www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית במחלת פרקינסון, איך לתבוע פיצויים?

רשלנות רפואית במחלת פרקינסון, איך לתבוע פיצויים?

פרקינסון היא מחלה ניוונית מוחית של מערכת העצבים, שנגרמת כתוצאה מפגיעה בתאים במוח המייצרים דופמין וגם עקב גורמים גנטיים. המחלה גורמת לפגיעה הדרגתית בתנועות הגוף, לרבות האטה וירידה בתנועה, נוקשות שרירים, רעד בלתי רצוני של הגפיים, הפרעות בשיווי המשקל וחוסר יציבות בעת הליכה. 

 

מדובר במחלה חשוכת מרפא אשר מחמירה עם השנים באופן קבוע ובלתי נמנע. הטיפול התרופתי המקובל נועד לשם הקלה על הסימפטומים בלבד. מטרת הטיפול התרופתי היא להחזיר את רמות הדופמין לתיקונן ואת שיווי המשקל הכימי במוח לקדמותו. הטיפול במחלה מורכב והוא כולל התאמת תרופה לפי גיל החולה, חומרת התסמינים שמהם הוא סובל וקיומן של מחלות רקע נוספות. כמו כן, ניתן לטפל בחולים באמצעות ניתוח שבו מושתלת אלקטרודה במוח כדי לסייע בהפחתת התסמינים ובאמצעות גלי אולטרסאונד לטיפול ברעד. 

 

אבחון מחלת פרקינסון מתבסס על תסמינים קליניים וסדרת בדיקות נוירולוגיות שונות. קיימת חשיבות רבה לאבחון מוקדם של פרקינסון, כדי שניתן יהיה להתחיל במתן התרופות בשלב מוקדם ככל האפשר. רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בפרקינסון יכולה לבוא לידי ביטוי באי הפניית המטופל לבדיקות מתאימות חרף התסמינים ותלונותיו, או בפענוח שגוי של תוצאות הבדיקה ועקב כך אבחון מאוחר ומניעת טיפול מהיר ומוקדם. 

 

התמכרויות להימורים ולסקס עקב תרופה לפרקינסון 

 

חולה פרקינסון פנה אל בית משפט השלום בירושלים, והגיש תביעה לפיצויים בעילת רשלנות רפואית, נגד שירותי בריאות כללית וחברה המשווקת את התרופות, בגין נזקים שנגרמו לו בשל התמכרותו להימורים, למין ולקניות כתוצאת לוואי של תרופה שניתנה לו לשם טיפול במחלתו. 

 

על פי עובדות התביעה, כאשר היה התובע כבן 31, הוא אובחן כסובל ממחלת פרקינסון של הגיל הצעיר. החל מחודש יולי 1999 קיבל טיפול תרופתי שכלל את התרופה Reqip, ממשפחת התרופות מחקות הדופמין, והוא קיבל אותה במינונים הולכים וגדלים במשך שנים ספורות. 

 

אחת מתופעות הלוואי הנדירות של התרופה היא התנהגות קומפולסיבית התמכרותית, ולאחר זמן מסוים, התובע החל לגלות סימנים של התמכרות להימורים, למין ולקניות. לטענת התובע כתוצאה מההתמכרות איבד את עבודתו כמורה, התגרש מאשתו, פגע בבני משפחתו, חבריו ניתקו עמו קשר וכל רכושו ירד לטמיון ואף נותרה אצלו נכות פסיכיאטרית לצמיתות.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים וחוות דעת של מומחים מטעמם בתחום הנוירולוגיה, הגיע בית המשפט למסקנה כי במועד שבו החל התובע לקבל את התרופה לא היה ידוע על קשר סיבתי בינה לבין תופעות הלוואי, אולם החל מיולי 2005 ועד הפסקת הטיפול ברקוויפ ביוני 2006, חלה רשלנות מצד הרופאים שלא מיצו עד תום את הבירור בנוגע להתמכרותו משזו נודעה להם, ובחרו להמשיך בטיפול שגרם לתופעת ההתמכרות.

 

בסופו של דבר, קיבל בית המשפט את התביעה נגד שירותי בריאות כללית באופן חלקי, וחייב אותה לשלם לתובע פיצויים בסך של 70,000 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בסכום כולל של 17,000 שקלים והתביעה נגד חברת התרופות נדחתה. 

 

ת"א 3617-07

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: ניאו וסקולריזציה, מונונוקלאוזיס, לידה קפלית, איטמות פי הטבעת, אנדוקרדיטיס, תלמוס, שיטת סקופנירו לקיצור קיבה, בדיקת דופלר,