www.rashlanut-refuit.org

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה אשר לא הפנה מטופל לניתוח מיידי להוצאת התוספתן, שגה באופן אבחון המחלה ממנה סבל המטופל ועל כן התנהג כלפיו ברשלנות רפואית? תביעה בעניין זה הוגשה לבית המשפט השלום בירושלים כנגד בית החולים "הדסה הר הצופים" בגין התנהלותו של רופא מתמחה בחדר המיון.


התובע, חייל בשירות סדיר, הגיע לבית החולים כאשר הוא סובל מכאבי בטן עזים, בשעת בוקר מוקדמת ביום שבת. רופא חדר המיון אבחן את התובע כסובל מדלקת במערכת העיכול, הורה לו על שתייה מרובה ונטילת כדורים, ושיחרר אותו לביתו. התובע המשיך לחוש ברע במשך כל אותו היום, ואי לכך – פנה בצהריי היום למרפאה הצבאית "שנלר" במרכז ירושלים.


הרופא התורן במרפאה הצבאית, גניקולוג במקצועו, הפנה את התובע בבהילות חזרה לבית החולים ואבחן אותו כסובל מדלקת בתוספתן. התובע חזר לבית החולים, ושם נבדק על ידי רופא הנמצא בשנת ההתמחות השלישית שלו (מתוך שש) ברפואה כירורגית.

 

הרופא הצבאי מתווכח עם הרופא המתמחה לגבי אבחון דלקת התוספתן


הרופא התורן החזיר את התובע למרפאה הצבאית ל"השגחה" ואמר לו לשוב לבית החולים במידה ויעלה חומו או תחול החמרה במצבו. כאשר חזר התובע למרפאה הצבאית, סירב צבא/">הרופא הצבאי לקבלו ושלח אותו בבהילות חזרה לבית החולים כאשר הוא מתקשר לדבר באופן אישי עם הרופא התורן. כאן המקום לציין שהרופא הצבאי העיד שרופא חדר המיון ניהל עימו שיחה ב"חוצפה בלתי רגילה".

 

הרופא הצבאי טען שהשיחה כללה ויכוחים סוערים על בסיס חילוקי הדעות לגבי אבחון מחלתו של התובע, וביניהם ביקש הוא מהרופא התורן שרופא בכיר ממנו יבדוק את התובע. לא זו אף זו, הרופא הצבאי סיפר שרופא חדר המיון אף התקשר למפקד תורן בפיקוד מרכז והגיש תלונה עליו כאילו משבש הוא את עבודת חדר המיון.

 

רופא בכיר מאבחן את המחלה ושולח את המטופל לניתוח דחוף


בסופו של דבר התובע חזר לבית החולים בשעה 14:30, והושאר שם להשגחה בחדר המיון. למרות שהושאר התובע להשגחה בבית החולים, על פי הרישום הרפואי, נעשתה לו בדיקה ראשונה של ספירת דם רק למחרת בבוקר. בשעות שלפני הצהריים עלה חומו של התובע, ורק בשלב זה, מבלי שאבחן הרופא בחדר המיון את התובע כסובל מדלקת בתוספתן, קרא הוא לרופא בכיר על מנת שיחווה דעתו לגבי המטופל. הרופא הבכיר מיהר לאבחן את התובע כסובל מ"אפנדיציטיס" (דלקת התוספתן).

 

האם התרשל הרופא המתמחה בבית החולים משום שלא פנה להתייעצות עם רופא מומחה, שעה שידע כי החולה אובחן כסובל מתוספתן דליק עוד על ידי הרופא הצבאי, 24 שעות קודם לכן. בית המשפט היה סבור שכן, ועל כן קבע כי התנהלותו של הרופא הייתה רשלנית ולא עמדה במבחן הרופא הסביר (או אם תרצו – "המתמחה הסביר").

 

מה האיזון הנכון בין "לימוד תוך כדי עבודה" לבין ביטחון החולים?


הפסיקה בישראל טרם הכריעה בשאלה זו, אך לנוכח הגישה המחמירה הנהוגה כיום, נהוג לקבל את הגישה העקרונית לפיה באיזון האינטרסים בין האפשרות לתת לרופא מתחיל לבצע טיפולים וניתוחים, וללמוד תוך כדי עבודה, מול האינטרס להבטיח רמת פעולה באיכות גבוהה ומקובלת ברפואה לשם הגנה על ביטחון חולים, האינטרס השני גובר.

מן הפסיקה ידוע שהדרך להתמודד עם קריטריון מחמיר זה, המטיל על כל רופא את רמת הביצוע הסבירה הקיימת בתחום פעולתו, תהיה בדרך של פיקוח על ידי רופאים בכירים ומנוסים ושל זהירות מצד הרופא המתחיל, אשר בכל מקרה של ספק חייב להתייעץ עם המנוסים ממנו.

רופא חדר המיון העיד בעצמו בבית המשפט ואמר – "רופא מתמחה מתייעץ עם רופא בכיר כאשר מועלית השאלה של חשד לאפנדיציט - הווי אומר שכאשר מתמחה מאשפז חולה עם חשד כזה, הוא מבקש גם דעה של רופא בכיר". אי לכך, מדוע לא פנה הרופא המתמחה עוד בבוקרו של יום שבת, כאשר עלה החשד לדלקת התוספתן, להתייעצות? האם מדובר ברשלנות רפואית?

 

השופט קובע - רשלנות בחדר המיון


בעניין שלפנינו, השופט קבע כי לא ניתן היה לדעת שהאיחור באבחון וההמתנה הארוכה לאורך שעות הם שהביאו לפיצוץ התוספתן בגופו של המטופל. עם זאת, השופט סבר, גם על פי עדותו של המומחה הרפואי מטעם הרופא הנתבע, אשר גרס כי המתנה מסוג זה יכולה לגרום לניקוב התוספתן או התפוצצותו, כי יש לקבוע שהתקיים הקשר הסיבתי בין מחדליו של הרופא המתמחה לבין פיצוץ התוספתן. אי לכך, ומכל האמור לעיל, השופט קבע כי על בית החולים לשלם פיצויים למטופל על הנזק שנגרם לו.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אבודרט, אנטיביוטיקה, אינסולין, טיפול אלטרנטיבי, נכות, אווסטין, עילת תביעה, אבילק,