www.rashlanut-refuit.org

רופא פרטי איחר לחדר לידה למרות מצוקה עוברית, האם רשלנות?

רופא פרטי איחר לחדר לידה למרות מצוקה עוברית, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה על ידי בני משפחתו של תינוק שנפטר בגיל שישה חודשים וחצי בלבד. מדובר אפוא בתביעה בעקבות רשלנות מצידו של הרופא באבחון וטיפול במצוקה עוברית אשר גרמה בסופו של היום לפגיעה הנרחבת במנוח. המחלוקת בין הצדדים הייתה רחבה עד מאד והשאלות המרכזיות בה עסקו בטיב ההתחייבות החוזית שהייתה בין בני המשפחה לרופא מתוקף היותו רופא פרטי. כמו כן, הצדדים היו חלוקים בדבר האחריות המקצועית בין הרופא הפרטי לבין בית החולים. הצדדים הציגו גרסאות שונות לחלוטין בדבר הנתונים העובדתיים הנוגעים לאירוע כגון לוח הזמנים בליל הלידה, קשר סיבתי בין מעשים אלו לנזק ועוד.


יש לציין כי בעת ההליכים בבית המשפט, מסר הרופא הנתבע עדות כוזבת בנוגע למעשיו בליל הלידה. כמו כן, כלל הרישומים בתיקה של היולדת בוצעו על ידו בדיעבד ולא בזמן אמת. זאת ועוד, לאחר הלידה נעלמו המסמכים המתעדים את הלידה, באופן מסתורי, וביניהם הדפים אשר מהם ניתן היה ללמוד על פעילות המוניטור המתעדת את המצוקה העוברית.

 

עוד פסקי דין בנושא:
עו"ד אייל בן ישי הגיש תביעה ע"ס שני מיליון שקלים בגין מקרה חמור של רשלנות בלידה
האם הרופאים התרשלו לאחר הלידה בשל שאריות שליה שנותרו ברחם?
הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה
הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?
לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

 

התנהלותו זו של הרופא הנתבע הביאה את בית המשפט למסקנה הרת משקל – הנתבע עשה כל שביכולתו על מנת למנוע את חשיפת העובדות והאמת בבית המשפט. "לא רק שדרך התנהלות זו תמכה בטענות התובעים בנוגע לדרך התרחשות הארועים", נכתב בפסק הדין, "אלא שהיא גם הביאה למסקנה שיש להטיל את נטל ההוכחה על כתפי הנתבע והוא כשל מהרימו", נכתב בפסק הדין. 

 

מדובר בתובעת אשר פנתה לרופא הנתבע באופן פרטי בהריונה השישי. במהלך ההריון נערכו לתובעת לא פחות מארבע בדיקות אולטראסאונד אשר הצביעו כולן על מצב הריון תקין. על פי כתב התביעה, הרופא הנתבע נמנע מלהגיע לבית החולים בליל הלידה, וזאת למרות שנשכר על ידי בני המשפחה באופן פרטי.

 

הורה על מתן פיטוצין דרך הטלפון

 

התובעים טענו כי הנתבע הורה על מתן פיטוצין ליולדת במינון לא נכון וללא בדיקה מתאימה (באמצעות הטלפון). כמו כן, האחרון נמנע מלתת הנחיות מתאימות לאחות המיילדת לאחר שנודע דבר המצוקה העבורית, והגיע למקום רק בשלב מאוחר ביותר (כחצי שעה לאחר הדיווח על המצוקה העוברית). התובעים הוסיפו כי המצוקה העוברית נבעה בשל מתן הפיטוצין ליולדת. לטענתם, הנתבע ידע שבית החולים במזרח ירושלים איננו ערוך לניתוחים קיסריים דחופים, ולמרות זאת הפנה אותם לערוך את הלידה בבית חולים זה.

 

הנתבע הכחיש טענות אלו באומרו כי לא ידע שבית החולים איננו ערוך לניתוחים אלו. לגבי מתן הפיטוצין, הנתבע טען כי הוא הגיע לבית החולים בשעה 22:20 וערך לתובעת את הבדיקות הדרושות. לאחר מכן, פנה לביתו הנמצא בסמוך וביקש כי יקראו לו במידה ויש שינוי במצבה של היולדת.


למעשה, בית החולים אליו פנו התובעים היה בית חולים קטן במזרח ירושלים בעל יכולת לספק 20 מיטות ליולדות בלבד. כמו כן, מדובר במקום בעל צוות רפואי קטן כאשר כל יולדת המעוניינת ללדת בו חייבת להיתקשר עם רופא פרטי מטעמה. במקרה דנן, למרות המצוקה העוברית והצירים, הרופא הפרטי לא הגיע לבית החולים אלא חצי שעה לאחר ההודעה על המצוקה העוברית. הרופא ניסה לטעון שהגיע לבית החולים במועד מוקדם יותר אך בירור פלט שיחות הטלפון הסלולארי סתר טענה זו באופן מוחלט. הרופא המשיך להסתבך בשקרים כאשר התברר לפתע שכלל אין לו רישיון ישראלי לעסוק ברפואת נשים או בגניקולוגיה (מדובר ברופא כללי הטוען שיש לו אישור ירדני לעסוק ברפואת נשים).

 

מדובר ברשלנות רפואית


לסיכום, בית המשפט קבע כי הרופא כלל לא הגיע לבדוק את היולדת עם קבלתה בבית החולים, וזאת למרות שבדיעבד עשה רישום כאילו היה במקום ואף ערך לה בדיקות מסוימות. כמו כן, הרופא לא סיים בכך והציג בפני בית המשפט עדות כוזבת תחת שבועה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בגרימת נזק עצבי ליילוד במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?
דיכאון לאחר לידה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה


הרופא התנהל תוך רשלנות רפואית בכך שלא שמר את בדיקות התובעת במרפאתו ולא שמר את הרישומים הרפואיים הרלבנטיים. ככל הנראה, האשמה בדבר אובדן מסמכי המוניטור אשר יכלו להעיד את דרך השתלשלות העניינים בליל הלידה רבצה לפתחו של הרופא הנתבע. זאת ועוד, הרופא לא מסר למיילדת כי מדובר ביולדת אשר עברה בעבר ניתוח קיסרי בעבר ולא טרח לציין עובדה זו בגיליון בית החולים. בנוסף, הוא פעל ברשלנות בכך שהפנה את היולדת לבית החולים קטן שאינו ערוך לניתוחים קיסריים דחופים ואין בו יותר ממכשיר מוניטור אחד.


"מאחר ואין מחלוקת כי הנזק שנגרם למנוח מקורו במצוקה העוברית אליה נקלע, ולנוכח הקביעה כי רשלנותו של הנתבע מנעה טיפול מוקדם במצוקה זו, על האפשרות הטמונה להצלת העובר ולילודו במצב תקין, הרי שעל הנתבע לפצות את התובעים בגין הנזקים שנגרמו למנוח עובר ללידתו, ושליוו אותו במהלך חייו הקצרים ולמודי הסבל", כתבו השופטים בפסק הדין.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מעקב רשלני אחר יולדת לאחר ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית

האם הרופאים התרשלו בניהול מעקב אחר מטופלת שעברה ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית?