www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בטיפול בתהליך גידולי באדרנל

רשלנות רפואית בטיפול בתהליך גידולי באדרנל

עובדות המקרה

 

התובע, יליד 1950, אובחן בחודש פברואר 1998 כסובל מתהליך גידולי באדרנל השמאלי, המפריש קורטיזון ואסטרוגן. בעקבות אבחנה זו נכרת הגידול ובפתולוגיה שנערכה לאחר מכן אותרה קרצנומה באדרנל, דהיינו סרטן באדרנל, הוא סרטן יותרת הכליה. מדובר בגידול ממאיר ביותר ששכיחותו באוכלוסייה היא נדירה מאוד ובארץ מתגלים מקרים בודדים של סרטן זה מדי שנה.

 

להבהרה: בגוף האדם שתי יותרות הכליה (= אדרנל) אחת בראש כל כליה. (במבט מהצד על חתך הכליה ויותרת הכליה נראית יותרת הכליה ככובע קטן בחלק העליון של הכליה). חלקה הפנימי של יותרת הכליה מפריש הורמונים כגון אדרנלין (= אפינפרין). להורמונים אלה יש השפעה, בין היתר, על לחץ דם, קצב פעילות הלב ועוד, ואילו חלקה החיצוני של יותרת הכליה מפריש סוגים שונים ורבים של הורמונים ביניהם הורמונים דמויי קורטיזון. תת ייצור או ייצור יתר של כל הורמון ביותרת הכליה עלול לגרום למחלות קשות.

 

קיימים מקרים של תת פעילות יותרת הכליה, דהיינו ייצור כמויות בלתי מספיקות של הורמונים, שאלו מקרים שאינם נוגעים לענייננו, ומנגד, קיימת פעילות יתר של יותרת הכליה, דהיינו ייצור כמות גדולה מדי של אחד (או יותר) מההורמונים. מצב אפשרי אחד, למשל, הוא מצב של ייצור יתר של סטרואידים אנדרוגניים, דהיינו יצור יתר של טסטוסטרון אז נגרמת התפתחות של מאפיינים זכריים מופרזים אצל גברים או נשים, או, וזה הרלבנטי לענייננו, קיים מצב בו יש ייצור יתר של הורמונים שאז גורמת חשיפה זו לתסמונת קושינג. תופעה זו אפשרית שעה שמתפתח גידול שפיר ( = אדנומה) ביותרת הכליה ושכיחותם של אלה נדירה ביותר כמו גם שכיחותם של גידולים סרטניים בקליפת יותרת הכליה.

 

התסמינים הבאים לידי ביטוי במקרה בו קיים ייצור יתר של הורמונים, כפי שהדבר היה בענייננו, וכפי שהעידו לגביו המומחים השונים, גורמים לכך שפניו של החולה בתסמונת קושינג נעשים גדולים ועגולים ( = פני ירח), השמנה במרכז הגוף, הידלדלות שרירי גפיים, והעור נעשה דק ופגיע. התובע, עקב השמנה ונפיחות בשדיים הופנה בשנת 1994 לממוגרפיה (הפניה שבאה מטעם הנתבע דווקא אלא שהנתבע המציא הפניה זו מהטעם שחשש מסרטן השד) וממוגרפיה זו העידה על גינקומסטיה (=תופעה של צמיחת שדיים). 

 

 "השורה התחתונה" במסגרת היחסים והקשר שבין התובע ולבין הנתבע היא שהתובע פנה מיוזמתו בשנת 1998 לרופאה פנימית אשר עקב התסמינים השונים: הנפיחות בפנים, ההשמנה, הגינקומסטיה, ויתר לחץ הדם, חשדה בתסמונת הורמונית ע"ש קושינג שמקורה, כפי שהובהר לעיל וכפי שמפורט גם בחוות הדעת הנ"ל, בהפרשת יתר של סטרואידים מבלוטת יותרת הכליה.

 

בעקבות כך הפנתה הרופאה את התובע לבדיקת אולטראסאונד של הבטן, בדיקה אשר העלתה חשד לגידול ביותרת הכליה ומכאן ואילך, עד לאבחנה לפיה המדובר בגידול סרטני ביותרת הכליה, הדרך הייתה סלולה, התובע עבר ניתוח במהלכו הוסר הגידול מיותרת הכליה השמאלית והבדיקה הפתולוגית אשר אוששה ע"י בדיקה נוספת בארה"ב לקבלת חוות דעת נוספת עקב אבחנה גבולית של ממאירות, העלתה כי מדובר כאמור בשארית ממאירה של קליפת יותרת הכליה. באותו שלב, מטעמים שונים, בין היתר בהיעדר גרורות, לא קיבל התובע טיפול נוסף (כימותרפי או אחר) ורק בשנת 2001, משחזרה התיסמונת הקושינגואידית, נתגלו גרורות בכבד ומלאות במיטת יותרת הכליה השמאלית, עבר התובע ניתוח נוסף, הגרורות בכבד הושמדו ע"י גלי רדיו, והמלאות במיטת יותרת הכליה לא הייתה סרטנית. 

 

המומחים השונים אשר העידו בהליך זה מאוחדים בדיעה שתחולת החיים שנותרה לתובע הינה קצרה מאוד, שנים ספורות בלבד.

 

הפיצויים שנפסקו

 

עזרת הזולת עבור העבר- 552,000 ש"ח;

עזרת הזולת עבור העתיד- 700,000 ש"ח;

אבדן כושר השתכרות עבור העבר- 397,233;

אבדן כושר השתכרות עבור העתיד- 817,400 ש"ח;

אבדן פנסיה- 309,600 ש"ח;

התאמת דיור- 75,000;

הוצאות ניידות לעתיד- 65,240 ש"ח;

הוצאות ניידות לעבר-30,000 ש"ח;

אביזרים פיזיוטרפים וטיפולים- 25,300 ש"ח;

ייעוץ נפשי- 18,000 ש"ח;

כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים- 400,000 ש"ח

 

סה"כ 3,389,773 ש"ח


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.