www.rashlanut-refuit.org

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

האם הטיפול אשר ניתן לבנה של התובעת בבית החולים "שיבא" בתל השומר, ביממה הראשונה לחייו, היה רשלני וכתוצאה ממנו נגרמו לו נזקים בלתי הפיכים? שאלה זו הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב ועניינה היה רשלנות רפואית בלידה.


התובעת הגיעה כארבעה ימים לפני לידתה, לאחר הריון תקין, לבית החולים בשל תלונות על חשד לצירים. האישה אושפזה להשגחה, ועברה סדרה של בדיקות אשר לא העלו כל ממצא חריג. התובעת נשארה באשפוז למעשה עד הלידה, אשר התרחשה ארבעה ימים מאוחר יותר.

 

לידה ספונטאנית ללא נוכחות רופא

 

הלידה, שהייתה וגינאלית וספונטנית ללא נוכחות של רופא ילדים, התרחשה בשעה 14:55 והתובע זכה לציון אפגר של 8/10 לאחר לידתו (כמו כן מי השפיר נמצאו צלולים). זמן מסוים לאחר לידתו (לגביו היו הצדדים חלוקים), הועבר התינוק למחלקת מעבר, שהיא מחלקה ייחודית בבית החולים "שיבא" בין חדר הלידה למחלקת יונקים.


כ-5 דקות לאחר הגיעו למעבר, נמצא שהתינוק סובל מאירוע של אפניאה (הפסקה נשימתית) והרופא הבכיר במחלקה הוזעק למקום. לאחר הטיפול, חל שיפור במצבו של התינוק, אולם כ-20 דקות לאחר מכן התרחשה אפניאה נוספת. בשעה 17:45 הועבר התובע למחלקת טיפול נמרץ באינקובטור, שם התרחשה אפניאה נוספת, והוא חובר למכונת הנשמה. התינוק שוחרר מבית החולים ביום ה-52 לחייו, ובגיל 14 חודשים אובחן הילד על ידי המכון להתפתחות הילד כסובל משיתוק מוחין אטטואידי (נכות של 100%).

 

מתי ארע קוצר הנשימה?

 

התובעים טענו שהאפניאה הראשונה התרחשה בסביבות השעה 15:10 (רבע שעה לאחר הלידה), והייתה זו אפניאה ארוכה וקשה. לדבריהם, הפקודה ליתן נרקן ניתנה רק לאחר שהתרחשה אפניאה נוספת, אולם בפועל לא ניתן דבר. עוד הלינו התובעים שמצבו של בנם המשיך להידרדר, ורק ב-17:45 הועבר לטיפול נמרץ. בית החולים טען לעומת זאת כי האפניאה הראשונה התרחשה רק בסביבות 15:35, והייתה זו אפניאה קלה בלבד.

 

לטענת המוסד הרפואי – האפניאה אובחנה מיידית וטופלה כראוי על ידי הצוות הרפואי במעבר, אשר בצעו החייאה קלה והביאו להתאוששות מהירה. כמו כן, בית החולים טען כי ניתן לתינוק נרקן בשעה 16:00, והדבר אף תועד ברשומה הרפואית. מן התיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה.

 

בית המשפט - הסימנים היו תקינים ועל כן לוח הזמנים תואם את גרסת בית החולים

 

בית המשפט קבע בהתאם לעדותה של אחראית חדר היולדות בתקופה נשוא התובענה, כי ענייניה של האחות האחראית על הלידה אורכים בין הלידה לבין העברת הרך הנולד למחלקת המעבר כ-20 דקות. בית המשפט ציין כי ברור שהאחות והאם לא ידעו על מצבו הבריאותי הקשה של התינוק בעת לידתו, ועל כן סביר להניח שהאפניאה הראשונה לא ארעה כבר בחדר הלידה.

 

השופטים ציינו את העובדה שהאפגר שנרשם לתינוק היה תקין, ולא היו כל אינדיקציות לבעיות בריאותיות (מי שפיר צלולים). אי לכך, בית המשפט קבע כי אין לקבל את טענת התובעים שהאפנאיה הראשונה ארעה רבע שעה לאחר הלידה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?