www.rashlanut-refuit.org

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג בקופת חולים מכבי העניק טיפול רשלני במהלך אבחון מחלתו של מטופל, ולא השכיל לאבחן את הסרטן אשר התפתח בשלפוחית השתן של התובע? האם הפר הרופא את חובת הזהירות כלפי המטופל ועל כן התרשל במילוי תפקידו?


התביעה הוגשה על ידי התובע ואשתו, לאחר שהאחרון הגיע למרפאתו של האורולוג לשתי בדיקות במאי וביוני 2000. לטענתו של התובע, למרות שהגידול היה בשלפוחית השתן שלו כבר בשנת 2000, נמנע הרופא מלהפנותו לבדיקת ציסטוסקופיה אשר הייתה יכולה לאבחן באופן ודאי את הגידול. יש לציין כי בדיקה מסוג זה איננה מבוצעת מקום שקיים חשש למחלה זיהומית, שכן במקרה זה עלולה היא להחמיר את מצבו של החולה.

 

במקרה דנן, התובע אובחן כסובל ממחלה זיהומית וניתן לו טיפול אנטיביוטי ארוך טווח, תוך קביעת בדיקה נוספת בעוד שלושה חודשים. עם זאת, התובע לא הגיע בסופו של היום לבדיקה לאחר 90 יום, עקב יעילות הטיפול האנטיביוטי. אי לכך, לא נתגלתה מחלת הסרטן שהתפתחה בגופו אלא לאחר חמישה חודשים (עת בוצעה הבדיקה המדוברת והתגלה הגידול הסרטני בשלפוחית השתן).

 

מחלוקת בין המומחים בין הצדדים

 

המומחה מטעם המטופל סבר כי לא יתכן שהרופא לא הפנה את התובע לבצע בדיקה פשוטה, כגון ציסטוסקופיה, שהייתה מאבחנת מחלתו. לטענתו של המומחה מטעם ההגנה - פעולותיו של הרופא לא עמדו במבחן הרופא הסביר שכן היה עליו לנסות ולהתחקות אחר מחלתו של המטופל עד אשר ימצא לה מזור. המומחה מטעם ההגנה טען לעומת זאת כי היות וכל הסימנים הראו שעסקינן במחלה זיהומית, יש להניח כי המטופל סבל בו זמנית הן מזיהום והן מגידול. אי לכך, פעל הרופא נכון, וכל אימת שהטיפול האנטיביוטי היה יעיל - לא ניתן היה לצפות ממנו לאבחן גידול סרטני.


המומחים הרפואיים מטעם הצדדים היו חלוקים לגבי רשלנותו או אי-רשלנותו של הרופא הנתבע, ובית המשפט נדרש לשפוט ביניהם. השופטים קבעו כי יש לקבל את חוות דעתו של המומחה מטעם הרופא, שממצאי הבדיקות והתסמינים שעמדו לפני הרופא, תמכו בהשערה כי התובע סובל מדלקת כשלהי.

 

הרופא הציע על ביצוע הבדיקה - אך הוחלט שלא לבצעה

 

הרופא אף שלח את המטופל לעשות בדיקת אולטרסאונד, על-מנת לשלול קיומו של חסם פיזי בדרכי השתן. כשחזר התובע אל הרופא עם תוצאות בדיקה שליליות, התווסף גם הנתון בדבר אי-שלילת STD. במעמד זה הרופא הסביר לתובע על בדיקת ציסטוסקופיה, על תכליתה ועל אודות אי-הנעימות הכרוכה בה, ובעצה אחת החליטו לדחותה ולמצות תחילה את הטיפול האנטיביוטי רחב הטווח. כזכור, זיהום ובדיקת ציסטוסקופיה הם שני כיווני אבחון הסותרים זה את זה.

 

גם המומחה מטעם התובעים, אישר כי ניתן לדחות את בדיקת הציסטוסקופיה כל עוד לא הסתיים הטיפול האנטיביוטי. הרופא רשם לתובע טיפול אנטיביוטי למשך עשרה ימים, והורה לו לשוב לביקורת כחלוף שלושה חודשים או על-פי ממצא קליני. לא היה מדובר, מבחינתו, במקרה יוצא דופן או מחשיד במיוחד שיצריך התייחסות חריגה. הממצאים העלו חשד לממצא דלקתי, ולא לגידול סרטני.

 

התובע לא שב לבדיקה ומעקב - הרופא איננו אחראי


אילו היה שב התובע עם סיום הטיפול האנטיביוטי וחזר על תלונותיו, קרוב לוודאי שהיה הרופא שולחו לעשות בדיקות נוספות, אם כדי למצות את החשד לזיהום בטיפול אנטיביוטי אחר ואם לבדיקת ציסוטוסקופיה (שעמדה על הפרק כבר מתחילה).

 

במילים אחרות - אילו היה התובע שב כחלוף שלושה חודשים כאשר צווה, יש לשער כי בדיקות השתן היו מראות על קיומה של בעיה, ואז היה הרופא שולחו לבדיקות נוספות. התובע לא שב, קרוב לוודאי משום שהטיפול האנטיביוטי הועיל, והתעלם מן ההזמנה לשוב לאחר שלושה חודשים. אי לכך, לא היה מקום להטיל על הרופא את האחריות לכך.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.