www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

כירורגיית פה ולסת מטפלת בפציעות, במחלות ובפגמים גנטיים באזורי הלסתות והפנים. המומחיות מוכרת בארץ כחלק ממקצוע רפואת השיניים, ובמסגרתה, עוסקים הרופאים בניתוחים להסרת שיניים כלואות, עקירות, קיבוע, השתלת עצם, חך שסוע, טראומה של הפנים, תסמונת דום נשימה בשינה, טיפול במחלות וגידולים של פרקי הלסת, אבחון וטיפול בזיהומים באזור הפנים והצוואר וכדומה.

 

חלק מהטיפולים כגון שתלים, עקירות ופעולות כירורגיות פשוטות באזור חלל הפה, נעשים במרפאות שיניים, ויתר התחומים מטופלים במסגרת המחלקה לכירורגיה של הפה והלסתות בבתי חולים, ומתבצעים בהרדמה מקומית ובהרדמה כללית.

 

רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת יכולה לבוא לידי ביטוי באבחון לקוי או מאוחר של הבעיה, וכתוצאה מכך ניתן טיפול לא מתאים, שעלול להחמיר את המצב באזור הפה והלסת. גם אי ביצוע כל הבדיקות הדרושות, עלול לגרום למחדלים רפואיים ולהוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית

 

עילה נוספת להגשת תביעה היא העדר הסכמה מדעת, במקרים שבהם המנתח לא הסביר למטופל, טרם ביצוע ההליך הכירורגי, בהתאם לפרקטיקה ולהוראות חוק זכויות החולה, את סוג ההליך ודרך ביצועו, ולא פירט לגבי אפשרויות חלופיות וסיבוכים או נזקים העלולים לנבוע מכך. כמו כן, ביצוע רשלני של הניתוח עלול לגרום לנזקים וסיבוכים באזור הפה מפרקי הלסת והשיניים. 

 

תביעת רשלנות בגין עקירת שיניים שלא לצורך

 

על פי עובדות התביעה, בשנת 2000, כאשר התובעת, הייתה כבת 14 שנים, היא פנתה באמצעות הוריה לייעוץ בתחום הפה והלסת לצורך ביצוע טיפול ליישור שיניים. הנתבע הצהיר בפניה כי במשך שנים הוא עוסק בתחום יישור שיניים, והיא עברה אצלו טיפול אורתודונטי לאחר שנעקרו ארבע שיניים ובהמשך נעקרה שן נוספת. 

 

בעקבות הטיפול שנמשך כשלוש שנים, סבלה התובעת מכאבים במפרקי הלסת וכן מסגר שיניים לא תקין. לאחר גיוסה לצה"ל, חלה החמרה בכאבים, לכן הופנתה למעקב אצל רופא שיניים צבאי, אשר הפנה אותה למומחה לאורתודונטיה. המומחה סבר כי הכאבים נבעו כתוצאה מטיפול יישור השיניים שלא צלח.

 

בנסיבות אלו, פנתה התובעת לבית משפט השלום בנצרת, והגישה תביעה בגין נזקי הגוף שנגרמו לה בעקבות רשלנות הנתבע שטיפל בה בחוסר מקצועיות. לטענת התובעת, הנתבע כלל אינו רופא שיניים מוסמך אלא בהכשרתו טכנאי שיניים, אשר ביצע חמש עקירות שיניים מיותרות וגרם לה לנזקים רבים ולנכות רפואית צמיתה, ועל כן דרשה לקבל פיצויים.

 

הנתבע לא שמר את הרשומה הרפואית 

 

הנתבע טען להגנתו כי מעולם לא הציג את עצמו כמומחה ליישור שיניים, וכי לפני שהתובעת פנתה אליו היא סבלה מלחץ על השיניים, כאבים, בעיות סגר, ומצב היגייני ירוד. כמו כן, היא לא הקפידה על המשך מעקב וקבלת טיפולים, ואף נעלמה באופן מפתיע ולא השלימה את תכנית הטיפולים. עם זאת, הנתבע הודה כי לא שמר את הרשומות הרפואיות שנוגעות לטיפול שקיבלה התובעת, כדי לשפוך אור על שיטת וסוג הטיפול, ובכך פעל בניגוד לחובתו ונטל השכנוע בכל הקשור לרכיבי עוולת הרשלנות הוטל על כתפיו. 

