www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

בדיקת מאמץ, המכונה גם ארגומטריה, בוחנת את תפקוד הלב בזמן מאמץ והשפעתה של פעילות גופנית מאומצת על הלב, במטרה לחשוף בעיות שלא נצפו בעת מנוחה ולאבחן האם קיימת מחלה של העורקים הכליליים. הבדיקה נערכת בדרך כלל על הליכון או על אופניים, תוך הצמדת אלקטרודות לחזה ולגפיים של הנבדק ובמהלכה נערך רישום א.ק.ג, קצב לב ולחץ דם.

 

תוצאות מבחן מאמץ עלולות להעיד על היצרות עורקים כליליים המספקים דם לשריר הלב או על בעיה בתפקוד הלב בעת מאמץ. כאשר המבחן לא תקין יש להפנות את הנבדק, לצורך המשך הטיפול בו, לבדיקות נוספות כמו אקו לב, מיפוי או צנתור לב. 

 

בדיקת מאמץ נחשבת לבדיקה פשוטה ובטוחה יחסית, אולם היא דורשת מהנבדק לבצע מאמץ פיזי, לכן אסור לערוך אותה כאשר הנבדק סובל מליקוי מאובחן בפעילות הלב, מאחר שהבדיקה עלולה להוביל במצב זה לסכנת חיים ממשית. כמו כן, טעות בזיהוי הבעיה הרפואית, עלולה לגרום לנזקים חמורים ואף במקרים קיצוניים להוביל למוות.  

 

בטרם ההפניה לבדיקה, על הרופא מוטלת החובה לבחון היטב את מצבו הרפואי של הנבדק, כאשר אי אבחון מצבו כראוי עלול להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים אף הם לשמש עילה להגשת תביעת פיצויים. לשם כך על המטופל להוכיח, באמצעות חוות דעת של מומחים רפואיים, כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לו להתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 


בדיקת מאמץ אחרי אירוע אוטם חריף

 

בשנת 1997, המנוח, יליד 1923, אושפז בבית חולים, לאחר שהופנה מקופת חולים לחדר מיון בעקבות שינויים חריפים בבדיקת א.ק.ג. יום לאחר אשפוזו נשלח המנוח לביצוע מבחן מאמץ. הנתבעת, שהיא הנהלת בית החולים, הודתה כי שלחה את המטופל לביצוע מבחן מאמץ, במקום לדאוג שיהיה במנוחה מוחלטת, דבר שהוביל למותו.

 

הנתבעת, נכונה הייתה להודות בחבות בטרם ניהול הוכחות, שאסור היה לבצע בדיקת מאמץ בשל העובדה שהמטופל עבר ממש בסמוך אירוע של אוטם שריר הלב חריף, ומקובל שבימים הראשונים שלאחר האירוע יש להורות על מנוחה מוחלטת, לכן הצוות הרפואי התרשל בכך ששלח אותו לביצוע מבחן מאמץ. לפיכך, הדיון שהתנהל בבית המשפט היה על גובה הפיצויים בלבד.

 

מוסד הפיצויים העונשיים הוכר על ידי הפסיקה, אך הפסיקה עמדה על כך ששימוש בסמכות זו יעשה במקרים מיוחדים וחריגים בלבד. צמצום זה נעוץ בהתנגשות החזיתית שבין תשלום פיצויים עונשיים לתורת הנזיקין, המושתת על עיקרון השבת המצב לקדמותו.

 

על פי עקרון זה, על המזיק לפצות את הניזוק בפיצוי שיעמיד אותו במצב שבו היה אלמלא אירע הנזק, משמעות מתן פיצויים עונשיים היא מתן פיצויים גבוהים יותר מאלו שבית המשפט סבור שיש בהם להעמיד את מצב הניזוק, במצב שהיה לולא הנזק, ובכך הוא מתנגש חזיתית עם עקרון יסוד של דיני הנזיקין.

 

בית המשפט הגיע למסקנה כי הצוות הרפואי בבית החולים חטא ברשלנות, ואף הייתה זו רשלנות חמורה, אך לא הוכח שהתנהגות הנתבעים לוותה ביסוד נפשי של כוונה, זדון או אדישות. על כן בית המשפט סבר שראוי להטיל פיצויים עונשיים בגין רשלנות רפואית. בסופו של דבר, חויבה הנהלת בית החולים לפצות את בני משפחתו של המנוח בסך של 77,030 שקלים, כולל פיצוי בגין אובדן תוחלת חיים והוצאות קבורה ומצבה. 

 
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אינסולין, נכות, עילת תביעה, אווסטין, אבילק, טיפול אלטרנטיבי, אבודרט, אנטיביוטיקה,