www.rashlanut-refuit.org

האם מטופלת שלא הלכה לרופא אחר למרות החמרה, אשמה בנזקיה?

האם דרישה לטיפול אצל רופא ספציפי עלולה להיות רשלנות רפואית של החולה, "אשם תורם", שכן תורו התעכב בגין עקשנותו? בית המשפט השלום בירושלים נדרש לדון בסוגיה זו במסגרת תביעה שהונחה לפתחו ועסקה ברשלנות רפואית בקביעת תור. התובעת הייתה מטופלת במשך שנים אצל רופא מסוים במרפאת העיניים של קופת החולים כללית.

 

בשנת 2004 התחלף הרופא שטיפל בתובעת ברופא אחר והתובעת הגיעה לבדיקה שגרתית אצל הרופא החדש. הרופא, אשר הכיר את מצבה הבריאותי של התובעת מגיליונה הרפואי, קבע כי היא סובלת מתופעה הקרויה ERM ועליה לעבור ניתוח במקרה של החמרה במצבה.

 

תור דחוף נקבע רק לאחר חודש וחצי

 

הרופא קבע לתובעת תור לעוד שלושה חודשים אך התובעת חשה בהחמרה במצבה לאחר שבועיים וניסתה בכל כוחה לקבוע תור דחוף. עם זאת, פקידות קופת החולים לא השכילו להקשיב לתלונותיה של המטופלת במלוא תשומת הלב, ותור מוקדם נקבע לה רק כעבור כחודש. שלושה שבועות אלו היו קריטיים למצבה הבריאותי של התובעת, והיא נותרה עיוורת באחת מעיניה וסובלת מחולשה בראייתה בעינה השנייה.

 

קופת החולים טענה כי יש לייחס לתובעת אשם תורם משמעותי, ואף מכריע, בשל כך שהיא לא פנתה לגורם רפואי אחר על מנת להיבדק. לטענת עורך הדין מטעם קופת החולים, התובעת יכולה הייתה לקבל טיפול בבית חולים באזור מגוריה, במרפאת האם שלה או אצל רופא פרטי. דהיינו, לטענת קופת החולים - אדם סביר לא היה מתנהג כפי שהתנהגה התובעת ועל כן יש להטיל עליה רשלנות תורמת למצבה.


מהו אשם תורם?


האשם התורם מהווה הגנה למזיק לא מפני עצם האחריות בנזיקין גופה, אלא מפני החובה לפצות את הניזוק על מלוא נזקו. בקביעת קיומו של אשם תורם עולה הצורך לבחון האם, בנסיבות העניין, נהג הנפגע כאדם אחראי ותוך זהירות סבירה (מבחן האדם הסביר).

 

במידה וניתן לענות על שאלה זו בשלילה, מחלק בית המשפט את האחריות לפגיעה על פי מבחן האשמה המוסרית. דהיינו, הצבת מעשי הרשלנות של המזיק והניזוק זה מול זה כדי להשוות ולהעריך את מידתם ומשקלם של מעשיו ומחדליו של כל צד. בקביעת האשם התורם לא נבחנת הסיבתיות, אלא מידת האשמה. השאלה העומדת למבחן אינה באיזו מידה גרם כל אחד לנזק, אלא מה מידת האשמה הרובצת לפתחו.


האם התובעת הייתה צריכה לפנות לרופא אחר?


במקרה דנן, התובעת הייתה במעקב במרפאת העיניים של הנתבעת וסברה שהיא יכולה לסמוך על הטיפול שזו תעניק לה, על ניסיונה ועל שיקול הדעת שתפעיל. השופטת קבעה כי ייתכן שאדם אחר במקומה של התובעת היה פונה, במצב שנוצר, לגורם רפואי אחר, ובעשותו כן היה נמנע הנזק.


עם זאת, במבחן האשמה המוסרית מוטלת האחריות לנזק במלואה על קופת החולים, ואין בנסיבות המקרה כדי לייחס לתובעת אשם תורם כלשהו. הטענה של המרפאה המטפלת, אשר תפקידה לתת מענה במקרה של החמרה, כי התובעת התרשלה בכך שלא פנתה לחפש תשובה לשאלת ההחמרה במקום אחר, לא יכולה להתקבל.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין רשלנות רפואית במסגרת טיפול באסיר לאחר ניסיון התאבדות

התובע ניסה להתאבד ובעקבות כך נגרמו לו נזקים חריפים בעמוד השדרה הצווארי. למרות זאת, רופא בית הסוהר לא השכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל התובע. האם רשלנות רפואית? מהו אשם תורם במסגרת ניסיון התאבדות? 

רשלנות רפואית -סוגיית אשם תורם

אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני לגבי אשם תורם בתביעות רשלנות רפואית. המידע כולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

פסק דין - חולה נפל בגין רשלנות רפואית בהשגחה לאחר ניתוח

התובע עבר ניתוח בבית החולים. לאחר הניתוח, ניסה החולה לקום וללכת בכוחות עצמו. בזמן הניסיון ללכת היה החולה תחת השפעת תרופות מטשטשות... 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

הרופא לא נתן טיפול אנטיביוטי - האם רשלנות רפואית ואובדן סיכויי החלמה?

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

האם על רופא אשר מפנה חולה לבדיקה רפואית שעלולות להיות לה השלכות הרות משקל לגבי מצבו הבריאותי של המטופל, חייב במעקב אחר ביצוע הבדיקות? האם אי ביצוע מעקב לאחר בדיקת קומבס למניעת אנמיה הוא רשלנות רפואית? 

אשם תורם - מטופל אשר אדיש לגורלו

האם סירובו של מטופל לבצע טיפול מסוים, עלול לפגוע בפיצוייו במידה והטיפול שניתן לו היה רשלני? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית.... תגיות: אובסטין,