www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון חיידק טורף, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית באבחון חיידק טורף, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?

חיידק טורף הוא כינוי נפוץ לזיהום פולשני של חיידק מסוג סטרפטוקוקוס, אשר עלול לגרום לזיהומים קשים, המתפשטים במהירות בין הרקמות, ולגרום דלקות שונות, כמו דלקת ריאות, דלקת גרון ודלקת קרום המוח ואף לגרום אצל נשים הרות להפלות.

 

החיידק עלול לעבור בהפרשות הגוף, הוא עלול להדביק דרך שימוש בכלי אוכל משותפים, שיעול, עיטוש וגם מהלך טיפול רפואי לא סטרילי בבית חולים, שבו נמצא חולה הנושא את הנגיף. ניתן לטפל בזיהום עקב חיידק טורף באמצעות ניתוח ואנטיביוטיקה תוך ורידית מידית בבית חולים, כדי לנקות את הרקמות הפגועות ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. על כן קיימת חשיבות רבה לאבחון מהיר של החיידק ומתן טיפול מידי. 

 

דלקת קרום המוח כתוצאה מהידבקות בחיידק טורף היא מחלה קשה הנגרמת על ידי זיהום של נגיף או חיידק, כאשר מרבית החולים הם ילדים עד גיל 5. למחלה תסמינים רבים, והטיפול שניתן בגינה משתנה בהתאם לאבחון. לדלקת עלולות להיות השלכות הרות אסון כגון אובדן שמיעה, ובמקרים חמורים שבהם הדלקת לא מאובחנת במועד, וללא מתן טיפול אגרסיבי ומידי, החולה עלול למות. 

 

האם אי אבחון חיידק אלים גרם למוות?

 

לבית המשפט הוגשה תביעת עיזבונה של קטינה ותביעתם של הוריה לפצותם בגין נזקים שנגרמו בשל מות המנוחה, עקב רשלנות רפואית מצד הנתבעים. על פי עובדות המקרה, בחודש אוקטובר 2002, המנוחה, שהייתה אז בת חמש, התלוננה על כאבים ברגל ימין ועל חולשה.

 

הוריה מדדו את חומה, נתנו לה אקמול והשכיבו אותה לישון. בשעות אחר הצהריים, המנוחה נלקחה על ידי הוריה למוקד הרפואי שהופעל על ידי הנתבעת, שם בדק אותה רופא משפחה שמצא בטן נפוחה וחוסר ערנות. הרופא רשם למנוחה אופטלגין ולאחר שחומה ירד, שחרר אותה לביתה תוך הנחייה לשוב למוקד במידה שמצבה יורע. 

 

למחרת, אמה של המנוחה הבחינה בכתמים כחולים על גופה של המנוחה. בהמשך, היא איבדה שליטה על סוגריה ואת הכרתה ואובחן דם בפיה. המנוחה הובהלה לבית החולים ונפטרה מעט לאחר מכן. בנתיחה שלאחר המוות נקבע שמותה היה עקב דלקת קרום המוח שנגרמה על רקע חיידק אלים.

 

לטענת התובעים, הנתבעים התרשלו באי אבחון החיידק שגרם למות המנוחה, לא העניקו לה טיפול נאות והולם ולא הפנו אותה לבית החולים לצורך קבלת טיפול ראוי ונכון, בהתחשב בנסיבות העניין. מנגד, הנתבעים דחו את הטענות באשר להתרשלותם וטענו שהאבחון והטיפול במנוחה היו תקינים. 

 
לטענת הנתבעים, מות המנוחה נגרם מדלקת קרום המוח שהתפתחה בעקבות חיידק אלים בגופה, שאותו לא היה ניתן לאבחן במועד. לחלופין, נטען שגם לו הייתה התרשלות, לא הוכח קיומו של קשר סיבתי בין מות המנוחה לרשלנות הנתבעים. זאת מאחר ששיעורי התמותה במקרים אלו גבוהים, גם לנוכח טיפול תרופתי ואשפוז בבית חולים.
 
הרופא לא שקל את האפשרות של חיידק מסוכן
 
לאחר שמיעת טענות הצדדים, נקבע שהרופא המטפל התרשל בטיפול במנוחה. התרשלות זו באה לידי ביטוי בהיעדר רשומה רפואית, מלאה ושלמה, וחוסר בתשתית ראייתית בסיסית להוכחת ביצוען של בדיקות מקיפות. 
 
