www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בלידה - האם הניתוח הקיסרי היה במקום?

רשלנות בלידה - האם הניתוח הקיסרי היה במקום?

טרם קבלת החלטה באשר לביצוע טיפול רפואי באשר הוא, על הרופא המטפל חלה חובה למסור את מלוא המידע הרלוונטי למטופל. זאת על מנת שהאחרון יוכל לקבל החלטה מושכלת האם ברצונו לעבור את ההליך הרפואי ולהעניק את הסכמתו האמיתית. כלומר, הסכמה מדעת. הפרה של החובה עלולה לעלות לכדי חיוב הרופא המטפל בפיצוי המטופל. דוגמא לדיון בנושא ניתן לראות בפסק הדין הבא.


במקרה שלהלן, הוגשה לבית המשפט תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה של רופא מטעם הנתבעת, כלפי התובעת. על פי עובדות המקרה, התובעת הייתה בשבוע ה-40 להריונה והגיעה לבית החולים עקב חשש לירידות בתנועות העובר. היא נבדקה על ידי רופא שמסר לה שהעובר נמצא במנח רוחבי עם גב לאחור, במקום במנח ראש, וששאר הבדיקות היו תקינות. בסיומם, התובעת שוחררה לביתה ונאמר לה לשוב כעבור שלושה ימים לבדיקה נוספת. כמו כן, הודגש שבכל מקרה של צירים או ירידת מים, יש לחזור לבית החולים.


רקע


ואמנם, התובעת שבה לבית החולים יום לפני המועד שנקבע לה, מאחר והיא סבלה מצירים. כאשר היא הגיעה לבית החולים, התגלה שהיא במהלך לידה אקטיבית והצוות הרפואי הורה על ניתוח קיסרי, מאחר והעובר היה במנח רוחבי. הניתוח הסתיים בהצלחה ובסופו נולדה לתובעת תינוקת במשקל תקין.


התובעת טענה שהנתבעת התרשלה מאחר ולא ערכה ניסיון להפוך את העובר כבר במועד הביקור הראשון בבית החולים. לטענתה, לו היה נערך ניסיון זה, הוא היה מצליח והתובעת לא הייתה נדרשת לעבור ניתוח קיסרי. עוד נטען שהרופא המטפל כלל לא הסביר לתובעת מהו "מנח רוחבי" ומה משמעותו, לרבות לידה בניתוח קיסרי. על כן, האוטונומיה שלה נפגעה. כלומר, התובעת טענה להיעדר הסכמה מדעת.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח כריתת קונכיות באף והעדר הסכמה מדעת
פיצויים בגין העדר הסכמה מדעת לצנתור
חתימה על טופס הסכמה מדעת אך פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה
פגיעה באוטונומיה בגין ניתוח לאחר המוות ללא הסכמה מדעת
פגיעה באוטונמיה בעקבות אי מתן הסכמה מדעת לניתוח לייזר לתיקון ראיה


מנגד, הנתבעת טענה שהצוות הרפואי פעל באופן סביר וראוי. עוד נטען שלא הייתה ערובה לכך שניסיון ההיפוך היה מצליח לו היה מתבצע כבר במועד הביקור הראשון, או שהעובר לא היה חוזר למנח רוחבי לאחר הסיבוב. כמו כן, לטענת הנתבעת, התובעת נתנה הסכמתה מדעת לביצוע הניתוח הקיסרי והאוטונומיה שלה לא נפגעה, מאחר וסופקו לה כל ההסברים הדרושים.


העדר הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה

 

העוולה של היעדר הסכמה מדעת מתייחסת למקרים בהם בוצע במטופל טיפול רפואי מבלי שהוא נתן הסכמתו לכך. קיומה של הסכמה זו נבחן על רקע ידיעת כל הנתונים הרלוונטיים על ידי המטופל. כיום, החובה לחשוף מידע זה מעוגנת בחוק זכויות החולה ובפסיקה.


