www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בגין שחרור חולה בניגוד להמלצת הרופאים, האמנם?

רשלנות רפואית בגין שחרור חולה בניגוד להמלצת הרופאים, האמנם?

שחרור ילד בניגוד להמלצת הרופאים, כאשר ההורים נוטלים אחריות על מצבו הבריאותי, יכול לעיתים להקים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. במקרים בהם הרופאים לא הסבירו להורים באופן ברור את משמעות שחרור הילד בטרם הסתיים הטיפול הרפואי (או אבחון מחלתו), עלולים הם למצוא עצמם על ספסל הנתבעים בבית המשפט. עניין מסוג זה הגיע לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול בפגה.

 

ההורים טענו כי בית החולים התרשל כלפיהם כאשר ניתנה להם האפשרות לשחרר את ילדתם מהמוסד הרפואי למרות סכנה משמעותית לחייה. הרופאים הנתבעים טענו לעומתם כי השחרור נעשה, על פי הרשומות, בניגוד להמלצתם. אי לכך, לשיטתם של הרופאים, מדובר במקרה בו אשמתם התורמת של ההורים היא זו שהסבה את הנזקים לבתם.


מנהל המחלקה בתקופה נשוא התובענה, והרופאים האחרים שהיו עסוקים בטיפול בבתם של התובעים סברו כי אין ממש בטענות כתב התביעה. הנתבעים טענו כי הנוהל במקרים בהם מבקשים הוריו של ילד לשחררו מן האשפוז בניגוד להמלצת הרופאים הוא ברור. נוהל זה קובע כי הרופא המשחרר מיידע את ההורים בדבר מצבו הרפואי של הילד, תוך שהוא מסביר להם מדוע הצוות הרפואי סבור שאין לשחררו בטרם עת. הרופאים העידו בבית המשפט כי במקרים בהם ההורים אינם מדברים עברית, מוצא בית החולים אדם אשר יכול לתרגם עבורם את הוראות הרופאים.

 

האם ההורים ידעו כי השחרור בניגוד להמלצות הוא מסוכן?

 

התובעים במקרה דנן טענו כי באותה התקופה, בהיותם עולים חדשים מברית המועצות לשעבר, הם לא שלטו בשפה העברית. עם זאת, הרופאים סברו כי אין זה הגיוני שלא הבינו האחרונים את משמעות מעשיהם, היות ובבית החולים היו מספר רב של עובדים דוברי רוסית. זאת ועוד, אמה של התובעת העידה בעצמה כי אחות דוברת רוסית הייתה עמה לאורך כל הדרך ותרגמה עבורה את דבריהם של הרופאים. לא זו אף זו, האם העידה במפורש שיכול להיות שלפני ששחררו את התובעת שחרור מוקדם, דיבר איתה רופא אשר ניסה לשכנע אותה להישאר.


ההורים הוסיפו וטענו כי לא קיבלו הם הסבר לגבי הצורך במעקב רפואי צמוד ודחיפות במתן טיפול רפואי עם כל שינוי במצבה של התובעת. עם זאת, בית המשפט דחה טענות אלו וקבע כי לו הייתה התובעת נמצאת במצב של סכנת חיים, היה בית החולים פונה לבית המשפט בכדי לעקב את שחרורה. כמו כן, התובעים העידו בתצהירי הסיכום שלהם כי מצבה של בתם לא דרש אכיפת אשפוז באמצעות צו בית משפט.


זאת ועוד. מסוגלותם של ההורים לטפל בבתם התערערה בבית המשפט עת הציגו עורכי הדין מטעם ההגנה מסמכים המעידים על טיפול לקוי בבת לאורך השנים. לדוגמא, למרות המלצות רופאים לגבי בדיקות לב לבתם, ההורים מיאנו לבצע את הבדיקות כפי שנדרש מהם. כמו כן, הבת אושפזה באחת הפעמים בבית לווינשטיין וגם שם האם ביקשה לשחררה בניגוד להמלצת הרופאים.


"אין ספק כי מקום שבו מבקש חולה או מבקשים הוריו של קטין, לשחררו מאשפוז שלא על פי המלצות רופאיו, חלה על הצוות הרפואי חובה להבטיח את שלום החולה. לעיתים יש צורך לנקוט בהליך משפטי לכפיית האשפוז, אולם לעיתים די בכך שיימסר לחולה או לאפוטרופוסיו כל המידע הנדרש לקבלת החלטה מושכלת. במקרים כאלו יש להעמיד את החולה בפני הסיכונים הצפויים אם ישוחרר, להסביר לו מה הם התסמינים שמחייבים המשך טיפול, חזרה לבית החולים וכו’. בסופו של יום, למעט במקרים של סכנת חיים המצדיקים כפיית האשפוז, שיקול הדעת להישאר באשפוז או להשתחרר, הינו של החולה", נכתב בפסק הדין, "מקרה הנוכחי לא שוכנעתי שהצוות הרפואי לא פעל כנדרש ולא העמיד את ההורים על חשיבות המשך האשפוז והמעקב, ועל כן דין טענת ההתרשלות בשחרור התובעת להדחות".


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: טופוגרפיה, בדיקה ציטולוגית, אין אונות, השתלת שיער, מחלת בירגר, נוירופיזיולוגי, עפרון דיאטרמי, אנדוקרדיטיס,