www.rashlanut-refuit.org

כתב אישום בגין רשלנות מוהל בעקבות ביצוע ברית מילה ללא הסמכה

כתב אישום בגין רשלנות מוהל בעקבות ביצוע ברית מילה ללא הסמכה

ת"פ 47457-01-12

 

אחד החששות הגדולים ביותר של הורים יהודים הינו הפחד מפני רשלנות בברית מילה. חשוב להדגיש כי ברובם המוחלט של המקרים הברית עוברת ללא בעיות ומדי שנה נערכות בישראל עשרות אלפי בריתות. עם זאת, בשל המסוכנות הנובעת באופן טבעי מההליך, המבוצע על פי רוב על ידי רבנים שאינם רופאים, מדינת ישראל מקפידה על מתן הסמכות רשמיות לעוסקים במלאכה עתיקה זו. להלן דוגמא למקרה בו הוגש כתב אישום כנגד מוהל בגין רשלנות בברית מילה. נטען כי המוהל ביצע את הברית ללא הסמכה, וזאת ביחד עם תלמידו שאף הוא טרם הוסמך.


הנאשמים עתרו למחיקת כתב האישום מחמת הגנה מן הצדק. בית המשפט דחה את טענותיהם וקבע כי יש להעמידם לדין. להלן עובדות המקרה (כפי שהן עלו מכתב האישום). מוהל (אחר) התקשר עם זוג הורים מאשדוד לצורך עריכת ברית המילה לבנם. ביום האירוע, המוהל המוסכם לא היה יכול להגיע והוא שלח במקומו מוהל אחר (הנאשם) אשר היה בעבר מוהל מוסמך אך לא חידש את תעודת ההסמכה שלו. מדובר בתעודה אשר תוקפה פג בשנת 2009. המוהל הלא מוסמך הגיע לברית ביחד עם תלמידו, אשר היה אף הוא נטול הסמכה וללא ניסיון מעשי בעריכת בריתות.


על פי כתב האישום, התלמיד ביצע את הברית בפיקוחו של המוהל, ורק לאחר שהחיתוך ארך זמן רב והתינוק החל לדמם מאד, המוהל הותיק התערב וסיים את המלאכה. ההורים המודאגים הבחינו לאחר זמן מה כי הדימום לא פוסק והתינוק התקשה להטיל את מימיו. אי לכך, הילד הובהל לקבלת טיפול רפואי.

 

המדינה: "סכנה לנזק בלתי הפיך לתינוק, ואף סכנת חיים"


המדינה טענה בכתב האישום כי הנאשמים נטלו על עצמם אחריות לערוך ברית מילה לתינוק שזה עתה נולד, כאשר הם אינם מוסמכים וללא שהייתה להם מיומנות סבירה לבצע זאת. כמו כן, נטען כי הברית בוצעה בפזיזות וברשלנות. המדינה הדגישה כי הברית הייתה יכולה לגרום לתינוק לנזק בלתי הפיך ואף לתוצאות קשות מכך (ודי לחכימא ברמיזה). 

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בביצוע ברית מילה

 

ב"כ התלמיד טען כי לא הייתה למדינה עילה להגיש כנגד מרשו כתב אישום וזאת משום שעבירת מעשה נמהר ורשלני מתייחסת לטיפול כירורגי או רפואי, ולא לברית מילה. כמו כן, נטען כי בנסיבות דומות של ברית מילה ללא הסמכה לא הוגשו כנגד מוהלים כתבי אישום. המדינה השיבה כי לא היה בטענות מקדמיות אלה כדי להביא לביטולו של כתב האישום. נטען כי היות וברית מילה מבוצעת במכשירים חדים, והיות והיא הליך פולשני, אין ספק כי רשלנות בביצועה עלולה לגרום לנזקים ואף לסכנת חיי אדם של ממש. אי לכך, נטען כי עסקינן בהליך רפואי וכירורגי לכל דבר ועניין. בנוגע לאכיפה הבררנית, המדינה הפנתה את בית המשפט לכתבי אישום אחרים אשר הוגשו בנסיבות דומות.


בית המשפט קיבל את טענות המדינה וקבע כי המוהל ותלמידו יעמדו לדין פלילי. הודגש כי אמנם לא ניתן לקבוע שברית מילה הינה "טיפול רפואי", אך אין ספק שניתן להכניסה בגדר "טיפול כירורגי". עם זאת, השופטת, גילת שלו, ביקשה מהמדינה למקד את טענותיה כנגד הנאשמים. האם מדובר ברשלנות בגין ביצוע ברית מילה ללא הסמכה, או שמא עסקינן ברשלנות בנוגע לאופן ביצוע הברית. טענות ההגנה מן הצדק נדחו אף הם. בהחלטת בית המשפט הודגש כי הנאשמים לא השכילו להציג מקרים בהם המדינה בחרה שלא להגיש כתבי אישום כנגד מוהלים שביצעו עבירות כגון דא.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?