כמו כן, הרופא לא חשד ולא שקל את האפשרות שהמנוחה נדבקה בחיידק מסוכן, שבסופו של דבר הביא למותה. זאת חרף העובדה שהחשש מפני חיידק זה היה ידוע ומוכר בכל עולם הרפואה וכל רופא סביר היה צריך להביא זאת בחשבון לאור תסמיניה של המנוחה ותלונותיה. יתרה מזאת, הרופא התרשל בכך שלא הותיר את המנוחה להשגחה לפרק זמן מספק כדי לעקוב אחר שינוי במצבה, חיובי או שלילי.
 
לחלופין, ההתרשלות באה לידי ביטוי באי הפניית המנוחה לבדיקות מקיפות יותר בבית החולים. לבסוף, נקבע שהתרשלות הרופא באה לביטוי בהיעדר אזהרת ההורים באשר לאפשרות של התפתחות מחלה קשה וחיידק אלים. שכן, לו הרופא היה מזהירם, ניתן היה להניח שהם היו עוקבים תדיר אחר מצבה של המנוחה ומבהילים אותה לבית החולים במועד מוקדם יותר, כך שהסיכוי להציל את חייה היה גדל. גם יתר הנתבעים, מי שהתחייבה להעניק את שירותי הרפואה, מעסיקת הרופא והמבטחת, נמצאו רשלנים.
 
קשר סיבתי בין התרשלות הנתבעים לבין מות הילדה
 
ממכלול הראיות שהוצג בפני השופט, עלה שקיים קשר סיבתי בין התרשלות הנתבעים לבין מות המנוחה. שכן, התובעים הוכיחו על פי מאזן ההסתברות שאלמלא רשלנות הנתבעים, ניתן היה לכל הפחות להתריע על הסיכון להתפתחות דלקת קרום המוח ולהפנות את תשומת לב ההורים לכך. זאת כדי שיעקבו אחר מצבה של בתם ויאשפזו אותה בבית החולים לצורך עריכת בדיקות מקיפות. נפסק שלו הנתבעים היו עושים זאת, הסיכוי לאבחן את מחלתה של המנוחה ולהציל את חייה היה גדל.
 
מנגד, גורמים נוספים שהיה בהם כדי להשפיע על התוצאה הקטלנית כגון, סיכוי ההחלמה לו המנוחה הייתה מטופלת כראוי, היו שוליים וזניחים ביחס לגורם העיקרי של הנזק. קרי, רשלנות הנתבעים. הודגש שגם לנוכח שיעור התמותה מהמחלה, הסיכוי שהמנוחה הייתה שורדת לו הייתה מובהלת במהירות לבית החולים ומקבלת טיפול רפואי מתאים, היה גבוה. על כן, נקבע שהיה קשר סיבתי בין רשלנות הנתבעים לנזקם של התובעים.
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה... האם לפני בדיקת מיפוי לב יש לקבל הסכמה מדעת מפורטת בכתב? 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

טיפול מאוחר בדלקת קרום המוח גרם לנכות חמורה

במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, התלונן התובע, על דם שנוזל מאפו, הוא הגיע להיבדק בחדר מיון פעמיים, אך נשלח חזרה לביתו. כעשרה חודשים ממועד הניתוח, הוא הובהל לבית החולים ודלקת קרום המוח אובחנה אצלו 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון תסביב אשך - כריתת אשך בגין רשלנות רפואית

האם רופאת משפחה התרשלה כלפי מטופל ולא אבחנה כי היא סובל מתסביב אשך? האם כריתת אשך נבעה מרשלנות רפואית? 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

חולה נפטר בבית החולים לאחר שדלקת ריאות ממנה סבל אובחנה בתור וירוס

תביעה בגין מותו של חולה בן 31 אשר נפטר בבית החולים בגין דלקת ריאות הוגשה לבית משפט השלום.... תגיות: אינסולין, טיפול אלטרנטיבי, עילת תביעה, דיאבטס אינסיפידוס, אבודרט, נכות, אווסטין, אנטיביוטיקה,