www.rashlanut-refuit.org

כלל הדבר מעיד על עצמו, מה המשמעות?

כלל הדבר מעיד על עצמו, מה המשמעות?

בתביעת רשלנות רפואית על החולה להוכיח בפני בית המשפט כי הרופא או המוסד הרפואי, שבמסגרתו ניתנו לו שירותים רפואיים, התרשל כלפיו, כתוצאה מסטייה מהפרקטיקה המקובלת בענף הרפואה, חוסר מקצועיות או מיומנות, או אי נקיטת מידת זהירות, וכתוצאה מכך נגרם לו נזק. 

 

העברת נטל ההוכחה אל כתפי הרופא או המוסד הרפואי, תעשה במקרים שונים, שבהם קיימת עמימות עובדתית בנוגע לנסיבות שהביאו לידי קרות הנזק, ואף כאשר חסר רישום רפואי לגבי העובדות השנויות במחלוקת. 

 

כדי לקבל פיצויים בתביעת רשלנות רפואית, על התובע להוכיח קיומם של שלושה יסודות: האחד, התרשלות של הרופא אשר ביצע מעשה או מחדל העומדים בניגוד להתנהגותו של רופא סביר. השני, קיומה של חובת זהירות של הרופא כלפי המטופל. השלישי, הוכחת קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין ההתנהגות הרשלנית.

 

נטל ההוכחה לקיומם של שלושת היסודות מוטל על התובע, אולם בהתקיים תנאים מסוימים, ניתן להעביר את נטל הראיה מהתובע לנתבע, זאת כאשר התובע לא יודע מהן העובדות הספציפיות שהביאו לגרימת הנזק, כאשר לנתבע יש שליטה בנכס המזיק וכאשר תוצאות המקרה המסוים מתיישבות יותר עם המסקנה שהרופא התרשל מאשר לא התרשל.

 

מהו כלל הדבר מעיד על עצמו? 

 

סעיף 41 לפקודת הנזיקין עוסק בחובת הראיה ברשלנות כאשר הדבר מעיד על עצמו. על פי סעיף זה, בתביעה בגין עוולת הרשלנות שהוגשה עקב נזק משמעותי וחמור שנגרם לתובע, ניתן להעביר את נטל ההוכחה לידי הנתבע, ויהיה עליו להציג ראיות והוכחות לכך שלא הייתה לגבי המקרה שהביא לידי הנזק התרשלות שהוא חב עליה. 

 

כלל הדבר מעיד על עצמו, המעוגן בסעיף 41 לפקודת הנזיקין, נועד להשוות את מעמדו של תובע, שאינו יודע את פרטי הרשלנות שגרמה לנזק, עם מעמדו של הנתבע היודע אותם. על פי כלל זה, את נטל ההוכחה ניתן להעביר רק לאחר שהתקיימו שלושה תנאים.

 

תנאי ראשון, יש להוכיח כי לתובע לא הייתה ידיעה או לא הייתה לו יכולת לדעת מה היו למעשה הנסיבות שגרמו למקרה שגרם לנזק. תנאי שני, הנזק נגרם על ידי מכשור, ציוד רפואי, מתקני בית החולים או מיומנות שלרופא הייתה שליטה מלאה עליו. ותנאי שלישי, נראה לבית המשפט שאירוע המקרה שגרם לנזק מתיישב יותר עם המסקנה שהנתבע לא נקט זהירות סבירה מאשר עם המסקנה שהוא נקט זהירות סבירה.


פער בין האינפורמציה שיש לרופא לעומת המטופל  

 

במקרה של רשלנות רפואית כתוצאה מטיפול רפואי מורכב ומסובך, לעתים קרובות קיים קושי להצביע על הגורם הישיר לנזק. קושי נוסף נובע מהשיטה שבה פועלת המערכת הרפואית שלפיה נוצר פער משמעותי בין האינפורמציה שיש לרופא לעומת החולה, הן מבחינת רמת הידע המקצועי והן מבחינת המידע שניתן לחולה והנגישות המוגבלת למידע שלא הובא לידיעתו. 

 

הפער בין הרופא לחולה, לעתים מקשה על התובע להוכיח את התשתית העובדתית במקרה של תביעת רשלנות רפואית והוא הופך להיות תלוי בנכונות הגילוי של בית החולים או הרופא המטפל. עם זאת, הטיפול הרפואי אינו מדע מדויק וטומן בחובו סיכונים רבים, לכן לא כל נזק נובע בהכרח מרשלנות. כמו כן, הפסיקה קבעה שאמת המידה שלפיה נבחנת רשלנות הרופא, היא זו של הרופא הממוצע והסביר בנסיבות המקרה בהתאם לנורמות המקובלות בעולם הרפואה. 

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? 



תגיות: בדיקת דם, פיברואדנומה, Lennox-Gastaut, קולונוסקופיה, פיצול אשך, סרטן המעי הגס, ארוע לבבי, ארתרופלסטיה,