במקרה זה, נקבע שלא היה ניתן להבין לאיזה הליך רפואי התובעת התייחסה בטענתה להיעדר הסכמה מדעת. שכן, אם היה מדובר בביצוע הניתוח הקיסרי, הרי שהתובעת אישרה שהיא הבינה את הצורך הדחוף בניתוח על מנת למנוע סיכון לעובר ועל כן, ההסכמה הייתה אמיתית ומדעת.

 

מנגד, אם היעדר ההסכמה מדעת התייחסה לביקור הקודם של התובעת בבית החולים, מספר ימים טרם הלידה, הרי שבמועד זה לא בוצע הליך שהצריך הסכמה מדעת. זאת מאחר והתובעת נבדקה על ידי הרופא, שוחררה לביתה ולא עברה טיפולים מיוחדים. בנוסף, התובעת לא טענה שהיא הייתה מתעקשת על היפוך העובר כבר במועד ביקורה הראשון לו היא הייתה יודעת נתונים נוספים. כך או כך, התעקשות זו לא הייתה עוזרת מאחר ולתובעת לא הייתה אפשרות לקבוע את המועד לביצוע ההליך. על כן, טענת היעדר הסכמה מדעת לא הייתה רלוונטית במקרה זה.

 

טענה נוספת הייתה באשר לפגיעה באוטונומיה. פגיעה זו נגרמת כאשר מטופל לא קיבל את מירב המידע הרלוונטי לגביו, וכתוצאה מכך, האוטונומיה שלו ויכולתו להחליט מה לעשות נפגעו. דהיינו, בנסיבות המקרה היה על הצוות הרפואי לחשוף את כל המידע הרלוונטי בפני התובעת. לטענת הנתבעת, מידע זה אכן נמסר. לטענת התובעת, היא לא קיבלה את מירב המידע. למשל, לא נמסר לה מה פירוש המושג "מנח רוחבי".

 

במחלוקת עובדתית זו, בית המשפט קיבל את גרסתו של הרופא המטפל והעדיף אותה על פני טענות התובעת. זאת מאחר ועדות התובעת הייתה מלאת סתירות, לא מהימנה ותמוהה. יתרה מזאת, התובעת עצמה עבדה כאחות בבית החולים וניתן היה להניח שהיא הכירה מושגים מעולם הרפואה. על כן, גרסת הרופא המטפל התקבלה ובסופו של דבר, התביעה כולה נדחתה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב פיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים לאחר רשלנות רפואית במסגרת אבחון תסמונת נונאן... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

אישה הגישה תביעה בגין רשלנות בקבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי עם קשירת חצוצרות... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

אחת המחלוקות העיקריות אשר ישבו בבסיסה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הייתה - תוחלת חיים עתידית של תובע הסובל מנכות בשיעור 100%... 

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוגשה 25 שנה לאחר המקרה. האם תתקבל התביעה בבית המשפט? 

לא הוכח תשניק סב לידתי - תביעה בגין רשלנות בלידה נדחתה

השופט ציין כי הוכחת רשלנות רופאי בית החולים הינה כדוגמת מגדל דומינו. על המערערים היה לשכנע את בית המשפט... 

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם יולדת אשר הגיעה לבית החולים ושוחררה לביתה מבלי להשאר להשגחה, יכולה לתבוע את המוסד בגין רשלנות רפואית בלידה? 

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

מהתיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה... 

דחיית רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

מתיאור האירועים והעובדות שלפנינו עולה כי לידתו של המערער הסתבכה, ללא שהיו לסיבוך זה אינדיקציות מקדימות שיכלו לאפשר היערכות מוקדמת... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

חוט התפירה לאחר הניתוח נפרם - לא רשלנות רפואית

האם כאשר אחד מחוטי התפירה לאחר ניתוח נפרם, ישנה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית? קראו עוד בפורטל... 

איחור בהחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי, האם רשלנות?

על שופט הייתה מקובלת דעתו של פרופ’ דוד (המומחה) - שלא היה מקום להמתנה נוספת וכי ראוי היה להחליט על ניתוח קיסרי, וכי אי קבלת החלטה על ביצוע הניתוח בשלב נשוא התביעה, מהווה טעות בניהול הלידה, אשר עולה כדי רשלנות... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...