www.rashlanut-refuit.org

אבחון מאוחר של גידול סרטני באוזן לאחר תאונת דרכים

אבחון מאוחר של גידול סרטני באוזן לאחר תאונת דרכים

בית המשפט נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה לפתחו בגין רשלנות רפואית במסגרת אבחון סרטן באוזנו של התובע. לטענת התובע, האיחור באבחון הגידול הסב לו נזקים ומעמיד את נכותו ביום הגשת התביעה על 100%. הרופאים הנתבעים סברו כי היות והמטופל סבל מכאבי ראש, סחרחורות ובעיות שמיעה באוזן שמאל, בגין תאונת דרכים, לא ניתן היה לאבחן את הגידול כנטען.

 

התובע נולד נפגע בתאונת דרכים קשה בהיותו בן שלוש וחצי, ובעקבות תאונה זו סבל הוא מנזקים גופניים כגון על כאבי ראש, סחרחורות ועוד. לגרסת התובע, החל מגיל 17, התלונן הוא פעמים רבות בסניף קופת חולים, אצל רופאת המשפחה, שהוא סובל מסחרחורות, כאבי ראש, ירידה בשמיעה בצד שמאל, שוני בדיבור, חולשה כללית, כאבי גב וחוסר תפקוד.

 

בתחילה, הסתפקה רופאת המשפחה רק במתן מרשם לאקומול, אך לאחר שהתובע שב וחזר לקופת החולים, הפנתה אותו רואת המשפחה לרופא אף אוזן גרון. הרופאה סברה שמדובר בדלקת תעלות האף (סינוסיטיס) אך סברתה נשללה על ידי רופא קופת החולים. בעקבות שלילת הדלקת, נערכה לתובע בדיקת CT אשר תוצאותיה הראו כי התובע סובל מגידול באוזנו ובעקבות כך הוא נותח בהדסה.

התובע המשיך במעקב בעיקר בבית חולים הדסה, ובמסגרת זו נעשו לו בדיקות CT, והוא הגיע לטיפול גם בקופת חולים. בינואר 1996 אבחנו בהדסה הישנות של הגידול ב-CT של המוח. בדיקת MRI הראתה גידול בקוטר 3 X 3.5 X 4 ס"מ, וביולי אותה השנה נותח התובע פעם נוסף לכריתה הגידול.

האם תלונותיו של החולה היו אמורות להדליק "נורה אדומה"?

 


התובע הסתמך על חוות דעת רפואית של נוירוכירורג מטעמו אשר ציין כי היה ניתן לאבחן את הגידול בשלב הרבה יותר מוקדם ולבצע כריתה מלאה ללא פגיעה בעצבי המוח.

מן העבר השני, המומחה הרפואי מטעם ההגנה נימק בחוות דעתו את מועד הגילוי בפועל בנכותו הנוירולוגית של התובע מאז תאונת הדרכים. לדבריו, מאז שהתובע זוכר את עצמו הוא סבל מליקוי שמיעה משמאל ומכאבי ראש. למשל, כבר כשנה לאחר התאונה, בביקורת במרפאה, מסר התובע על כאבי ראש וכאבי עין שמאל, ובביקורים עוקבים המשיך להתלונן על כאבי ראש וסחרחורות. על פי טענות הרופאים הנתבעים, בשל הפגיעה המוקדמת באוזן השמאלית, בה התפתח הגידול, ניטל מהרופאים המטפלים אחד הסימנים המרכזיים לאבחון מחלת התובע.

כאמור, מומחי ההגנה טענו כי בשל הפגיעה הקודמת בתובע, הוסתרה ההתפתחות הבעייתית מאחר שלא באו במועד תלונות מתאימות. ברם, המומחים מטעם התובע הדגישו כי דווקא לאור הטראומה שעבר התובע בגיל צעיר, נדרשו בדיקות נוירולוגיות תקופתיות, ללא קשר לתלונות הספציפיות (ובוודאי עם הופעת כל מחוש חדש או התגברות מחוש קודם).

 

הרופאים היו צריכים לאבחן את הגידול - רשלנות רפואית!


בית המשפט קבע כי אכן יש ממש בטענות הרופאים, בכך שלאור מצבו הבריאותי של התובע עוד מגיל שלוש וחצי, קשה היה לאבחן בין תלונות הקשורות לתאונת הדרכים לבין תלונות אחרות. עם זאת, השופטים הסכימו עם עורך דינו המלומד של התובע, אשר גרס כי גם נפגעי תאונות דרכים עלולים לסבול מגידולים.

 

אי לכך, במקום בו מתגברים כאביו או מחושיו של נפגע תאונה, יש לבחון את מצבו הבריאותי בתשומת לב מיוחדת. לשיטת ב"כ של התובע, הרופאים התרשלו בכך שלמרות שמרשו הלין בפניהם במשך שנים מספר על כאבי ראש ואוזן, לא השכילו האחרונים להפנותו לבדיקות הדמיה מתאימות אשר היה בהם בכדי לסייע לו משמעותית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...