www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - סרטן בלוטת התריס

רשלנות רפואית - סרטן בלוטת התריס

סרטן בלוטת התריס הינו גידול סרטני בבלוטת התריס. הגורמים לסרטן זה, בדומה לסוגים אחרים של סרטן, אינם ידועים לגמרי. מחקרים בעניין נערכים כל הזמן והחוקרים חלוקים בדעותיהם ואינם מציגים תשובה ברורה.

 

בין השאר קושרים המומחים את התפתחות הסרטן לחשיפה לקרינה רדיואקטיבית (לדוגמא – בעקבות שימוש בקרינה לצורך טיפול בסוגי סרטן אחרים), דיאטה דלת יוד, קרבה משפחתית ועוד. סרטן בלוטת התריס הינו סרטן קטלני אך בר טיפול, ובקבוצת הסיכון נמצאים אנשים מעל גיל 40 (ובעיקר נשים).

 

מחלקת הסרטן הינה מחלה אשר מתחילה כהתפתחות לא סדירה של תאים סרטניים, ברקמת גוף מסוימת. קיימים ארבעה סוגים של סרטן בלוטת התריס, וככל גידול סרטני, קיימת חשיבות גדולה לאבחון המחלה והענקת טיפול בהקדם.

 

התפשטות הסרטן במחזור הדם וברקמות אחרות בגוף עלולה להיות גזר דין מוות על החולה ועל הרופאים רובצת אחריות כבדה. הטיפול בתאים סרטניים הממוקדים ברקמה אחת אינו פשוט, אך טיפול בתאים סרטניים שהתפשטו ברקמות נוספות הינו משימה קשה שבעתיים. 

 

אבחון הסרטן - רשלנות של רופא המשפחה?


האבחון הראשוני של סרטן בלוטת התריס נעשה על פי רוב בבדיקה ידנית המבוצעת על ידי רופא משפחה. תביעות רבות בנושא רשלנות רפואית בסרטן נוגעות לאבחון שגוי של רופא המשפחה, או אי הפנייה מיידית של המטופל לצורך אישוש או הפרכת האבחנה הראשונית.

 

במידה ועולה חשד לסרטן בלוטת התריס בעקבות הבדיקה הידנית (הסרטן מאופיין בגוש בצוואר), אמור הרופא המאבחן להפנות את המטופל באופן מיידי לבדיקת שאיבת תאים מהבלוטה (הנעשית בחסות בדיקת אולטרסאונד). דרך נוספת לאבחון המחלה הינה הסרת בלוטת התריס באמצעות ניתוח וביצוע בדיקה פתולוגית בבלוטה לאחר שהוצאה מהגוף.

 

תסמינים ואבחון בבית החולים


תסמינים ידועים של סרטן בלוטת התריס הינם על פי רוב גוש באזור הצוואר, גדילה של בלוטת הלימפה, שינויים בקול וסימנים נוספים המעידים על פעילות לא סדירה של בלוטת התריס. חולים אשר אובחן אצלם גוש בבדיקה גופנית, מופנים לאנדוקרינולוג אשר מבצע הערכה כללית של המטופל. הערכה זו נעשית במספר דרכים כגון עריכת בדיקת על שמע (אולטרא סאונד), גירוי בלוטת התריס באמצעות הורמון סינטטי או בדיקת הנוגדנים.

 

שאיבת דגימת תאים מן הבלוטה ידועה כבדיקה המדויקת והיעילה ביותר והיא נעשית באמצעות מחט דקה ופשוטה. פענוח שגוי של בדיקות אלו, או הימנעות מעריכת בדיקות מעמיקות במקום בו קיים צורך סביר לכך, עלולים להיות עילה לרשלנות רפואית באבחון המחלה.


הטיפול בסרטן והסכמתו של החולה


קיימות מספר שיטות טיפול לסרטן בלוטת התריס, אשר כולן תלויות על פי רוב במצבו הבריאותי של הרופא ובקצב התפתחות הסרטן. לדוגמא, סרטן אשר שלח כבר את גרורותיו לרקמות נוספות בגוף יטופל כנראה על ידי טיפולים כימותרפיים. במקרים בהם מדובר בסרטן נקודתי, תתבצע על פי רוב כריתה של אונת הבלוטה או הבלוטה בשלמותה.

 

על הרופא המטפל מוטלת החובה להעניק לחולה את המידע המלא אודות הדיאגנוזה של מחלתו ושיטות הטיפול האפשרויות. לכל שיטה ישנם יתרונות וחסרונות המאפיינים אותה, ועל הרופא לשטוח בפני המטופל את כל המידע הרלבנטי, לרבות הסיכונים ותופעות הלוואי הכרוכים בהליכים השונים. מידע זה הינו משמעותי, שכן על פי חוק זכויות חולה, מטופל העומד בפני טיפול חייב להעניק לרופא את הסכמתו המודעת לביצועו.

  

כמו כן, ככל ניתוח, כרוך ההליך הרפואי של כריתת הבלוטה או האונה בסיכונים רבים ותופעות לוואי. רשלנות רפואית בביצוע הניתוח, או בביצוע ההרדמה במהלכו, עלולים להוות עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח.


לאחר הניתוח


לאחר הניתוח לכריתת הבלוטה ייאלץ החולה ליטול באופן מלאכותי, ולאורך כל חייו, את ההורמון אשר מייצרת בלוטת התריס. כמו כן, על החולה מוטל להגיע מדי כמה חודשים לקופת החולים ולעבור בדיקות דם על מנת למנוע הישנות המחלה. פענוח שגוי של בדיקות אלו או רישום מינונים שאינם נכונים בנוגע לתרופה, עלולים להקים כנגד הרופא המטפל עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.