www.rashlanut-refuit.org

בדיקת מיפוי עצמות רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?

בדיקת מיפוי עצמות רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?

בדיקת מיפוי עצמות היא בדיקת הדמיה המיועדת לאבחון סוגים שונים של מחלות עצם, באמצעות שימוש בחומר סימון רדיואקטיבי. הבדיקה מאפשרת לאבחן: זיהומים ודלקות בעצם, גידולי עצם שפירים או ממאירים, הימצאות גרורות בעצמות, שברים שלא ניתן לראות בצילום רנטגן רגיל ועוד.


בדיקת מיפוי עצמות נעשית באמצעות הזרקת חומר רדיואקטיבי לתוך הווריד שמתפזר באיברים השונים ובעצמות. לאחר שהחומר מתפרק הוא מפיץ קרינה שנקלטת במצלמת הבודק, החומר נקלט באזורים שבהם ישנה דלקת, זיהום, שבר ועוד, ובאמצעותו ניתן לצלם את האזור הפגוע, לטפל בו ולמנוע נזק. 


רשלנות רפואית בבדיקת מיפוי עצמות יכולה לבוא לידי ביטוי באי הפניה לבדיקה, למרות תלונות המטופל ותסמינים מחשידים, וכן עקב מתן הנחיות לא נכונות בשלב הכנת המטופל לקראת הבדיקה, ביצוע הבדיקה בחוסר מיומנות או חוסר מקצועיות, פענוח שגוי של תוצאות ועוד. ההשלכות של רשלנות זו יכולה להיות אי אבחון המחלה בזמן ומניעת טיפול ראוי.


רשלנות רפואית בבדיקת מיפוי עצמות עלולה לגרום נזקים חמורים, כמו החמרת המצב הרפואי כאשר לא אובחן גוש ממאיר ושליחת גרורות לאיברים נוספים. כמו כן, פענוח לקוי של תוצאות הבדיקה עלול למנוע טיפול, ובמקרים חמורים עלול להיגרם נזק בלתי הפיך ואך להוביל למות החולה. כאשר קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין מתן טיפול לקוי, ניתן להגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית


רשלנות של אורתופד בפענוח בדיקת מיפוי עצמות


בית המשפט המחוזי נדרש להכריע האם אורתופד התרשל בכך שהוא לא פענח כיאות בדיקת מיפוי עצמות, והביא ברשלנותו לאיחור באבחון גידול סרטני בברכו של מטופל.


על פי עובדות התביעה, התובע התחיל, כהכנה לשירותו הצבאי, לעסוק בפעילות גופנית מוגברת. באותה התקופה, החל הוא לחוש כאבים בברכו הימנית, אשר הופיעו לאחר המאמץ הגופני. בינואר 1994, צולמה רגלו הימנית אך הצילום לא הראה סימנים פתולוגיים כלשהם. משהמשיכו הכאבים ברגלו, פנה התובע לרופא המשפחה, וקיבל הפניה לבדיקה אורתופדית. 


באפריל 1994, נבדק התובע על ידי הרופא הנתבע, סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים. הרופא מצא כי לתובע ישנה רגישות בברך עם חריקות מקומיות, והפנה אותו למיפוי עצמות. כמו כן, הרופא ביקש מהתובע כי ישוב אליו עם תצלומי הרנטגן, אשר צולמו בעבר.


מיפוי העצמות בוצע כשבועיים לאחר מכן, במכון לרפואה גרעינית של קופת החולים. תוצאות בדיקה זו הדגימו קליטה מוגברת נקודתית, מתחת לקונדיל המדיאלי של עצם הטיביה הימנית. בתשובה למיפוי, אשר הופנתה לרופא המטפל, נכתב כי להערכת מפענחת הבדיקה מטעם המכון - הממצא עלול להתאים להליך שפיר או לתהליך טראומתי. כמו כן, ניתנה המלצה לביצוע צילום מכוון לאזור.

התובע המשיך ופנה לרופא אורתופד נוסף, מומחה בברכיים ופגיעות ספורט. מומחה זה, אשר בידו היו תוצאות מיפוי העצמות, רשם לתובע טיפול במדרסים ופיזיותרפיה. התובע חזר לרופא הראשון עם תוצאות מיפוי העצמות וצילומי הרנטגן. למרות תוצאות מיפוי העצמות, הרופא קבע כי לא נמצאה קליטה מוגברת באזור הפיקה וצילומי הרנטגן תקינים.

אי לכך, הומלץ לתובע על שימוש במגן ברך והימנעות מעומס יתר על הברכיים. מספר חודשים לאחר מכן, ולמרות שהופיע בפני הרופאים עוד פעמיים לפחות, התגייס התובע לשירות קרבי. התובע הלין במהלך הטירונות על כאבים בברכיו בפני רופאים צבאיים, אך אלו קבעו כי מדובר בשברי מאמץ ותו לא. 

כשלושה חודשים לאחר גיוסו הופנה התובע לראשונה למיפוי עצמות נוסף. מיפוי העצמות הראה שברי מאמץ ברגל ימין. עם זאת, בעקבות תלונות נוספות על כאבים הופנה התובע לבדיקת מיפוי עצמות בפעם השלישית. או אז, אובחן ברגלו הגידול שממנו סבל, בעקבות הפנייה לבדיקות CT ו-MRI. 

בית המשפט קבע, לאחר עיון מוקפד בטענותיהם של המומחים במסגרת חוות דעת רפואית שהציגו, כי הם תמימי דעים לגבי הצורך בהפניה מוקדמת לצילום מכוון של הברך. השופטים כתבו בפסק הדין כי לאור תוצאות מיפוי העצמות, היה על האורתופדים לשלוח את התובע לצילום מכוון. 

לפיכך, נדחו טענותיהם של האורתופדים ובית המשפט קבע כי הם פעלו ברשלנות כלפי התובע. רשלנותם נבעה ממחדלם לשלוח את התובע לצילום רנטגן מכוון. כמו כן, על הרופאים היה להמשיך את בירור תלונותיו של התובע, בביקורים אצלם בחודשים מאי-יוני 1994.
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: דיאבטס אינסיפידוס, אינסולין, אבילק, אבודרט, טיפול אלטרנטיבי, אנטיביוטיקה, אווסטין, נכות,