www.rashlanut-refuit.org

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה כנגד רופאי קופת חולים בגין אבחון מאוחר של גידול סרטני על גזע המוח. הגידול נשוא התובענה היה גידול שפיר ונדיר אשר מתפתח אצל החולה עוד מהשלב העוברי. מדובר בגידול אשר הבסיס אליו נוצר עוד ברחם האם, אך הוא מתגלה על פי רוב בין גיל 30 ל-50.  


התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים. כמו כן, התובעת הלינה כי למרות שטענה לכאבי ראש עזים ומתגברים, רופאי הנתבעת ייחסו לה הפרעות נפשיות ללא הצדקה ופעלו בחוסר סבירות וחוסר מקצועיות. לפיכך, הפרו הם כלפיה את חובת הזהירות הקונקרטית וחייבים הם בפיצויים.


הביקורים אצל הרופאים בקופת חולים


התובעת הלינה מספר רב של פעמים בפני רופאי הנתבעת על כאבי הראש אך פעם אחד פעם לא התייחסו הרופאים לתלונותיה באופן מקצועי. בספטמבר 1985 הגיעה התובעת לטיפול אצל רופאת המשפחה וטענה כי היא סובלת מכאבי ראש "ממשיכים" והופנתה לבדיקה אצל רופא עיניים.

 

כעבור כשנה, בספטמבר 1986, נפגעה התובעת מתאונת דרכים במסגרת עבודתה ונחבלה בראשה. בחודש אוגוסט אותה השנה התלוננה התובעת על כאבי ראש שלוש פעמים (!) והטיפול שניתן לה היה בגדר משככי כאבים ותו לא.


חודש לאחר מכן הגיעה התובעת לקופת לבדיקה נוירולוגית בעקבות כאבי הראש. עם זאת, בגין הרישום הרפואי הלקוי, קישר הנוירולוג את כאביה לתאונת העבודה, ולא הבחין בשרשרת האירועים שקדמה לה (כשנתיים של תלונות על כאבי ראש ממשיכים). התובעת מגיעה בשנת 1986 ארבע פעמים נוספות לרופאת המשפחה, ובכל אחת מן הפעמים היא מתלוננת על כאבי הראש.


בשנת 1987 הגיעה התובעת עם תלונות אלו שלוש פעמים לקופת חולים, וכן פעמים נוספות ב-1989 וב-1993. רק ביולי 1994 מופנית התובעת לראשונה לבדיקה נוירולוגית על מנת לאבחן את הסיבה ממנה נובעים כאבי הראש. הנוירולוגית בדקה את התובעת אך גם בפניה לא תוארו תולדות המחלה לפרטיה. והאחרונה הסתמכה רק על תיק המרפאה הנוירולוגית אשר היה חסר פרטים. על כן נמנעה מלבצע לתובעת בדיקת CT.


חוסר מעקב גורם לרשלנות רפואית


השופטים קבעו כי הכרטיס הרפואי של התובעת היה דל בפרטים. בפסק הדין נכתב כי למרות שהייתה בתיק הרפואי התייחסות עוד ב-19.9.85 לכאבי ראש "ממשיכים", לא היה תיאור מלא של תלונותיה של התובעת. השופטים ציינו כי לו היה בפני הנוירולוגים הנתבעים פרטי מחלתה של התובעת קיים סיכוי סביר להניח שהייתה נערכת לה בדיקת CT. כמו כן, השופטים קיבלו את חוות הדעת הרפואית של המומחה הרפואי מטעם התביעה, כי לו הייתה נערכת הבדיקה בשנת 1985 (ואפילו בשנת 1994) התובעת מחלימה לגמרי.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...