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי הנתבע לא הצליח למלא את החוסר הראייתי שנתגלה ובכך למעשה לא עמד בנטל השכנוע שהועבר לכתפיו ולא הוכיח כי מהות ושיטת הטיפול שניתן לתובעת לא היה רשלני. בית המשפט קבע כי בשל רשלנות בביצוע הטיפול האורתודונטי ואי שמירת הרשומות הרפואיות, עקירת כל חמש השיניים הייתה מיותרת וכתוצאה מכך נגרמה לתובעת נכות בגין עקירתן, על כן חייב את הנתבע לשלם לתובעת פיצויים בסך של 175,000 שקלים. 

 

ת"א 7522-01-11

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין רשלנות רפואית במהלך עקירת שן בינה - התעלפות מטופל

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

פיצויים בשל פגיעה עצבית בזמן השתלת שיניים - רשלנות רפואית

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

רשלנות רפואית - פיצויים בשל אובדן תחושה בלסת לאחר טיפול שיניים רשלני

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

רשלנות רפואית - פיצויים בשל נזקי טיפול שיניים שניתן לנתבעת

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

פיצויים בגין עקירת שיניים רשלנית שגרמה למגבלות בתפקוד

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

פיצוי בגין טיפול שיניים לשיקום הפה שהופסק בגין חוב

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

רשלנות רפואית במסגרת טיפול כולל לשיקום הפה

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

רשלנות רפואית בטיפול שיניים - נסיגת חניכיים

התובעת טופלה אצל הנתבע, רופא שיניים במקצועו, משך כ- 13 שנים, בין השנים 1980- 1993. לטענתה, טיפול השיניים היה רשלני כולו והסב לה נזקי ממון ונזקים אחרים. 

פיצוי בגין נפילת מטופל במהלך טיפול שיניים

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התקנת הגשר בשיניים גרמה לכאבים ושבירת שן - תביעת פיצויים

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

האם רופא השניים התרשל, בעקבות מותה של חולת סכרת, לאחר עקירת שן?

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

מי ישלם פיצויים בגין טיפול שיניים רשלני בצבא שגרם לזיהום בעצם?

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

תביעה בגין נזקים לאחר יישור שיניים - הרופא לא היה מומחה

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

תביעת תקיפה נגד רופא שיניים - אלימות במרפאת שיניים

בית המשפט דחה תביעה של לקוחה במרפאת שיניים בגין תקיפה של הרופא. הלקוחה טענה כי הרופא תקף אותה אך לא עלה בידה להוכיח טענותיה בבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים - אורטודנטיה

האם עמד הרופא במבחן ה"רופא הסביר"? האם עמד בחובת הזהירות מול המטופלת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין טיפול שיניים כושל בשיניים תותבות

לטענת התובעת, התחייב הרופא מטעם הנתבעת, להכין עבורה שיניים תותבות חדשות לאחר שקודמותיהן אבדו במהלך אשפוז 

רשלנות רפואית באי אבחון מחלת חניכיים במסגרת טיפול אורטודנטי ממושך

טיפול אורטודנטי רשלני שבוצע במשך 6 שנים לא הצליח להביא לאבחון מחלת חניכיים אשר התפתחה בפיה של המטופלת... 

עקירת שיניים בריאות בטיפול שיניים - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובע הגיע לטיפול שיניים ונאמר לו כי בשתים משיניו הטוחנות יש עששת ולכן יש לעקרן. כן נאמר לו כי במידה ויעקרו השיניים, יתפנה מקום לשתי שיני בינה לצמוח ולמלא את החלל. הסתבר כי העקירה היתה לשווא... 

רשלנות רפואית ופיצויים בגין טיפול על ידי טכנאי שיניים מתחזה

התובע עבר סדרת טיפולי שיניים. בעקבות רשלנות רפואית של הרופא הנתבע, שותף בטיפול חברו בתור טכנאי שיניים אשר היה מתחזה ללא הסמכה... 

פיצויים ורשלנות רפואית - העדר הסכמה מדעת במסגרת טיפול לשיקום פה

התובעת טענה כי לא נתנה את הסכמה מדעת לטיפול שיקום הפה אשר הוצע לה על ידי רופא השיניים הפרטי. אי לכך, עסיקנן ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים...