www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - מגן דוד אדום מד``א

רשלנות רפואית - מגן דוד אדום מד``א

מגן דוד אדום (מד"א) הינו מערך שירותי הרפואה לשעת חירום של מדינת ישראל. מדובר בארגון אשר מעניק טיפול רפואי מיידי באמצעות פרמדיקים, חובשים ורופאים הרכובים על אמבולנסים לטיפול נמרץ. יחידות ההצלה של מד"א פרוסות ברחבי הארץ ומאיישים אותן באופן תמידי רופאים, חובשים, פרמדיקים, אחיות וכו’.

מי חייב בחובת זהירות כלפי המטופלים?

מתנדבי ועובדי מד"א אשר מגיעים לזירת האירוע, בין אם הם רופאים מומחים ובין אם הם חובשים במשמרתם הראשונה, חייבים בחובת זהירות כלפי המטופלים להם הם מסייעים. מקום בו אנשי מד"א מעניקים טיפול רשלני אשר גורם לנזקים למטופל (לדוגמא – אי קיבוע צווארו של נפגע תאונת דרכים וגרימת נזקים לעמוד השדרה), קמה עילה לתביעת הצוות בגין רשלנות רפואית. עם זאת, מן הראוי לציין כי בבואו לבית המשפט, נבחן כל איש רפואה באמבולנס בהתאם לרמתו, לדוגמא – אין לצפות מפרמדיק פשוט לבצע פעולות של רופא וכדומה.


האם עובדי מד"א הם מתנדבים?

אנשים רבים חוששים להגיש תביעות נגד מד"א משום שהם סבורים כי מדובר במתנדבים. ראשית, גם מתנדב אשר מעניק טיפול רפואי רשלני חייב בחובת רשלנות כלפי המטופל במקום בו נגרמו לאחרון נזקים. כמו כן, הרופאים, הפרמדיקים והחובשים – על פי רוב הינם עובדים בשכר.

תביעה נגד מגן דוד אדום, אימתי?

מגן דוד אדום אחראית לכל עובדיה, החל מתאונת דרכים במהלך נסיעה לאירוע, וכלה בטיפול שמוענק למטופל מרגע הגעת הצוות הרפואי עד להבהלתו לבית החולים. כמו כן, ככל מעביד, גם מד"א אחראית לפעולות שמבצעים עובדיה וחייבת בחובת הזהירות כלפי מטופליה.

האמבולנס איחר – האם רשלנות רפואית?

מן הפסיקה ידועים מקרים בהם מטופלים תבעו את מד"א בעקבות רשלנות רפואית עקב איחור בהגעה למקום האירוע. במקום בו קיים קשר סיבתי (משפטי ועובדתי) בין האיחור בהגעת האמבולנס, לבין החמרת מצבו הבריאותי של המטופל, קיימת עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד מד"א. עם זאת, יש לציין כי לא כל איחור יחשב כ"רשלנות רפואית" – לדוגמא, מקרים בהם הצוות הרפואי היה עסוק בטיפול בקריאת חירום אחרת.

 

פעמים רבות מנותחים בבתי המשפט תמלילי השיחות בין המוקד לבין הנהג, או בין המוקד לבין המטופל, ומאפשרים לשופט להתחקות אחר השתלשלות העניינים בזמן אמת. בנוסף - כי לעיתים אין אמבולנסים זמינים בגזרה, ובמקרים כאלו סביר להניח שהנטל להוכיח רשלנות רפואית לא יהיה עניין של מה בכך.

רשומה רפואית באמבולנס, האם חובה?

תביעות רבות בעניין רשלנות רפואית מוגשות במרחק זמן מהאירועים המדוברים. אי לכך, בתי המשפט מכירים בחשיבותן של הרשומות הרפואיות, שכן ככל שפעולת הרישום ופעולת הטיפול נעשו בסמיכות זמן קרובה יותר, ככה גוברת אמינות הרישום.

 

מן הצד השני, מקום בו לא קיימת רשומה רפואית מסודרת, נגרם למטופל נזק ראייתי להוכיח טענותיו ולעיתים מעביר בית המשפט את נטל הראייה לכתפי הצוות הרפואי באמבולנס להוכיח את אי-רשלנותו. במילים אחרות – במידה וצוות האמבולנס לא ערך רישום רפואי כמצופה ממנו, יהיה עליו להוכיח שלא התרשל במילוי משימתו. 


רשלנות רפואית של מגן דוד אדום בראי מערכת המשפט

על פי רוב, בתי המשפט אינם נוהגים להחמיר בשפיטתם בדיעבד של מטפלים ורופאים שהיו נתונים ללחץ של זמן, קל וחומר כאשר חייהם של המטופלים היו מונחים על הכף. עם זאת, במידה ויעלה בידי התובעים להוכיח כי אכן הנזקים נשוא התובענה נגרמו להם עקב רשלנותו הרפואית של צוות מגן דוד אדום, לא יהסס בית המשפט לפסוק פיצויים לתובעים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: המוגלובין, ארוע וסקולרי, החייאה, אדנומה, בדיקת הריון, בצקת, כירורגיה פלסטית, מקרי מוות,