה בעוולה, נדונה לראשונה בפסק הדין בעניין זייצוב אשר ניתן בבית המשפט העליון.


על פי פסק דין זה, הולדה בעוולה, בתור עילת רשלנות רפואית ברת תביעה, היא עילה המוכרת בפסיקה הישראלית. בית המשפט מכיר באחריות המונחת על כתפיו של רופא כלפי הורים וילדם במקום בו הרשלנות גרמה ללידת קטין בעל מום קשה. פסק דין זייצוב ניתן על ידי חמישה שופטים כאשר השופט גולדברג, בניגוד לשופטים האחרים, היה סבור שאין מקום להכיר כל עיקר בעילת ההולדה בעוולה. דעת הרוב הייתה שונה אך אף היא התחלקה בנוגע לרמת המום המבססת עילת תביעה זו.

 

ההבדל בין גישת ברק לגישת בן פורת


השופטים ברק וש' לוין סברו כי עילת תביעה זו קיימת כל אימת שיש לידה של ילד בעל מום כתוצאה מרשלנות רפואית בהריון. לעומתם, השופטים בן פורת וד' לוין היו סבורים כי ייתכנו מקרים, אם כי נדירים, שבהם ניתן יהיה לקבוע שטוב היה לאדם פלוני לולא נולד. השופטת בן פורת כתבה בפסק הדין כי לקטין הפגום במקצת לא תהא עילה כלשהי בנזיקין נגד רופאיו. השופט ד' לוין הוסיף כי נקודות המוצא היא שחיים עדיפים על אי חיים. עם זאת, ישנם מקרים בהם מומו של הילד הוא כה כבד שניתן לקבל טענה כי חייו אינם חיים. גם כיום, למעלה מ-20 שנה לאחר מתן פסק דין זה, טרם הוכרעה סוגיה זו בבתי המשפט ופסיקות סותרות ניתנו לכאן ולכאן.

 

עוד מאמרים בנושא:
הולדה בעוולה, האם רשלנות רפואית?


ד"ר רועי גילבר, מרצה בבית הספר למשפטים במכללת נתניה לאתיקה משפטית, התייחס לכך במאמרו "הצורך בהכרעות קשות בתביעות של חיים בעוולה והולדה בעוולה הערות והארות בעקבות ת"א (מחוזי-חיפה) 259/02 פלוני נ' מדינת ישראל" (מאזני משפט, כרך ז' 441).


ד"ר גילבר מייחל במאמר זה לכך שהערעור שהוגש על פסק דינה של כב' הנשיאה גילאור בת.א. 259/02 פלוני נ' מדינת ישראל יחייב את בית המשפט העליון, אחת ולתמיד, לקבוע מדיניות חד משמעית וברורה בכל הקשור לעוצמתו וטיבו של המום המצדיק קבלת תביעות בגין הולדה בעוולה. פסק הדין בעניין פלוני, לדידו של המלומד גילבר, מחייב את בית המשפט העליון, לכל הפחות, להתחיל ולקיים דיון משפטי, ערכי ומקיף בעניין הקריטריונים הראויים לדיון בקביעות אלה.


בינתיים, בתי המשפט המחוזיים חלוקים בעמדותיהם בעניין זה. חלקם מאמצים את גישת השופטים ברק וש' לוין וחלקם מאמצים את גישת השופטים בן פורת וד' לוין. במקום בו בתי המשפט המחוזיים אינם עקביים בפסיקתם, נתונה לשופטי השלום הרשות לבור את דרכם לפי שיקול דעתם. דהיינו, לבחור האם לאמץ את גישת ברק או את גישת בן פורת.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,