www.rashlanut-refuit.org

פיצויים מבית חולים בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת עבודה, האמנם?

פיצויים מבית חולים בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת עבודה, האמנם?

מיהו הגוף אשר ישלם פיצויים לאדם שנפגע בתאונת עבודה, ומצבו הרפואי החמיר בגין רשלנות רפואית לאחר שהובהל לטיפול? האם האחריות לפיצויים תונח על כתפי האחראים לתאונת העבודה, על כתפי הרופאים, או על שניהם באחוזים שונים? סוגיה זו, הנוגעת לאחריות בין גורמים מעוולים, הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים.


בשנת 1999, התקשר המנוח עם הנתבעת, סניף של תאגיד בינלאומי אשר מייצר סוגים רבים של מכונות תעשייתיות, וביניהן, מכונות לכבישת זיתים. המנוח קיבל הצעת מחיר לגבי מכונה לכבישת זיתים, על ידי מנהל השיווק של הסניף הישראלי של הנתבעת, וחודש לאחר מכן אושרה ההזמנה. נציגי החברה הגיעו למפעלו של המנוח, והתקינו את המכונה. התקנת המכונה בחצרי המנוח לא הושלמה, וזאת בשל אירועי אינתיפאדת אל-אקצה אשר פרצו באוקטובר 2000. אי לכך, הוסכם בין הצדדים כי החברה תשיב למנוח סכום כסף, ולו לא יהיו כל טענות בגין תקלות הנובעות מאותה התקנה בלתי מושלמת.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח הרמת גבות, כיצד ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לב, מתי תוגש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח שחזור שדיים, איך לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח עפעפיים


חודשיים לאחר תחילת הפעילות במפעל של המנוח, ניקה האחרון את המכונה בעודה פועלת. לדאבונו הרב, הוא נכלא בין חלקי התאונה ונגרמו לו נזקי גוף קשים ביותר. המנוח הובהל לבית החולים הדסה עין כרם. בבית החולים עבר המנוח סדרה של ניתוחים מהם לא התאושש. בעקבות רשלנות רפואית בניתוח מצד רופאי הדסה, נותר המנוח כשהוא סובל מתסמונת הכליאה (איננו יכול להפעיל את גופו ומתקשר עם הסביבה במצמוצי עיניים בלבד). שבע שנים לאחר מכן הלך המנוח לעולמו.

 

מי אחראי לנזק?


בני משפחתו של המנוח הגישו תביעה גם בגין הרשלנות הרפואית, וגם בגין רשלנות החברה אשר מכרה למנוח את המכונה ואפשרה הפעלתה ללא הדרכה. בבית המשפט נמצא כי שתי הנתבעות התנהלו ברשלנות. האם בית החולים ישלם את הפיצויים, או שמא מדובר באחריות המונחת כולה לפתחה של החברה המשווקת את המכונה?


הלכה פסוקה היא כי על מנת להכריע בשאלת אחריות מזיק, אשר גרם לתאונה ראשונה, יש לבחון תחילה האם קיים נזק שני. דהיינו, האם לאחר התאונה הראשונה, התרחש אירוע מובחן נוסף אשר בעקבותיו בא לעולם הנזק השני. מדובר למעשה בבחינה עובדתית של השתלשלות העניינים, והאם ניתן לזהות התרחשות חדשה על ציר הזמן. במידה ואין אירוע מובחן, נחשבים שני הנזקים כנזק אחד, המונח על כתפיו של המעוול הראשון.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחט נותרה במהלך ניתוח קיסרי בבטנה של המטופלת
רשלנות רפואית במהלך ניתוח לתיקון בקע טבורי
האם הניתוח לתיקון הזעת יתר בידיים בוצע ברשלנות?
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק שנגרם לתינוק?
במהלך ניתוח לכריתת רחם נוצר נקב של המעי


השאלה האם הנזק השני היה צפוי, נגזרת במידה רבה מהיכולות לצפות את האירוע הנוסף. במקרה זה, היכולת לצפות את הרשלנות הרפואית. בהקשר זה, נקבעו בפסיקה מספר מספר מבחני עזר. יודגש כי לא מדובר במבחנים מצטברים ואין זו רשימה סגורה. בין מבחנים אלו ניתן למנות את מבחן הריחוק במקום ובזמן, מבחן ההסתברות להתרחשות המקרה השני ועוד.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי הנזק אשר נגרם על ידי הדסה, לא היה בגדר נזק רחוק לאירוע. אי לכך, נפסק כי החברה אשר שיווקה למנוח את מכונת הזיתים, התרשלה כלפיו בעת שלא הרכיבה את מכונה כנדרש, ועל כן היא אחראית למכלול נזקיו. השופטים ציינו כי הרשלנות הרפואית בהדסה לא הייתה מתקיימת לולא רשלנותה של החברה המשווקת. "לאור האמור, אני דוחה את התביעה כנגד בית החולים הדסה עין כרם, בהיעדר אחריות משפטית, וכן את ההודעות לצדדים שלישיים שנשלחו על ידה", נכתב בפסק הדין.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: אבחון התקף לב, אנדו וסקולרי, לפרוסקופיה, CONVERSION REACTION, לחץ תוך מדורי, דיופטריות, ציטרולין, עיבוי פיברוטי,