www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בטיפול בדלקת בדרכי השתן, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית בטיפול בדלקת בדרכי השתן, מתי תוגש תביעה?

דלקת בדרכי השתן היא מחלה שכיחה בעיקר אצל נשים, והיא מסבה פגיעה מסוימת באיכות החיים. הטיפול בדלקת יחסית מהיר וקל ודורש מתן אנטיביוטיקה מתאימה לסוג החיידק שגורם לזיהום בשילוב תרופות אחרות להקלה על הצריבה ועל האי נוחות. אולם לעתים נדירות קורה שדלקת בדרכי השתן גורמת לסכנת חיים של ממש.  

 

אבחון שגוי של הדלקת עלול להוביל לנטילה מיותרת של אנטיביוטיקה ולהתפשטות הזיהום במעלה דרכי השתן ואף טיפול רשלני עלול לגרום לנזק חמור של פגיעה בכליות עד אי ספיקת כליות. כמו כן, אצל נשים הרות דלקת שאינה מטופלת מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת וללידת תינוק במשקל נמוך.

 

רשלנות רפואית באבחון דלקת בדרכי השתן יכולה לבוא לידי ביטוי בהימנעות מהפניית המטופל לאבחון למרות התסמינים, אבחון שגוי של הבעיה או של גורם המחלה שמוביל להתפשטותה בגוף. טיפול רשלני יכול לבוא לידי ביטוי במתן אנטיביוטיקה מבלי לברר האם החולה אכן מתאים לטיפול בסוג הזיהום שגרם לדלקת, אי מעקב אחרי מצבו כדי לוודא כי הטיפול שניתן לו יעיל ואי מתן הסבר אודות הטיפול שהוא עתיד לקבל טרם תחילת הטיפול.

 

מוות כתוצאה מטיפול רשלני בדלקת בדרכי השתן

 
ילדיה של אישה מבוגרת שנפטרה לאחר קבלת טיפול בדלקת בדרכי השתן, הגישו תביעה בעילת רשלנות רפואית נגד המדינה שהיא הבעלים של בית החולים שטיפל באמם. התובעים טענו כי כתוצאה מהתרשלות הצוות הרפואי שהתה אמם בתרדמת במשך שנתיים וחצי עד לפטירתה כתוצאה מאירוע מוחי. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש להכריע האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית והאם התובעים זכאים לתשלום פיצויים
 
על פי עובדות התביעה, המנוחה, ילידת שנת 1932, פנתה לבית חולים כאשר הייתה כבת 77 שנים לקבלת טיפול בשל עניין קל יחסית של עליית חום וזיהום בדרכי השתן, ובשל טיפול רשלני שניתן לה על ידי הצוות הרפואי אירע אירוע שהסתיים בהחייאה, בנזק מוחי בלתי הפיך ולבסוף במותה. 
 
התובעים טענו כי הרקע לאירוע המוות הפתאומי, שכתוצאה ממנו נדרשה החייאה, הוא שימוש בסוג אנטיביוטיקה לטיפול בדלקת בדרכי השתן שאינו התאים לאישה עם מחלת לב כרונית בשל גורמי סיכון של מגדר, גיל מבוגר, הפרעות במאזן המלחים וחשד לאי ספיקה לבבית, ואם בחר הצוות הרפואי לטפל בסוג זה של אנטיביוטיקה היה עליו, לכל הפחות, לעשות זאת תחת ניטור של אק"ג.
 
התובעים הציגו חוות דעת רפואית של מומחה בקרדיולוגיה וטענו כי לא נעשה ניטור אק"ג שוטף של המטופלת, ואף בעת נטילת תרופה, התעלם צוות בית החולים מתלונותיה על כאבים בחזה וקוצר נשימה, שהיו סימנים מקדימים לאירוע. לו היה הצוות המטפל מתייחס כראוי לתלונותיה, והיה מבצע בדיקת אק"ג - היה האירוע נמנע.
 
המומחה הרפואי הגיע למסקנה כי לא בוצעה התייעצות עם קרדיולוג טרם מתן הטיפול התרופתי, לא בוצע מעקב כפי שנתבקש לאישה הסובלת ממחלת לב כרונית ולא בוצע אק"ג באופן שגרתי וקבוע. כתוצאה מהתרשלות הצוות הרפואי של בית החולים שהתה המנוחה בתרדמת משך שנתיים וחצי עד לפטירתה כתוצאה מהאירוע. 
 
לאחר שמיעת טענות הצדדים, העדיף בית המשפט את עמדת המומחה מטעם התובעים על פני חוות דעת המומחה מטעם המדינה, ושוכנע כי נפל פגם בטיפול שהוענק למנוחה ובעטיו נגרם הנזק. בית המשפט סבר כי בנסיבות העניין הייתה זו טעות לטפל במנוחה בתרופות שקיבלה ללא התייעצות מוקדמת עם קרדיולוג וללא ניטור אק"ג שוטף. לפיכך קבע כי המדינה תשלם לתובעים פיצויים בסך של 207,500 שקלים, בתוספת שכר המומחה ושכר טרחת עורך דין בשיעור 23.4%. 
 
ת"א 42865-08-13
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: קולכיצין, מקלעת בריכאלית, כריתת טפולות, אבחון התקף לב, פריקה טומוגרפית, דופק עוברי, אריזפלס, בדיקת ניקור,