www.rashlanut-refuit.org

אבחון מאוחר של שפעת החזירים, האם רשלנות רפואית?

אבחון מאוחר של שפעת החזירים, האם רשלנות רפואית?

שפעת החזירים אשר אובחנה לראשונה במקסיקו בשנת 2009, התפשטה זה מכבר כמגיפה בינלאומית, ומניין קורבנות השפעת בישראל עומד כיום על כ-88 הרוגים. איכות וסיכוי הצלחת הטיפול בשפעת החזירים, בדומה למחלות רבות אחרות, תלוי באופן ישיר בעיתוי אבחון המחלה. ככל שתאובחן השפעת במועד מוקדם יותר, כך יגברו סיכוייו של המטופל להחלים ממנה ולהימנע מסיבוכים מיותרים.


על פי רוב, חולים אשר מצויים בקבוצת סיכון לחלות במחלה (נשים בהריון, צעירים) אמורים לשהות בבידוד הן בשל ההגנה עליהם מפני זיהומים נוספים והן מחשש הידבקות. זאת ועוד, במידה ולא מאובחנת שפעת החזירים בזמן, לא ניתן להעניק לה את הטיפול הרפואי ההולם ועל כן עלולים להיווצר סיבוכים קיצוניים (אשר לעיתים מביאים גם למותו של החולה). אחד מהסיבוכים השכיחים ביותר של המחלה הינו התפתחות של דלקת חריפה בריאות. דלקת זו מתפתחת ברקמת הריאות משום שהיא רגישה באופן מיוחד וחיידקים רבים יכולים לחדור אליה.

 

רשלנות רפואית, אימתי?


טיפול נכון יכול להביא להבראה פשוטה וחלקה מהשפעת, עם זאת – לא אחת נגרם המוות או הסיבוך במחלה עקב רשלנות רפואית באבחון המחלה במועד. אי לכך, אבחון מאוחר של המחלה בבית החולים או על ידי רופא המשפחה עלול להיחשב כרשלנות רפואית ויכול להיות בסיס להגשת תביעה נגד המוסד הרפואי. אבחון מאוחר של המחלה, במקרה בו המטופל משתייך לאחת מקבוצות הסיכון, מגדיל את נטל ההוכחה המונח על כתפיו של הרופא.

 

רשלנות רפואית גם במהלך הטיפול

 

רשלנות רפואית במקרה העוסק בשפעת החזירים איננה נובעת אך ורק מאבחונה הראשוני של המחלה. מטופל אשר משתייך לקבוצת הסיכון, ואינו מועבר ישירות לקבלת טיפול מיידי, עלול למות עקב רשלנותו של הצוות הרפואי. כמו כן, מתן חיסון לשפעת החזירים בניגוד להתאמת המחוסן, אי מעקב של רופא משפחה אחר תהליך ההחלמה של החולה, הידבקות חולה בשפעת החזירים בתוך בית החולים ועוד. לדוגמא, תלונה שהוגשה נגד בית החולים יוספטל באילת הסתמכה על אי מתן תרופה מסוג טמפילו, אשר היה בה בכדי לסייע לחולה להחלים, לאחר שאובחן כבר כסובל משפעת החזירים.


האם יש לפנות למשרד הבריאות?


לאחר אבחון לקוי של שפעת החזירים, אשר הביא לסיבוכים בהחלמה מהמחלה או חו"ח למוות, ניתן להגיש תביעה לנציב תלונות הציבור במשרד הבריאות. עם זאת, עורכי דין ממליצים לא לפנות לנציב הפניות מבלי להתייעץ קודם לכן עם עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית.

 

במידה ומשרד הבריאות יקבע כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון, יכול הוא להטיל עונשים כבדים על המעורבים בפרשה. יש להימנע משליחת מכתבים ללא ייעוץ והצהרות עצמאיות בפני נציגי משרד הבריאות, שכן דברים אלו עלולים להיות למטופל לרועץ במידה וברצונו להגיש תביעה נזיקית בעניין רשלנות רפואית לבית המשפט.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אנטיביוטיקה, אבודרט, אבילק, דיאבטס אינסיפידוס, עילת תביעה, אווסטין, אינסולין, נכות,