www.rashlanut-refuit.org

פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי

פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי

חולי נפש רבים נוטים להתקשות בהבנת מצבם הבריאותי ובשיפוט המציאות בכללותה. כתוצאה מכך, הם עלולים להוות סכנה לעצמם ולאחרים, אותה ניתן למנוע רק באמצעות אשפוז. אולם, פעמים רבות חולי הנפש מסרבים לאשפוז זה. במקרים אלו, ניתן להורות על אשפוז כפוי, בכפוף לתנאים שנקבעו בחוק טיפול בחולי נפש. אשפוז כפוי שבוצע שלא על פי ההנחיות שנקבעו בחוק, הינו אסור ומהווה הפרה של הדין. דוגמא לכך, בפסק הדין דנא.

 

עוד מאמרים בנושא:
פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?


במקרה דנן, הוגשה לבית המשפט תביעה לתשלום פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי. על פי הנטען בכתב התביעה, התובע, יליד שנת 1962, אושפז באשפוז פסיכיאטרי למשך 50 ימים, בניגוד לדין וברשלנות. לטענת התובע, בעקבות האשפוז, זכויותיו נפגעו בצורה מהותית, ובפרט, חירותו, כבודו, שמו הטוב וזכותו לאוטונומיה. על כן, התובע דרש פיצוי בסך 10,100,000 ₪.


רקע


האם מדובר ברשלנות רפואית בטיפול פסיכיאטרי? בהחלטה קודמת שהשופטת נתנה בתיק זה, היא פסקה שאשפוז התובע נעשה בניגוד לחוק, כאשר לא היה ברור האם הייתה הצדקה רפואית להליך. לאחר מכן, התיק נקבע לשמיעת ראיות בשאלת הנזק. בעניין זה, התובע טען שנגרמה לו נכות בשל האשפוז, ולכן הוא היה זכאי לפיצוי.


יש לציין שהתובע אושפז למשך תקופה של שישה שבועות, כאשר רק ששת הימים הראשונים היו בניגוד לחוק ולאחר מכן, האשפוז הוכר והפך לחוקי. לא זו אף זו, בהמשך, התובע אושפז בבית חולים פסיכיאטרי פעמיים נוספות – למשך 10 חודשים וחודשיים.


מכתב התביעה עלה שבמועדים השנויים במחלוקת, התובע אכן אובחן כמי שהיה במצב פסיכוטי פעיל והווה סכנה לעצמו ולזולת. על כן, לכאורה, הייתה הצדקה רפואית לאשפוזו. אולם, מאחר והתובע אובחן כחולה נפש מסוכן לעצמו ולאחרים, היה על הרשויות לטפל בו בהתאם להוראות חוק לטיפול בחולי נפש, התשנ"א – 1991. על פי חוק זה, על הרשויות לאשפז חולה רק לאחר הוצאת צו אשפוז כפוי. במקרה זה, לא הוצא צו, ועל כן, חירותו וכבודו של התובע נפגעו שלא כדין. דהיינו, אשפוז התובע לא היה מוצדק מבחינה משפטית, גם אם הוצדק מבחינה רפואית.

 
האם לתובע קמה זכאות לפיצוי?

 

לאור האמור לעיל, השופטת קבעה שהתובע היה זכאי לפיצוי בגין האשפוז הכפוי בניגוד לחוק, אך בסכום נמוך ממה שנתבע. שכן, טענותיו של התובע לעניין גובה הפיצוי לא הוכחו ופסקי דין רבים עליהם הוא הסתמך, לא היו שייכים לדיון דנן ולחלופין, היו שגויים. לא זו אף זו, נפסק שהאשפוז הכפוי של התובע לא גרם לו לסטיגמה בעיני החברה, מאחר וממילא הוא אובחן כאדם שלקה בנפשו ואושפז לא מעט פעמים בבתי חולים לחולי נפש. לבסוף, השופטת הורתה על פיצוי התובע בסך 5,000 ₪ עבור כל יום אשפוז בניגוד לחוק. קרי, 30,000 ₪ בסך הכול.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה... האם לפני בדיקת מיפוי לב יש לקבל הסכמה מדעת מפורטת בכתב? 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

טיפול מאוחר בדלקת קרום המוח גרם לנכות חמורה

במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, התלונן התובע, על דם שנוזל מאפו, הוא הגיע להיבדק בחדר מיון פעמיים, אך נשלח חזרה לביתו. כעשרה חודשים ממועד הניתוח, הוא הובהל לבית החולים ודלקת קרום המוח אובחנה אצלו 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון תסביב אשך - כריתת אשך בגין רשלנות רפואית

האם רופאת משפחה התרשלה כלפי מטופל ולא אבחנה כי היא סובל מתסביב אשך? האם כריתת אשך נבעה מרשלנות רפואית? 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

חולה נפטר בבית החולים לאחר שדלקת ריאות ממנה סבל אובחנה בתור וירוס

תביעה בגין מותו של חולה בן 31 אשר נפטר בבית החולים בגין דלקת ריאות הוגשה לבית משפט השלום.... תגיות: אבודרט, אנטיביוטיקה, אינסולין, עילת תביעה, אבילק, נכות, דיאבטס אינסיפידוס, אווסטין,