www.rashlanut-refuit.org

גלאוקומה - האם אשם תורם בגין אי הליכה לבדיקה?

האם מטופלת אשר אובחנה כסובלת מבעיות בעיניה, ולא הלכה בהמלצת רופא קופת חולים לבדיקה מקיפה בנושא, אשמה בהתפתחות מחלת הגלאוקומה שהביאה לעיוורונה? סוגיה זו נידונה בבית המשפט המחוזי, לאחר שהוגשה תביעה בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלה נגד קופת חולים כללית.


מחלת הגלאוקומה, הנקראת גם "העיוורון השקט", הינה מחלה בה הנזק לחולה נגרם באופן הדרגתי, ללא כאבים או תסימינים. אי לכך, והיות וחדות ראייתו של המטופל נותרת חדה, פעמים רבות נוטים חולים לאחר את המועד לטיפול.

 

יש לציין כי מתצהירו של הרופא המאבחן בקופת חולים, עלה שלמרות הממצאים הקשים בתוצאות בדיקתה של התובעת, לא שטח הוא בפניה את חומרת מצבה האמיתי. כמו כן, הרופא לא ערך את הבדיקות הבסיסיות המתאימות ולמעשה התקיים קשר סיבתי בין התנהלותו לבין אובדן מאור עיניה של התובעת. עם זאת, קופת החולים טענה שרופא עיניים אבחן את מצבה החמור של התובעת בשנת 1989 והפנה אותה לבית החולים, אך האחרונה הגיעה לטיפול רק בשנת 1992, שלוש שנים לאחר מכן. האם מדובר ברשלנות תורמת מצידה?


מהו אשם תורם?


רופאים ומוסדות אשר מוגשת כנגדם תביעה העוסקת ברשלנות רפואית, טוענים פעמים רבות טענת הגנה נפוצה של "אשם תורם". טענה זו אומרת למעשה כי רשלנותו של המטופל ואו אדישותו למצבו הרפואי, חרף המלצות הרופאים, הסבה לו נזק ועל כן יש לגזור אותה מסכום הפיצויים, כל אימת שיפסק.

 

אשם תורם יכול להיות חלקי (אחוזים מהפיצויי) או מלא (דחיית התביעה לגמרי), והוא טענה נפוצה בתביעות העוסקות בנזיקין. המבחן לקיומה של אשמה אצל המטופל הינו מבחן כפול – ראשית, בית המשפט בוחן האם הניזוק נהג כ"אדם בסביר" ותוך נקיטת זהירות נאותה, ולאחר מכן נבחנת אשמתו המוסרית של האחרון על ידי השוואתה מול מעשי רשלנותו של המזיק.

 

"מדוע לא ניגשה התובעת לטיפול למרות שידעה על המחלה הכרונית בעיניה?"


בית המשפט קבע כי קיים קשר סיבתי בין רשלנות הרופא לבין נזקיה של התובעת אך ציין שרשלנות זו איננה בהיקף של 100%. בפסק הדין נכתב שהתובעים לא הצליחו לתת הסבר מניח את הדעת, מדוע התובעת אשר סבלה ממחלה כרונית (וידעה זאת), לא הגיעה לטיפול במשך שלוש שנים (!).

 

המומחים הרפואיים משני צידי המתרס בהליך המשפטי היו תמימי דעים לגבי המשמעות של תקופה זו בעניין התפתחות המחלה ואובדן הראייה. בנסיבות אלה, ובהתחשב בכך שמדובר בשנים הקריטיות בהן נגרמו הנזקים הבלתי הפיכים לעצבי הראיה ולשדה הראיה, השופטים קבעו כי היה מקום לייחס לתובעת אשם תורם בשיעור 25%.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין רשלנות רפואית במסגרת טיפול באסיר לאחר ניסיון התאבדות

התובע ניסה להתאבד ובעקבות כך נגרמו לו נזקים חריפים בעמוד השדרה הצווארי. למרות זאת, רופא בית הסוהר לא השכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל התובע. האם רשלנות רפואית? מהו אשם תורם במסגרת ניסיון התאבדות? 

רשלנות רפואית -סוגיית אשם תורם

אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני לגבי אשם תורם בתביעות רשלנות רפואית. המידע כולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

פסק דין - חולה נפל בגין רשלנות רפואית בהשגחה לאחר ניתוח

התובע עבר ניתוח בבית החולים. לאחר הניתוח, ניסה החולה לקום וללכת בכוחות עצמו. בזמן הניסיון ללכת היה החולה תחת השפעת תרופות מטשטשות... 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

הרופא לא נתן טיפול אנטיביוטי - האם רשלנות רפואית ואובדן סיכויי החלמה?

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

האם על רופא אשר מפנה חולה לבדיקה רפואית שעלולות להיות לה השלכות הרות משקל לגבי מצבו הבריאותי של המטופל, חייב במעקב אחר ביצוע הבדיקות? האם אי ביצוע מעקב לאחר בדיקת קומבס למניעת אנמיה הוא רשלנות רפואית? 

אשם תורם - מטופל אשר אדיש לגורלו

האם סירובו של מטופל לבצע טיפול מסוים, עלול לפגוע בפיצוייו במידה והטיפול שניתן לו היה רשלני? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית.... תגיות: אובסטין,