www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

פעמים רבות עוסקות תביעות בעניין רשלנות רפואית באי ביצוע מעקב נאות אחר חולה. מקרים אלו, אשר בהם קיים חשש שלולא יעבור המטופל בדיקות רלבנטיות, ייטול תרופות מסוימות או ימנע מהוראות מפורטות (לדוגמא – צום לפני ניתוח, הימנעות מאכילת סוכר וכו’) - יגרמו לו נזקים, על הרופא קיימת חובה לבדוק האם הטיפול מתנהל כפי שצריך. במילים אחרות - אחריותו של הרופא איננה מסתיימת עת אבחן את המחלה של החולה או במידה ושלח אותו לבדיקות (אפילו אצל רופא מומחה אחר), שכן הוא אחראי לשלומו של החולה גם במהלך הטיפול ולא רק במהלך האבחון.

 

מן הפסיקה ידוע כי אין להטיל את חובת המעקב ביחס לביצוע ההוראות הרפואיות באופן בלעדי על הרופא, ולהותיר את המטופל חופשי מכל עול. אחרי ככלות הכל, הגוף הוא גופו של המטופל, המכאובים הם מכאוביו, הסבל סבלו, והמרפא - רפואתו.

 

המעקב שבאחריות הרופא תלוי בשני גורמים:

 

  • מיהו המטופל והאם הינו בר-דעת. האם המטופל הוא אדם מן היישוב, המסוגל לקחת אחריות לגורלו ולבצע את המוטל עליו, או שמא מדובר באדם אשר יש "לפקוח עליו שבע עיניים".
  • מהי מידת הסכנה אשר נשקפה למטופל מאי-ביצוע הוראות הרופא במועדן או מאי-ביצוען בכלל. דהיינו, יש להבדיל בין סכנה מיידית לחייו של המטופל (שאז מוטלת חובה כבדה על הרופא ליטול חלק פעיל במעקב אחר ביצוע הטיפול) לבין סכנה רחוקה.


דוגמאות לפסקי דין:

 

בית המשפט נדרש לדון במקרה בו רופא שלח מטופלת לבדיקה קריטית והיא שבה אליו כעבור ארבעה חודשים מבלי שביצעה את הבדיקה. הרופא הואשם ברשלנות רפואית משום שלא ביקש את תוצאות הבדיקה ולא ווידא מדוע לא ביצעה המטופלת את הבדיקה. זאת ועוד, הרופא במקרה זה התרשל בכך שלא הפציר בתובעת לבצע את הבדיקה ולעמוד על חשיבותה למשך הטיפול.


כמו כן, ידועים גם מקרים בהם רופאים לא ערכו מעקב ראוי אחרי נשים בהריון, במהלך הבדיקות בטרם הלידה, עניין אשר הביא לא אחת לסיבוכים במהלך הלידות ונזקים בלתי הפיכים. לעיתים אי ביצוע מעקב זה מהווה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה או רשלנות בהריון.


עם זאת, לא תמיד מגולגלת מלוא האחריות לפתחו של הרופא במקרה בהם לא מבצע המטופל את ההוראות אשר ניתנו לו. בית המשפט קבע למשל כי אורולוג אשר לא ביצע מעקב אחר מטופל, לא התרשל באבחון סרטן אשר בגופו.

 

לטענת בית המשפט, במקרה המדובר, האורולוג אבחן את המטופל כסובל ממחלה זיהומית והפנה אותו לטיפול אנטיביוטי ארוך טווח וביקורת לאחר שלושה חודשים. התובע לא שב למרפאה רק לאחר חמישה חודשים ואז אובחן כסובל מסרטן בשלפוחית השתן. עם זאת, בית המשפט קבע כי התובע איננו יכול להלין על הרופא, היות והוא הצטייר כאדם המיושב בדעתו והיה עליו לשוב ולבצע את הביקורת כפי שנקבע בעניינו. אי יצירת הקשר מצד הרופא לא היווה רשלנות רפואית מבחינתו במקרה דנן.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: בית חולים הדסה, שיתוק ERB, שפה שסועה, מלנומה, סרטן הכבד, מיניסקוס, Oculo Auriculo Vertebral Syndrome, גידול סרטני,