www.rashlanut-refuit.org

האם הרופאים התרשלו באבחון תסמונת דאון במהלך ההריון?

האם הרופאים התרשלו באבחון תסמונת דאון במהלך ההריון?

בית המשפט המחוזי נדרש לבחון האם אי אבחון תסמונת דאון במהלך הריון עולה כדי רשלנות רפואית בהריון מצידם של רופאי קופת החולים? התובעת, אימו של הקטין, פנתה לרופא המשפחה על מנת לברר האם היא בהריון. לאחר שבדיקות אלו אישרו את היות האישה בהריון, הופנתה היא בשבוע ה-16 להריונה לגניקולוג מומחה. גניקולוג זה הפנה את האישה לבצע בדיקת חלבון עוברי. תוצאות הבדיקה הראו כי הסיכויים לכך שהעובר סובל מתסמונת דאון הינם קטנים ביותר (פחות מ-2%). עם זאת, הומלץ כי האישה תשוב להתייעצות אצל הרופא המטפל לפני תום השבוע ה-20 להריון. בשבוע ה-22 להריון, הגיעה האישה לבדיקה אצל הגניקולוג והופנתה לבדיקת סקירת מערכות. הבדיקה בוצעה ולאחריה המליץ הגניקולוג על בדיקת סקירת מערכות מכוונת.

 

עוד פסקי דין בנושא:
אי גילוי תסמונת דאון למרות מעקב הריון צמוד, האם רשלנות?
הריון מרובה עוברים ולידה עם תסמונת דאון - האם רשלנות בהריון?
מהו המשקל שיש לרמת תסמונת הדאון במסגרת תביעה בגין הולדה בעוולה?
סירוב ביצוע דיקור מי שפיר - תסמונת דאון שמהווה הולדה בעוולה?

 

בטופס הפניה זה ציין הרופא כי הבדיקה הינה מעבר לדרוש ובדיקה זו נעשית "על מנת להרגיע את האישה". תוצאותיה של סקירת המערכות המכוונת נכתב כי יש לשקול ביצוע קריוטיפ, אקו לב, ביקורת בעוד שבועיים ולהפנות להערכתו של הרופא המטפל. בשבוע ה-27 להריונה, שבה האישה וביקרה אצל הגניקולוג. הגניקולוג הפנה את האישה לביצוע בדיקת אקו לב והשלמת סקירת המערכות.האם לא ביצעה את הבדיקות הנוספות ושבה רק בשבוע ה-35 בגין אנמיה חריפה ממנה סבלה. בעקבות האנמיה, הופנתה האישה לטיפולים בבית החולים סורוקה ובסופו של היום נולד התינוק בשבוע ה-38 כאשר הוא סובל מתסמונת דאון.

 

כיצד יתכן שתינוק נולד עם תסמונת דאון כאשר ניתן לאבחן את המחלה ב-100%?

 

טענתו הראשונה של ב"כ התובע הייתה כי מרשו נולד בתקופה בה אמצעים לא פולשניים, הננקטים במהלך ההריון, מאבחנים כ-94% מכלל העוברים הלוקים בתסמונת דאון. מעצם העובדה שתסמונת דאון לא אובחנה אצל התובע, עוד בהיותו ברחם אימו, ברי שנפל כשל כלשהו במערכת האבחון המוקדם. לטענת עורך הדין מטעם התביעה, כשל זה הביא לכך שהתובע עבר את מסננת הבדיקות בלא שהתסמונת תתגלה.

 

עוד מאמרים בנושא:
תסמונת דאון - כיצד מאבחנים ומתי רשלנות רפואית?

 

בית המשפט קבע כי הבדיקות אשר נערכו לאישה במהלך ההריון הראו תוצאות בגבולות הנורמה. השופטת ציינה כי אכן בדיקת סקירת המערכות הראתה ערכים מעט חריגים, אך לא היה בכך בכדי להצביע על צורך בביצוע דיקור מי שפיר. כמו כן, למעלה מן הדרוש, הרופאים הפנו את האם לבדיקות נוספות בכדי לבדוק לעומק את מצב ההריון ובריאותו של העובר. השופטת ציינה כי לא היה מקום לשלוח את האישה לביצוע דיקור מי שפיר, היות ומדובר בבדיקה פולשנית המהווה סיכון בריאתי ליולדת ולעובר.

עורכי הדין מטעם קופת חולים טענו כי הרופאים נהגו בזהירות יתרה בעת שהפנו את האישה לביצוע הבדיקות הנוספות. השופטת לא קיבלה טענה זו. עם זאת, השופטת ציינה כי אכן הרופאים נהגו על פי המצופה מהם במסגרת מבחן הרופא הסביר. "ננקטה על ידם זהירות, כמתחייב מכלל הנתונים ומהתוצאה העלולה להתרחש, אם לא ייערכו בירורים כראוי", נכתב בפסק הדין. השופטת הוסיפה כי היות והממצאים אשר ניתנו בבדיקות האחרות בקופת חולים היו בגבולות הנורמה אך לא תקינים לחלוטין, הפניה לבדיקות לא פולשניות הייתה המעשה המצופה מרופא סביר במקרים מסוג זה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,