www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

בית משפט השלום בחיפה דחה תביעתה של חיילת אשר חלתה במהלך שירותה הצבאי במחלת הסרטן, להכיר בכך שאבחון מחלתה בזמן השירות בצבא היה רשלני. החיילת הגישה את תביעתה נגד משרד הביטחון וטענה כי למרות שאין היא חולקת על כך שלא קיים קשר סיבתי בין מחלתה לבין השירות, יכלו הרופאים הצבאיים לאבחן את המחלה במועד מוקדם יותר, דבר אשר היה עשוי להציל את חייה. נציין כי במהלך הדיונים, נפטרה החיילת והתביעה נמשכה באמצעות הוריה ועורכי דינה.


החיילת התגייסה לצה"ל באוקטובר 2005 כאשר שנה וחודשיים לאחר הגיוס, אושפזה היא בבית החולים ואובחנה אצלה מחלת סרטן מדולרי בבולטת התריס.

 

המחלוקת בין הצדדים - האם איחור באבחון המחלה?


המחלוקת בין הצדדים נגעה לסוגיית קיומו של איחור באבחון המחלה, כאשר עורכת דינה של החיילת טענה שהיה על רופאי צה"ל לערוך עוד בזמן גיוסה של מרשתה את הבדיקות המתאימות. לטענת עורכת הדין, במידה והיו מתבצעות הבדיקות הנחוצות, היו מתגלים שלביה המוקדמים של המחלה, שהופיעו עוד בזמן גיוסה של מרשתה. עוה"ד הוסיפה כי משלא נעשה כך, נמנעה מהחיילת האפשרות לטפל במחלתה עוד בטרם החמרתה, ומכאן בקשת באת-כוחה להכיר בהחמרה בשיעור מלא.

 

החיילת טענה בתצהירה כי בבדיקות שנערכו לה במועד גיוסה, דווחה היא אודות ההיסטוריה הרפואית שלה ושל בני משפחתה, שאחדים מהם נפטרו ממחלת סרטן. בתצהירה הוסיפה החיילת כי במועד הבדיקות שבוצעו לה לא נערכה בדיקה ו/או בדיקה מספקת על ידי מומחה א.א.ג. ו/או רופא אחר אשר יכול היה לגלות את הבלוטות המוגדלות מהן ככל הנראה כבר סבלה בעת החיול.

 

עם זאת, יצוין כי על פי הגיליון הרפואי הצבאי, לא נרשמה כל תלונה בנוגע לבלוטות מוגדלות בזמן החיול. עורכת הדין מטעם הצבא טענה כי החיילת לא התלוננה על כאבים בצוואר ואו שלשולים, אי לכך, לא ניתן לצפות מרופאי הצבא לאבחן את מחלתה יש מאין.

 

תלונה ראשונה על כאבים בצוואר - לאחר האשפוז בבית החולים

 

עורכת דינה של החיילת הציגה בבית המשפט מסמך רפואי מיום אשפוזה של מרשתה ביולי 2006 ובו דווחה האחרונה לרופא כי לפני שנתיים שמה לב לקשיחות בצוואר ימין, ובנוסף נרשם כי המטופלת טענה שמזה שנתיים היא סובלת מבעיית שלשולים.

 

השופטים הביעו תמיהה לגבי מסמך זה וחשדו שהדברים כלל לא נאמרו שכן - אם אכן סבלה החיילת מזה שנתיים לפני בדיקתה (כלומר כשנה לפני גיוסה) מבעיות בצוואר ימין ומשלשולים, מדוע לא דווחה על כך בפני רופא לשכת הגיוס? כמו כן, מדוע לא דווחה על כך עת שנבדקה ע"י רופא מספר ימים לאחר גיוסה, במרפאת ניצנים, ודווחה אודות "כאבי גב תחתון מזה כשבוע"?

 

מגיליונה הרפואי של החיילת עלה כי האחרונה ביקרה במרפאות בבסיס ניצנים כארבע פעמים נוספות ולא התלוננה ולו פעם אחת על המחושים בצוואר ועל תופעת השלשולים. לא זו אף זו – בביקורה האחרון במרפאה בניצנים, רשם הרופא הצבאי במפורש – "בלוטות נימפה לא מוגדלות, בטן רכה לא רגישה", דהיינו – שלילת עיקר טענותיה של החיילת לגבי אי-אבחון מוקדם של מחלתה.

 

בית המשפט דוחה טענותיה של החיילת


בית המשפט דחה גם את טענותיה של החיילת לגבי הצורך בבדיקות לאבחון מחלת הסרטן בשל הקרבה המשפחתית של חולים במחלה. בית המשפט קבע כי אין לדרוש מהצבא לערוך בדיקות מקיפות בגין היסטוריה משפחתית זו, שכן לא מדובר בקרבה ממדרגה ראשונה, ובנוסף – הוכח כי מחלתה לא נבעה מהיסטוריה משפטית (שם היה מדובר בסרטן ריאות וסרטן צוואר הרחם).

אי לכך, ומכל האמור לעיל, דחה בית המשפט את תביעתה של החיילת וקבע כי הרופאים הצבאים, החל מרופאי שרשרת החיול וכלה ברופאי הבסיס בניצנים, פעלו ללא דופי.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

המחוקק קבע, כי חוק הנכים הינו האכסניה הנכונה והיחידה לתגמול ושיקום מי שנפגע תוך ועקב שרותו הצבאי... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם מכתב הפנייה לחדר מיון יכול לשמש כראייה קבילה בבית המשפט, בתביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית של רופא צבאי בבסיס טירונים - לא הפנה את החייל לבדיקות המתאימות למרות ממצא חריג בעת תרומת דם... 

רופא בלשכת גיוס לא אבחן את הגידול המולד ממנו סבל התובע, האם מדובר ברשלנות רפואית של הרופא הצבאי? 

רשלנות רפואית - האם קיים קשר בין התפתחות מחלת סרטן בלוטת התריס אצל חייל בצבא הקבע, והאם הטיפול אשר זכה לו החייל במהלך שירותו היה הולם?  

האם מדינת ישראל תשא באחריות לטיפול רפואי רשלני, לכאורה, שניתן לחייל מילואים? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... את מי תובעים? פסקי דין מלאים ומתוקצרים...  

חייל התגייס עם בעיות לב, האם החמרתן בזמן השירות הצבאית תזכה אותו בהגדרת "נכה צה"ל"? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

עוד נדגיש כי הצבא חייב לדאוג לבריאותו של החייל שנזקק לשירותים רפואיים בעת היותו חייל - שירותים של הרשויות הצבאיות המפנות אותו באמצעות גורמים צבאיים למתן טיפול... 

המדינה וביה"ח כשלוחה, נהנים מחסינות מתביעות רשלנות של מי שנזקו נגרם במהלך ועקב שירותו הצבאי, זכות התביעה של המשיב כנגד המדינה מצומצת אך ורק במסגרת חוק הנכים... 

הגורמים הרפואיים הצבאיים השלימו את בירור מצבו הרפואי ונמצא כי התובע סובל מ-AVN בראש עצם הירך משמאל 

כאביה הפכו לבלתי נסבלים וקשים מנשוא, גם אז הוחזרה העוררת ליחידתה כשרופא היחידה מספק לה תרופות לשיכוך כאבים, אותם היתה צריכה לקחת על פי שיקול דעתה....האם זהו טיפול רפואי הולם? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... תגיות: מעקב הריון, אובדן כושר עבודה,