www.rashlanut-refuit.org

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

מחלת הסרטן הינה מחלה קשה בעלת מופעים רבים. לא מעט מתביעות הרשלנות הרפואית מוגשות עקב ליקויים בטיפול ובאבחון מחלה זו. למשל, רשלנות רפואית בסרטן עקב אי בדיקת רקע משפחתי רפואי כאמצעי שיכול לסייע בגילוי מוקדם של המחלה, או הימנעות ממתן טיפול מסוים שיכול למנוע הישנות המחלה, לאחר שכבר הופיעה וטופלה. דוגמאות אלו נידונו בפסק הדין דנא, על ידי שופטת בית משפט שלום תל אביב יפו.


במקרה זה, הוגשה לבית המשפט תביעה בגין רשלנות רפואית של בית החולים בו טופלה התובעת טרם מותה ולאחר שהתגלה בגופה סרטן השד. על פי כתב התביעה, בשנת 1992, חלתה המנוחה בסרטן השד ועברה כריתה. היא הייתה נתונה למעקב רפואי אצל הרופא הנתבע ובוצעו לה בדיקות שונות, אך לא ניתן טיפול כימותרפי, הורמונאלי או הקרנתי.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית סרטן ריאות
אבחון גידול סרטני באיחור בגין רשלנות רפואית
רשלנות רופא משפחה באבחון סרטן בעקבות אי הפנייה לקולנוסקופיה
האם כריתת רחם במקום הקרנות, בטיפול בסרטן, היא רשלנות רפואית?
ניתוח מיותר בגין אבחון שגוי של סרטן בעמוד השדרה

 

בשנת 1995, התגלה כי המנוחה סבלה מסרטן במעי הגס וגרורות נשלחו לכבד. היא עברה ניתוח וטיפולי כימותרפיה, אך מצבה לא הוטב. בשנת 1997 היא נפטרה. טרם מותה, הוגשה התביעה דנן והיא תוקנה כך שיורשיה באו במקום המנוחה.
לטענת התובעים, בית החולים התרשל בטיפולו בעת המעקב הרפואי לאחר הטיפול שניתן בגין סרטן השד. שכן, רקעה המשפחתי והתורשתי לא נבדק. לטענת התובעים, לו הרופא המטפל היה מברר פרטים אלו, היה מתגלה כי אביה של המנוחה נפטר אף הוא מסרטן המעי הגס. לטענתם, מידע זה היה עשוי למנוע ולכל הפחות לצמצם את היקף המחלה בגוף המנוחה. התובעים הוסיפו וטענו לרשלנות בגין אי מתן טיפול מניעתי למנוחה לאחר כריתת השד, למרות השלב המתקדם בו אובחנה מחלת הסרטן בגופה.


מנגד, הנתבעים הכחישו את הטענות כלפיהם. לטענתם, הם בדקו וביררו עם המנוחה את רקעה המשפחתי אך האחרונה לא חשפה את העובדה כי אביה חלה אף הוא בסרטן המעי הגס. בנוסף, נטען כי לא הוכח שהאב אכן סבל מאותו סוג סרטן ממנו סבלה המנוחה. יתרה מזאת, הנתבעים טענו שלא היה צורך בטיפול מניעתי לאחר כריתת השד במצבה של המנוחה. זאת משום שמטרתו של טיפול זה הינה למנוע את הישנות הגרורות בשד ובמקרה זה, אכן לא הופיעו גרורות לאחר הכריתה ועד מות המנוחה.


דיון והכרעה


לאחר שמיעת טענות הצדדים והמומחים השונים, הוחלט לדחות את התביעה. באשר לטענתם הראשונה של התובעים להתרשלות באי מתן טיפול מניעתי למנוחה לאחר כריתת השד, טענה זו נדחתה. על בסיס חוות דעת המומחה מטעם הנתבעים, השופטת קבעה כי במקרה זה, די היה במעקב הרפואי שבוצע למנוחה ובבדיקת ממוגרפיה שנתית.

 

גם את טענת התובעים באשר להתרשלות בתשאול לקוי אודות עברה המשפחתי והתורשתי של המנוחה השופטת דחתה. לאור העובדה שהמנוחה עצמה לא הייתה יכולה להעיד על התשאול, נאלצה השופטת להתבסס בקביעתה על יתר העדויות. לקביעתה, העדויות מטעם התובעים לא היו מהימנות בעניין זה ולא עלו בקנה אחד עם הטענות שהופיעו בכתב התביעה. מול עדויות אלו, עמדה עדות הרופא המטפל שהותיר רושם אמין על השופטת (היא פסקה כי עדותו הייתה רצופה, עקבית ועלתה בקנה אחד עם עדויות נוספות מטעם הנתבעים).

 

עוד פסקי דין בנושא:
חולה סרטן התאבד לאחר שקרא את פענוח הבדיקות שנשלח אליו בדואר
רשלנות במעקב אחר נקודת חן מסרטנת ותביעה כנגד איכילוב
רשלנות רפואית באבחון סרטן - תביעה לביטול הסכם פשרה
תביעה על סך 3.8 מיליון שקלים בגין רשלנות באבחון סרטן הערמונית
ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

 

הוחלט כי אכן בוצע תחקור על עברה הרפואי והתורשתי של המנוחה, אך היא נמנעה מלחשוף את מחלת אביה ומותו מסרטן. השופטת הוסיפה וקבעה כי גם לו נתון רפואי זה היה בידיעת הרופאים המטפלים, לא בהכרח שהמנוחה הייתה נחשבת בקבוצת הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס לאור הידע הרפואי שהיה דאז. עם זאת, לא היה ניתן לשלול את שליחתה לביצוע בדיקות לאיתור המחלה. אולם, משום שמחלתו של אבי המנוחה לא הייתה מצויה בידיעת הרופא המטפל, השופטת קבעה שאי שליחתה לביצוע בדיקה לאיתור סרטן המעי הגס במועד מוקדם יותר לא עלה לכדי התרשלות. בסופו של דבר, השופטת פסקה שהנתבעים פעלו בהתאם לפרקטיקה הרפואית המקובלת באותה תקופה הן במעקבה של המנוחה לאחר כריתת השד והן בטיפול לאחר גילוי סרטן המעי הגס. לכן, הוחלט לדחות את התביעה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

רשלנות רפואית באבחון גידול מסוג Cavetnous Hemangioma - פיצויים

פיצויים בעקבות רשלנות רפואית של אורטופד באבחון גידול מסוג Cavetnous Hemangioma ... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן המעי הגס לאחר אי ביצוע בדיקת קולונסקופיה

הרופאים לא ביצוע בדיקת קולונסקופיה ולא אבחנו את סרטן המעי הגס, יורשי המנוחה יקבלו פיצויים... 

פיצויים בגין רשלנות רופא עור בהסרת מלנומה שהביאה לחזרת הגידול

פיצויים בגין התרשלות שגרמה לחזרה מקומית של הגידול מלונמה ופיזור גרורתי נרחב לבלוטות הלימפה...