www.rashlanut-refuit.org

אובדן טופס הסכמה מדעת לניתוח הגדלת שדיים

אובדן טופס הסכמה מדעת לניתוח הגדלת שדיים

 מהי המשמעות המשפטית של אובדן טופס הסכמה מדעת לניתוח אלקטיבי? האם אובדן הטופס מהווה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח פלסטי? התובעת, אחות מעשית או סיעודית במקצועה, עברה בדצמבר 2003 ניתוח הגדלת חזה. הניתוח בוצע על ידי מומחה בכירורגיה כללית במרפאה בבעלות חברה אשר פשטה את הרגל עוד בטרם הדיונים המשפטיים. במהלך הניתוח, הוכנסו לשדיה של התובעת שתלים בנפח 365cc מתוצרת חברת מק'גאן. הצעירה טענה כי בגין רשלנות רפואית במהלך הניתוח, נגרמו לה נזקי גוף שונים.

 

במסגרת תביעתה, התובעת טענה כי לא נמסר לה הסבר על מהות ההליך הניתוח והסיכונים הכרוכים בו. לדבריה, לא נתנה היא הסכמה מדעת לביצוע הניתוח ומחדלו של הרופא מקיים עוולות נוספות כגון עוולת התקיפה ופגיעה באוטונומיה. טופס ההסכמה מדעת אשר עליו חתמה התובעת לא נמצא בתיק הרפואי ולא היה חלק מהרשומה הרפואית הכוללת בעניינה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
האם ניתוח פלסטי באף נעשה ברשלנות ותוך העדר הסכמה מדעת?
הסכמה מדעת לניתוח פלסטי - הקטנת חזה מטעמים אסטטיים ורפואיים
פסק דין בנוגע לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - עקף עקום ובעיות נשימה
פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף והזדקקות לניתוח מתקן
ניתוח פלסטי בפנים גרם לעיוות וצלקות - פיצויים

 

עם זאת, לא הייתה מחלוקת לגבי העובדה שהתובעת אכן חתמה על טופס ההסכמה. חוק זכויות החולה קובע, בפרק ד', כי בכדי שמטופל יעניק את הסכמתו מדעת לביצוע הליך רפואי בגופו, יש לספק לו מידע הולם אודות מהות הטיפול, מצבו הרפואי, סיכויי הצלחת ההליך הרפואי והסיכונים הטמונים בהליך זה. חתימה של מטופל על טופס הסכמה לניתוח אינה ראיה וודאית למתן הסכמה מדעת. חתימה זו הינה קבילה במסגרת הליך משפטי כל אימת שניתן למטופל הסבר כאמור על ידי הרופא המטפל.

 

הסכמה מדעת לניתוח אלקטיבי, משמעותה

 

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל. הרופא הנתבע לא זכר במקרה דנן את המקרה הספציפי אך העיד כי הוא נוהג לתת הסבר זהה לכל המטופלים לפני מתן טיפול רפואי. הרופא הוסיף כי לעולם אין הוא אומר שסיכויי הצלחת הליך רפואי מסוימם הינם מלאים.

 

התובעת, אף היא, הודתה בחקירתה כי נאמר לה שסיכויי הניתוח הינם טובים ולא מדובר ב-100% הצלחה. התובעת הודתה כי הוסבר לה על ההליך הניתוחי (כולל סיכויי דחייה של השתל בנסיבות מסוימות, סיכוני ההרדמה ועוד), וכי טרם ביצוע הניתוח ערכה בעצמה בירור על מהותו. השופטת קבעה כי נוכח הסתירות בגרסאות התובעת, ועדותה בבית המשפט, יש לקבוע כי ניתן לה הסבר מספק בדבר מהות ההליך הניתוחי והסיכונים הכרוכים בו.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בהסרת צלקות בניתוח פלסטי
רשלנות רפואית - ניתוחים פלסטיים באף

 

