www.rashlanut-refuit.org

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופאי המשפחה בקופת חולים "מכבי" התרשלו באבחון מפרצת מוחית אצל מטופלת, ואי לכך נגרמו לאחרונה נזקים נוירולוגים בלתי הפיכים? האם מדובר ברשלנות רפואית באבחון מחלה, או שמא עסקינן במחלה אשר קיימים סיכויים נמוכים להתחקות אחריה?

התובעת הייתה אישה בריאה בת 41 אשר עבדה במשק ביתה ומצבה הבריאותי היה שפיר. כמו כן, מדובר באישה אשר לא הרבתה לבקר בקופת חולים. בחודש דצמבר 1998 החל התובעת לסבול מהצטננות, שיעול יבש, כאב גרון וכאב ראש. בעקבות כאביה אלו, פנתה האחרונה ארבע פעמים בתוך תשעה ימים לקופת החולים. שלושת הביקורים הראשונים נעשו אצל רופאת משפחה בקופה, ופעם אחת טיפל בתובעת רופא משפחה אחר (אלו הם הנתבעים במקרה דנן).

רופאי המשפחה מאבחנים אצל התובעת "מחלות חורף" שגרתיות

רופאת המשפחה, אצלה ביקרה התובעת לראשונה, אבחנה בתחילה את מחלתה כדלקת בדרכי הנשימה, ומאוחר יותר כדלקת גרון. רופא המשפחה, אשר אליו הגיעה התובעת בביקורה הרביעי, אבחן את המחלה כסינוסיטיס. שני הרופאים נתנו לתובעת טיפול תרופתי ורשמו עבורה ימי מחלה.

שלושה ימים לאחר הביקור הרביעי בקופת חולים, החמיר כאב הראש של התובעת והיא התעלפה והובהלה לבית החולים "ביקור חולים" בירושלים. בבית החולים נערכו לתובעת בדיקות שונות, וביניהן בדיקת CT אשר הדגימה דימום תת עכבישי. בעקבות אבחון זה הועברה המטופלת לטיפול בבית החולים הדסה עין כרם ובמהלך האשפוז שם אובחנה אצלה מפרצת מוחית. התובעת עברה לאחר מכן טיפולים רפואיים רבים ונותרה כאשר היא סובלת מנכות מוחית אורגנית בשיעור של 100%.

מהי מפרצת מוחית?

מפרצת מוחית הינה מחלה המתבטאת בהתבלטות פתולוגית הולכת וגדלה של כלי הדם במוח. מדובר במחלה אשר החולה איננו מודע לדבר פריצתה כל אימת שלא התחילה היא לדמם במוחו (דימום תת עכבישי). לעיתים סובלים החולים מדימום חריף אשר גורם למוות, ולעיתים עלולים להתרחש במוחם מספר דימומים עוקבים (שחומרתם עולה בהדרגה).


האם היה על רופאי המשפחה להפנות את התובעת לבית החולים?


התובעת טענה בבית המשפט כי התלוננה על כאבי ראש בכל ארבעת ביקוריה בקופת החולים. לטענתה, חומרת כאבי הראש עלתה בהדרגה בכל אחד מן הביקורים. התובעת הלינה כי למרות טענותיה, הרופאים לא שקלו להפנותה לחדר מיון על מנת שתיבדק בדחיפות אצל נוירולוג.

 

לשיטתה, הרופאים התנהלו תוך רשלנות רפואית כלפיה כאשר אבחנו את המחלה ממנה היא סובלת כמחלות שונות בדרכי הנשימה, ונמנעו לשקול כל אפשרות אבחנתית אחרת. לסיכום טענותיה קבעה התובעת כי לו היו מפנים אותה בזמן לבית החולים, ניתן היה למנוע את המפרצת המוחית ולהקל את נזקיה.


האם התובעת התלוננה על כאבי ראש?


רופאי המשפחה בקופת חולים טענו לעומת התובעת כי במקרה דנן לא הייתה רשומה רפואית אשר מתעדת את ביקוריה בקופת החולים, והרישומים הרלבנטיים הציגו תמונה אותנטית לגבי הנאמר במהלך בביקורים אלו. לטענתם, התובעת הלינה על כאב הראש רק בביקורה האחרון בקופת חולים (יומיים לפני שהתעלפה).

 

כמו כן, הרופאים טענו שלא התקיים קשר סיבתי (עובדתי ומשפטי) בין ה"רשלנות" לכאורה לבין הנזק ממנו סובלת התובעת. לשיטתם, בית המשפט אמור להכיר בסיכויים הנמוכים לאבחון מפרצת מוחית, וסיכויי ההחלמה החלקיים ביותר ממנה.


בית המשפט נדרש לבחון ראשית האם התלוננה התובעת על כאבי ראש במהלך ביקוריה בקופת חולים. הרופאים תלו יהבם בכך שעל פי הרשומות הרפואיות, התובעת לא התלוננה על כאבי ראש, אלא בביקורה האחרון. עם זאת, בית המשפט המחוזי קיבל את גרסתה של התובעת, אשר הייתה עקבית ומהימנה, וקבע כי האחרונה אכן הלינה על כאבי ראש מתגברים במהלך הביקורים בקופת החולים. כמו כן, עניין זה קיבל אישוש גם ממסמכי האשפוז בחדר המיון, בו נאמר כי התובעת העידה על כאבי ראש במשך שבועיים.

 

הרשומות הרפואיות לא היו מסודרות - עדות לרשלנות רפואית


השופטים ציינו בפסק הדין כי הרשומות הרפואיות אשר הוצגו בפניהם, לא היו מסודרות ומלאות, ולא העניקו ראיה למעקב שוטף אחרי הטיפול בתובעת. כמו כן, בהיעדר מעקב שוטף ורשומה רפואית מסודרת, קיימת עילה לחשד כי גם לא התנהלה קבלת החלטות שקולה ונאותה.


בית המשפט קבע כי האבחנות אשר התקבלו על ידי רופאי המשפחה בקופת חולים נעשו על יסוד תשתית עובדתית מוטעית וחלקית, ללא אנמנזה הולמת ומבלי לערוך בירור מעמיק של התלונות בדבר כאבי הראש. השופטים הוסיפו שרופא המשפחה אשר טיפל בתובעת בביקורה השלישי, לא הניח לפניו את תלונות התובעת בעבר והוא עצמו נמנע מלברר עם המטופלת לגבי תלונות קודמות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אבילק, אווסטין, אינסולין, עילת תביעה, טיפול אלטרנטיבי, אבודרט, נכות, דיאבטס אינסיפידוס,