www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

אחד האירועים הקשים והטראומטיים ביותר עבור האם היולדת הוא מות העובר בלידה. למרבה הצער, מקרים אלו מתרחשים עקב סיבוכים שונים בלידה, כמו כריכת חבל הטבור סביב גופו של העובר, מצוקה עוברית עקב היפרדות שלייה, מיעוט בכמות מי שפיר, רעלת היריון, וכדומה. במקרים מסוימים של סיבוכים קשים התינוק נולד ללא רוח החיים, אולם הרופאים נדרשים לנקוט בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע את האסון הכבד.

 

קשר סיבתי בין מות העובר להתנהלות הצוות הרפואי בחדר לידה

 

קיימת אפשרות להגיש תביעה לפיצויים נגד בית חולים, רופא נשים פרטי, קופת חולים, או נגד משרד הבריאות, במקרה שהוכח כי מות העובר נגרם בשל סיבוכים שניתן היה למנוע, כמו: עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי, כאשר היתה אפשרות לבצע את הניתוח אך הוא לא בוצע, כאשר הצוות הרפואי התרשל בביצוע הלידה וניהולה, בין אם מדובר בלידת מלקחיים, לידה וגינאלית או ניתוח קיסרי, או כאשר הטיפול שניתן לעובר לאחר לידתו היה רשלני וגרם למותו.

 

כדי לקבוע אם מדובר ברשלנות רפואית, נדרשים ההורים לברר בסיוע של מומחה רפואי, האם הסיבוכים נגרמו בשל טעויות של הצוות הרפואי, והאם ניתן היה למנוע את המוות באמצעות נקיטת אמצעי זהירות סבירים.

 

במקרה שלא הוכח קשר סיבתי בין אופן הטיפול והתנהלות הרופאים לבין מות העובר, סביר להניח שבית המשפט ידחה את התביעה וההורים יידרשו לשאת  בהוצאות המשפט של הנתבעים. מאחר שמדובר בתביעה יקרה שנמשכת לאורך זמן רב, מומלץ להתייעץ עם גורמים מומחים ולקבל חוות דעת טרם פונים לבית משפט. 

 

רשלנות בהחדרת קטטר לצוואר הרחם לצורך השראת לידה

 

בתביעה שהוגשה בגין מות עובר בלידה, טענה התובעת, שהיתה בהריונה הראשון בגיל 26, היא הגיעה לביקורת בבית חולים בשבוע ה 41. בשל מיעוט מי  שפיר והיריון עודף הוחלט על זירוז לידה. מכיוון שהזירוז לא גרם ללידה, הוחלט על השראת לידה באמצעות הרחבה ופתיחת הרחם על ידי קטטר.

 

כעבור 12 שעות, שבהן התפתלה מכאבים וטענה כי יש לה צירים והעובר בועט ומשתולל ברחם, התבשרה התובעת שהעובר נולד ללא רוח חיים כשחבל הטבור כרוך סביב גופו. התובעת טענה כי הרופאים התרשלו בטיפול, מאחר שהתעלמו מתלונותיה וכי ניתן היה לסיים את ההיריון בניתוח קיסרי ולמנוע את מות העובר.

 

בית המשפט קיבל את טענות התובעת וקבע כי הרופאים הפרו את חובתם ליידע התובעת בדבר האפשרות של לידה באמצעות ניתוח קיסרי, וכי קיים קשר סיבתי בין הטיפול שניתן לה לבין מות העובר. על כן חייב את בית החולים לפצות את התובעת בסך של 800,000 שקלים.

 

רשלנות בטיפול בקרע ברחם שהוביל למצוקה עוברית

 

בתביעה נוספת בגין מות עובר כחמישה ימים לאחר הלידה, טענה התובעת כי היא התקבלה בבית החולים בשבוע ה- 40, כשהיא נושאת ברחמה עובר חי ובריא, אולם בעקבות קרע ברחם שלא אובחן וגרם למצוקה עוברית, התינוק מת ימים ספורים אחרי לידתו.

 

התובעת טענה כי עם הופעת תלונותיה החריגות, היה על הרופאים לבדוק אותה, אך נערכה לה בדיקת אולטרא סאונד רק אחרי שעה, ונמצאה האטה קשה  בפעימות לב העובר. התובעת הובהלה לחדר לידה לביצוע ניתוח קיסרי, והעובר נמצא מחוץ לרחם עם היפרדות מלאה של השלייה ובנוסף התגלה קרע גדול של הרחם.

 

התינוק נולד ללא דופק ועבר מיד החייאה. אך למרבה הצער הוא לא שרד ונפטר ביום החמישי לחייו. התובעת טענה כי ניתן היה להציל את בנה, באמצעות אבחון הקרע במועד מוקדם יותר, ניטור רציף של דופק העובר וביצוע לידה מוקדמת. על כן דרשה פיצויים בגין רשלנות רפואית.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב פיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים לאחר רשלנות רפואית במסגרת אבחון תסמונת נונאן... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

אישה הגישה תביעה בגין רשלנות בקבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי עם קשירת חצוצרות... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

אחת המחלוקות העיקריות אשר ישבו בבסיסה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הייתה - תוחלת חיים עתידית של תובע הסובל מנכות בשיעור 100%... 

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוגשה 25 שנה לאחר המקרה. האם תתקבל התביעה בבית המשפט? 

לא הוכח תשניק סב לידתי - תביעה בגין רשלנות בלידה נדחתה

השופט ציין כי הוכחת רשלנות רופאי בית החולים הינה כדוגמת מגדל דומינו. על המערערים היה לשכנע את בית המשפט... 

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם יולדת אשר הגיעה לבית החולים ושוחררה לביתה מבלי להשאר להשגחה, יכולה לתבוע את המוסד בגין רשלנות רפואית בלידה? 

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

מהתיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה... 

דחיית רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

מתיאור האירועים והעובדות שלפנינו עולה כי לידתו של המערער הסתבכה, ללא שהיו לסיבוך זה אינדיקציות מקדימות שיכלו לאפשר היערכות מוקדמת... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

חוט התפירה לאחר הניתוח נפרם - לא רשלנות רפואית

האם כאשר אחד מחוטי התפירה לאחר ניתוח נפרם, ישנה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית? קראו עוד בפורטל... 

איחור בהחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי, האם רשלנות?

על שופט הייתה מקובלת דעתו של פרופ’ דוד (המומחה) - שלא היה מקום להמתנה נוספת וכי ראוי היה להחליט על ניתוח קיסרי, וכי אי קבלת החלטה על ביצוע הניתוח בשלב נשוא התביעה, מהווה טעות בניהול הלידה, אשר עולה כדי רשלנות... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...