www.rashlanut-refuit.org

האם ניתנה הסכמה לביצוע ניתוח לכריתת גידול במוח?

האם ניתנה הסכמה לביצוע ניתוח לכריתת גידול במוח?

בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה אשר עסקה במתן הסכמה מדעת לפני ניתוח לכריתת גידול  סרטני בבלוטת יותרת המוח. התובעים טענו כי לא ניתנו להם הסברים מפורטים לפני הניתוח, בדבר הסיכון לדליפת נוזל המוח והסיכוי ללקות בדלקת קרום המוח לאחר הניתוח. לטענת התובעים, סיכוני הניתוח לא עלו ולא נדונו בפגישה עם המנתח לפני ההליך, וגם לא בפגישה במעמד פורום רופאים אשר דן בשאלת הצורך בניתוח.


הפרופסור המנתח טען לעומתם כי לא מדובר ברשלנות בניתוח והתובע ואשתו קיבלו את ההסבר בעל פה, לרבות אופן ומהלך הניתוח והסיכונים הכרוכים בו (בין היתר – התרחשות סיבוך של דליפת נוזל מוחי ואו זיהום). המנתח העיד בבית המשפט כי כל חולה שעובר את הניתוח, מקבל ממנו הסבר לפיו הסיבוך השכיח ביותר של הניתוח הוא דליפת נוזל מוח שדרתי. לא זו בלבד, סיבוך זה הינו כל כך נפוץ, שבמהלך הניתוח מכינים הרופאים אזור בדופן הבטן מגולח ומוכן לנטילת שתל במקרה ותתרחש דליפה.


בבית המשפט הציגו הצדדים את טופס ההסכמה מדעת אשר עליו חתם התובע עובר להליך הרפואי. מדובר היה בטופס כללי ביותר, אשר לא כלל פרטים ספציפיים בדבר סיכונים וסיבוכים אפשריים לניתוח מהסוג שבוצע.


מהי חובת ההסכמה מדעת?


הסכמה מדעת הינה אחד מהעקרונות החשובים ביותר במסגרת הליכים רפואיים. מדובר לא אחת בעניין העומד לרועץ לרופאים הנתבעים במסגרת תביעות העוסקות ברשלנות רפואית. על פי ההלכה הפסוקה, מוטלת על כתפיו של הרופא חובה לספק למטופלו את כל המידע הדרוש לגבי ההליך הרפואי שלפניו. הרציונאל מאחורי חובה זו הינה ההכרה כי המטופל חייב לקבל החלטה מושכלת האם לבחור בהליך רפואי אחד על פני אחר.


יש לציין כי די בהפרה של חובה זו בכדי להעמיד כנגד הרופא עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. כמו כן, יש לציין כי לא מדובר בסוגיה משפטית פשוטה לבחינה. בית המשפט נוטה לבחון האם במקום בו לא ניתנה הסכמה מדעת מפורשת וחתומה בכתב יד, סביר להניח שהתובע היה מסרב לבצע את ההליך. לדוגמא – קשה להאמין שמטופלת הייתה מסרבת לקבל זריקה אפידוראלית לפני ניתוח קיסרי, אפילו אם הייתה יודעת על הסיכונים הכרוכים בזריקה.

 

החולה היה מסכים לבצע את הניתוח בכל מחיר, קבעו השופטים


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי גם אם לא אמר הרופא לתובע לגבי הסיבוך בנוגע לדליפת נוזל המוח, סביר להניח שלא עמדו בפני המטופל אפשרויות רבות נוספות להליך חלופי. כמו כן, מדובר בפרופסור בעל ניסיון ושם, אשר הציע לתובע לעבור ניתוח שהינו למעשה – "דרך המלך" לטיפול בגידול של בלוטת יותרת המוח. כמו כן, בית המשפט ציין בפסק הדין כי התובע היה מודע לעובדה שמדובר בניתוח מסובך אשר עלול לטמון בחובו סיכונים מסוימים (בסך הכל, כריתת גידול מתוך המוח).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...