www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה

רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה

תביעות אשר עוסקות ברשלנות רפואית הינן תביעות מהמשפט הנזיקי אשר משלבות בין קביעות משפטיות לקביעות רפואיות. בעלי הדין נדרשים בדרך כלל לצרף לטענותיהם גם חוות דעת רפואית היוצקת תוכן לדברים. לאחר הגשת כתב התביעה, רשאי הנתבע לבקש מהתובע לעמוד בפני מומחה רפואי מטעמו. כיצד יש לפעול כאשר התובע מסרב לבצע את הבדיקה ומציב לה תנאים?

 

עוד מאמרים בנושא:
מאבק איגוד הפסיכיאטרים כנגד תביעות רשלנות לאחר התאבדות מטופלים
לא הייתה השגחה על יולדת במחלקה פסיכיאטרית - האם רשלנות רפואית?
פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?

 

מדובר במקרה בו הוגשה תביעה בגין רשלנות רפואית של פסיכיאטר. הפסיכיאטר הנתבע ביקש להגיש חוות דעת מטעמו ולצורך כך נקבע מועד לבדיקת התובעת בפני אותו מומחה. האישה הודיעה לקראת הבדיקה כי היא עומדת על כך שבן זוגה יהיה נוכח בעת ביצוע הבדיקה. המבקש העביר את הבקשה למומחה מטעמו והלה טען כי לא ניתן לבצע בדיקה פסיכיאטרית בנוכחות אדם נוסף. אי לכך, הוא לא יוכל להיעתר לבקשתה של האישה.

 

המבקש טען כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהתובעת לא הופיעה למועדים שנקבעו לה ולא הבהירה מדוע פעלה כך. על בסיס האמור הגיש המבקש בקשה לבית המשפט להורות לתובעת כי בית המשפט לא יזדקק להוכחת עניין שברפואה מטעמה ויש להוציא את חוות הדעת הרפואית מטעמה מהתיק. המבקש הסתמך בבקשתו על תקנה 128(א) לתקנות סדר הדין האזרחי.

 

תקנה זו מורה כי בעל דין אשר מבקש להגיש חוות דעת נגדית רשאי לדרוש מהתובע להתייצג לבדיקה רפואית בפני מומחה. תקנה 137(ב) מבהירה מהי התוצאה של העדר היענות מצד בעל הדין להופיע בפני המומחה – הוצאת חוות דעת רפואית מטעמו מהתיק.

 

זכותה של האישה לעבור את הבדיקה בנוכחות בן זוגה

 

בית המשפט השלום קבע כי יש לדחות את הבקשה וזאת משום שזכותה של האישה לעבור את הבדיקה כאשר בן זוגה נוכח במקום, וזאת מכוח חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לנוכח האמור, בית המשפט הציע כי המומחה מטעמו של המבקש יסיר את סירובו לנוכחות אחר או שהמבקש ימצא מומחה אחר הנכון לכבד זכות יסוד זו.

 

בית המשפט אף הוסיף כי על רקע נסיבות התביעה, בה נגרמו לתובעת נזקים נפשיים כתוצאה מטיפוליו של המבקש (לכאורה), ניתן אפוא להבין את סירובה של האחרונה להיבדק אצל מומחה בתחום הנפש.

 

בפסק הדין נכתב כי "האיזון הנכון מביא למסקנה שיש להעדיף את זכויותיה של התובעת על פני זכויותיו של הנתבע. עריכת הבדיקה של התובעת על ידי פסיכיאטר, בנוכחות אחר, לא יהיה בה כדי לפגוע בזכות המבקש". בית המשפט אף הציע לצדדים כי ימונה מומחה רפואי מטעמו אשר יהיה נכון לקבל את תנאי הנוכחות של המלווה לאישה בעת הבדיקה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות פסיכיאטר כעבירה פלילית - ניסה לסמם מטופלת
תביעה לאחר רשלנות רפואית במחלקה פסיכיאטרית והתאבדות חולה
פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי
אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית
פסק דין בנוגע לאשפוז כפוי - האם רשלנות רפואית של פסיכיאטר?

 

"אחד התנאים המפורטים בפסקת ההגבלה של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו הוא נושא השגת התכלית בדרך של פגיעה מופחתת בזכות היסוד של הנבדק. בעניין בדיקת חולה, הכלל הוא שחולה זכאי כי בדיקה גופנית בתחום צנעת הפרט תעשה בנוכחות אחר לפי בחירתו. על דרך ההתאמה, זכות זו קיימת ביתר שאת בנוגע לחולה בתחום הנפשי, כאשר הבדיקה עלולה לפגוע בכבודו".

 

המבקש הפנה את בית המשפט להחלטה אשר ניתנה בת"א (מחוזי י-ם) 2196/08 גליצר נ' מדינת ישראל. בית המשפט קבע במקרה זה כי יש לקבל את סמכותו של המומחה לעצב את הבדיקה אותה הוא מתכוון לערוך לנבדק.

 

באותו מקרה הועלתה בקשה להקליט בדיקה פסיכיאטרית בוידאו והמומחה התנגד לכך. השופט קבע כי אין להקיש ממקרה זה לעניין הנוכחי. ראשית, כל מקרה נבחן לגופו, קל וחומר בנושאים הקשורים לבריאות הנפש. בפסק הדין נכתב כי גם בהחלטה בעניין גליצר דן בית המשפט באריכות בנסיבות המקרה הספציפי. כמו כן, בעניין גליצר הובהר שהנבדק לא הוכיח כי הקליט את הבדיקה שנעשתה על ידי מומחה מטעמו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: C. B. Tibia, ניתוח mmk, PAP, הסרת קעקוע, בטן חריפה, תעלת גויון, PHOTOREFRACTIVE KERATECTOMY, חסר נוירולוגי,