www.rashlanut-refuit.org

עשרה רופאים שונים לא הצליחו לאבחן את המחלה - החולה מת, האם רשלנות?

עשרה רופאים שונים לא הצליחו לאבחן את המחלה - החולה מת, האם רשלנות?

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון לאחר אבחון מחלה רשלני, אשר הוגשה על ידי בני משפחתה של צעירה שנפטרה לאחר הריון שביעי, בגיל 27.  בני המשפחה טענו כי המנוחה הגיעה לקופת חולים כאשר היא סובלת משיעול יבש וכאבי גב. לטענתם, במשך כחודשיים עברה היא בשתי קופות חולים ובית חולים אחד, תחת ידיהם של עשרה רופאים שונים. עם זאת, לא השכיל אף אחד מהרופאים לאבחן את מחלתה, והיא נפטרה בביתה בסופו של דבר.  

 

יש לציין כי סיבת המוות לא הייתה ידועה שכן מדובר במשפחה חרדית אשר לא נתנה את הסכמתה לביצוע נתיחה שלאחר המוות. ניתוח הגופה יכול היה לשפוך אור על נסיבות מותה של המנוחה, אך משלא נעשתה בדיקה שכזו, נותרה סוגיה זו לוטה בערפל. בעקבות סתירות בעדותו של בעלה של המנוחה (התובע), לגבי נסיבות אי קיום הניתוח שלאחר המוות, הטיל בית המשפט את האשמה בשל נזק ראייתי זה על בני המשפחה. 

 

בית המשפט קובע: כל הרופאים פעלו באופן סביר

 

בית המשפט בחן את התנהלותם של כל הרופאים אשר טיפלו במנוחה, תוך הבאתם לעדות ועימותם עם הרשומות הרפואיות שמילאו. בתום בחינת ההתנהלות של כל רופא ורופא, נמצא שהצוות הרפואי לאורך כל הדרך פעל כמצופה ממנו על פי מבחן הרופא הסביר.

 

בית המשפט קבע כי הרופאים עשו כל שהם אמורים על מנת לאבחן את מחלתה של התובעת, אשר התלוננה בעיקר על שיעול וכאבי גב. עם זאת, היות ועסקינן באישה אחרי שבעה הריונות, והתקופה נשוא התובענה הייתה שיאו של החורף הירושלמי, תלונות אלו היו סטנדרטיות ולא "מחשידות" בהתחשב בנסיבות.

 

טענת ציר הזמן, מהי?

 

עורך הדין מטעם המשפחה הציג בסופם של הדברים טענה אשר כונתה בפי השופט "טענת ציר הזמן". לדברי ב"כ התובעים, לא ייתכן מצב בו במשך כחודשיים עוברת המנוחה בין רופאים שונים, אולם אלו אינם מצליחים לאבחן את מצבה, שעה שהיא פשוט קמלה עד למותה. טענה זו, ככלל, העלתה שאלות קשות ומורכבות ביחס ליכולת הרפואה לקבוע אבחנה רפואית כאשר הסימפטומים אינם בולטים.

 

מחד גיסא, ההתפתחות על פני ציר הזמן מעידה על קיומה של בעיה רפואית, ומאידך - לא הוצג בבית המשפט אף ממצא רפואי אובייקטיבי המעיד על מהות הבעיה. עוצמתן של שאלות אלו עלתה עוד יותר כאשר הוכח אף מעבר לאחוז ההסתברות הנדרש בהליך אזרחי, שהרופאים ביצעו את כל הפעולות הנדרשות. זאת ועוד, השופט קבע שהרופאים פעלו אף מעבר למצופה על מנת לסייע לחולה ולנסות לברר את הסיבה לפער שבין תוצאות הבדיקות שבוצעו לבין מצבה הכללי.

 

יש לבחון כל רופא ורופא ואין להטיל רשלנות כוללת


השופט לא קיבל את טענותיהם של בני המשפחה וקבע כי על אף התמיהות אשר מעלה טענת ציר הזמן, עסקינן בפעולות שבוצעו או לא בוצעו על ידי רופאים מסוימים בזמנים מסוימים. השופט ציין כי במקרה דנן, בניגוד לעולה מטענות התובעים, ההחמרה העיקרית במצבה של המנוחה הייתה רק תקופה קצרה טרם מותה, ולפני כן תלונותיה היו בגדר התלונות הרגילות של באי רופאי המשפחה (הטיפול בהן נעשה בהתאם).

 

זאת ועוד, כתוצאה מסירוב המשפחה לביצוע ניתוח לאחר המוות, לא ניתן היה לברר האם מותה של המנוחה נגרם ממחלה שהיה ניתן לאבחון בשלבים בהם טופלה על ידי הנתבעים. לפיכך, קיומן של תוצאות תקינות הווה מדד מכריע בעת בחינת סבירות הטיפול הרפואי.


"יוצא אפוא, כי גם לאור בחינת האירועים ממעוף הציפור, על פני ציר הזמן מתחילת העלאת התלונות ועד מותה של המנוחה, אין לקבל את טענת התובעים כי המנוחה טופלה באופן רשלני, אשר הביא למותה". סיכם השופט את החלטתו.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: נכות, אבילק, אינסולין, אנטיביוטיקה, עילת תביעה, טיפול אלטרנטיבי, אווסטין, אבודרט,