זאת ועוד, עילת רשלנות רפואית בגין אי מתן הסכמה מדעת תלויה בקשר הסיבתי שבין אי גילוי הפרטים לבין ביצוע ההליך הרפואי. במילים אחרות, על התובעת היה להוכיח כי לו ניתן לה ההסבר המלא, לא הייתה מבצעת היא את הניתוח הלכה למעשה. במקרה דנן, התובעת העידה כי הייתה עוברת את הניתוח בכל מקרה. לפיכך, השופטת קבעה כי גם אם התובעת צודקת ולא ניתן לה הסבר מלא, הייתה היא עוברת את הניתוח ללא קשר מהותי להסבר.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

התובעת הגיעה לנתבע על מנת לעבור ניתוח קיצור קיבה. המנתח בחר לנתחה בשיטה שאינה מקובלת הקרויה ניתוח על שם סקופינרו... 

פיצויי בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדים - לטענת התובעת, תוצאות הניתוח הן איומות כלשונה, לאחר שבשדיה נותרו אף כיום, 7 שנים לאחר הניתוח, צלקות מכוערות ומגעילות לא נוחות קשות להסתרה ובולטות 

התובעת פנתה לנתבעת, לקבלת יעוץ בדבר אפשרות למתיחת פנים, והוצע על ידה, טיפול חדשני בשיטת אפאטוס.  

ניתוח השתלת שיער נכשל וגרם לנזק אסתטי ולצלקות בראשו של התובע. 

הנתבע, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ביצע ניתוח פלסטי-אסתטי באפה של התובעת. ניתוח זה בוצע, לטענת התובעת, ברשלנות, והיא תובעת פיצוי בגין נזקיה.  

התביעה הינה תביעה בגין רשלנות רפואית ונזק שנגרם לתובעת ולבני משפחתה בעקבות ניתוח שעברה התובעת בעקבות זאת שסבלה מהשמנת יתר.  

התובע הגיש תביעה זו כנגד הנתבע לפיצויים, עפ"י פקודת הנזיקין, בגין ניתוחי אף כושלים שבצעו באפו בבית חולים "כרמל" חיפה ע"ש ליידי דיוויס.  

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

התובע הגיע לניתוח באיבר מינו לצורך הארכה ועיבוי האיבר. בפני התובע הוצגו דוגמאות של אברי מין לאחר ניתוח. לתובע לא הוצגו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח. התוובע סובל מתופעות קשות באיבר מינו. 

בית המשפט קבע כי חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה לא הייתה מפורטת כנדרש. אי לכך, נדחתה תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה... 

התובע טען כי הרופאים לא השכילו לאבחן קרטוקונוס ממנו סבל, האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח לייזר מסוג Lasik?  

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח לייזר מסוג Lasik לתיקון ראיה? האם התובע היה מסרב לו ידע את הסיכון המדובר? 

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל... 

האם חובה על מטופל, אשר נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון ראיה, לעבור ניתוח מתקן על מנת לשפר מצבו הבריאותי? 

האם ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה, אשר בוצע באופן חדשני במכון לניתוחי לייזר, התבצע בצורה רשלנית? האם הופרה חובת הזהירות? 

האם הניתוח הראשוני (בשתי העיניים) והניתוח המתקן (בעין ימין) בוצעו ברשלנות? האם הייתה הסכמה מדעת? האם התקיים קשר סיבתי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית 

התובעת הגישה תביעה לפיצויים על נזקי גוף בשל רשלנות רפואית בעקבות ניתוח הקטנת חזה ושני ניתוחים מתקנים ואי-מתן מידע ואזהרה מראש, כיום סובלת התובעת מנזקים כגון אי יכולת הנקה... 

המטופל עבר ניתוח לייזר לתיקון קוצר הראיה ממנו סבל במשך שנים רבות... בעקבות רשלנות רפואית סובל התובע מנזקים בלתי הפיכים... 

המטופל עבר שני ניתוחי לייזר לתיקון רוחק הראייה ממנו סבל וכתוצאה מכך, סבל מנזקים רבים... תגיות: דליפת סיליקון,