www.rashlanut-refuit.org

רשלנות מנהלית - אימתי רשלנות רפואית?

רשלנות מנהלית - אימתי רשלנות רפואית?

מדי שנה, מוגשות לפתחן של הערכאות המשפטיות בישראל תביעות רבות בגין רשלנות רפואית. התובעים בתביעות מסוג זה טוענים כי בגין רשלנות רפואית בטיפול אשר ניתן להם, נגרמו להם נזקי גוף שונים. בדרך כלל, הנתבעים הישירים בתביעות רשלנות רפואית אינם הרופאים בעצמם אלא המוסדות הרפואיים. לא אחת, מוסדות רפואיים אלו נמצאים בבעלותה של המדינה ואז המדינה יושבת על ספסל הנתבעים.


רשלנות רפואית איננה רק רשלנות מצידו של מי מהצוות הרפואי. נכון, על פי רוב מדובר ברשלנות רפואית של רופא, אחות, אסיסטנט וכדומה. עם זאת, רשלנות רפואית יכולה להיות במקרים מסוימים גם רשלנות מנהלית. תביעות אלו מופנות כנגד אופן התנהלותו של המוסד הרפואי. לדוגמא, חיסכון מבחינת שיקולי תקציב אשר הסב נזק למטופלים. במקרים בהם נכנסים לשיקולים הרפואיים שיקולים זרים, ייתכן ותקום לנפגע עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 

עוד מאמרים בנושא:
חיוב אישה אשר תבעה בית חולים בגין רשלנות רפואית בצירוף חוות דעת רפואית
האם קשישה נפלה בבית חולים בעקבות רשלנות רפואית?
רשלנות בבית חולים אסותא בגין אי דילול עוברים לאחר הפריה חוץ גופית?
אי אשפוז חולה למרות סכנה לבבית - האם רשלנות בית חולים?
ניסיון התאבדות של מטופל בעת חופשה מבית חולים איתנים - רשלנות?


רופאים אשר מוצאים עצמם נתבעים בתביעות רשלנות רפואית, מנסים לא אחת לגלגל את האחריות לפתחו של המוסד הרפואי באומרם – לא מדובר ברשלנות רפואית אלא רשלנות מנהלית, רוצה לומר, פעלתי לפי הנהלים בבית החולים. עם זאת, הלכה פסוקה היא כי רשלנות מנהלית איננה מהווה מטריית הגנה לרופא רשלן. מעשיו של הרופא נבחנים לגופם, ונהלי בית החולים נבחנים אף הם. לעיתים, ניתן לחלק את נטל האחריות, אך רופא אשר מתרשל במסגרת הטיפול בחולה, אל לא להלין על אחרים.

 

שיקולי תקציב בתור רשלנות מנהלית


פסק דין חשוב בעניין זה ניתן ביוני 2008 בבית המשפט המחוזי. בפסק דין זה נקבע כי רופאים אינם רשאים לערב שיקולים זרים כגון תקציב בבואם להעניק למטופל את הטיפול הרפואי. פסק דין זה מוסיף וקובע כי ניתן להטיל רשלנות מנהלית גם לאחר רשלנות רפואית של רופא פרטי. במקרה זה נטען כי רופא אשר שחרר מטופל לביתו, פעל באופן רשלני. הרופא המליץ לבני משפחתו של המטופל כי בהתאם לתוצאות הבדיקה כדאי להם לאשפז את המטופל במכון לשיקום הלב אשר נמצא ליד בית החולים.

 

הסיבה לכך הייתה תקציבית. במידה והמטופל היה נשאר בבית החולים, היה צריך המוסד הרפואי לשאת בנטל הכלכלי של אשפוזו. עם זאת, אשפוזו במכון לשיקום לב היה אמור לצאת מכיסו של המטופל. שיקול זה של הרופא הביא לתוצאה מצערת. המטופל הגיע לביתו ולאחר זמן קצר התמוטט. בית המשפט קבע כי הרופא פעל תוך רשלנות רפואית שכן חייו ובריאותי של המטופל חשובים מהרווח הכלכלי של בית החולים.

 

רשלנות מנהלית בגין אי קיום נוהל מעקב אחר טיפול


מקרה נוסף של רשלנות מנהלית אשר מהווה רשלנות רפואית הינו מקרה של חולה שלא הופנה לבדיקה מקיפה משום שתיקו הרפואי "נפל בין הכיסאות". מדובר בחולה שהיה בטיפול אצל רופא אחד, והיה צריך להמשיך טיפול אצל רופא אחר. הרופאים לא היו מתואמים ביניהם והחולה לא קיבל את הטיפול הרפואי המתבקש. בפסק הדין מתחה השופטת ביקורת חריפה על התנהלות הרופאים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
נפילה במחלקת יולדות בבית חולים מאיר בכפר סבא ותביעת פיצויים
תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות
תביעת רשלנות בהריון והולדה בעוולה כנגד בית חולים
מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו
האם רופא בבית חולים נהריה טעה וניתח איבר בריא? האם רשלנות רפואית?

 

"חשוב אמנם להקפיד שלא להטיל על ציבור הרופאים מעמסה כבדה מידי העשויה לפגוע במהלך עבודתם היומיומית השוטפת. אכן, ככלל אין לדרוש מרופא לרוץ ולאתר כל חולה וניתן יהיה להסתפק בהנחיה מסודרת של הרופא לחולה לגבי המשך הטיפול הנדרש לו", נכתב, "עם זאת, מן הראוי כי המוסד הרפואי שלו האחריות הכוללת לטיפול בחולה, יקבע מנגנון שיבטיח את שיתוף הפעולה הנדרש בין הרופאים המטפלים השונים באופן שהחולה יזכה לטיפול המיומן כמו גם המעקב הרפואי הנדרש והראוי".
 

לא תמיד רשלנות מנהלית

 

רשלנות מנהלתית יכולה להיות בקביעת נהלים בלתי סבירה. לדוגמא, עזיבת חולה הזקוק להשגחה צמודה מבלי להגדיר נהלים מפורשים לגבי חילופי המשמרות של הצוות הרפואי. במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לאחרונה, עסקו השופטים בתביעה שהוגשה על ידי הורים שבתם הייתה זקוקה להחייאה בעודה בחדר מיון ילדים, אך הרופא התורן היה במחלקה הסמוכה.

 

ההורים ניסו לטעון בבית המשפט כי העדר רופא ברגע הנתון היווה רשלנות מנהלית העולה כדי רשלנות רפואית. השופטים התחקו אחרי הנהלים הרלבנטיים בבית החולים תוך העמדתם במבחן הרופא הסביר. השופטים בחנו את נסיבות המקרה ולבסוף הוחלט כי לא מדובר ברשלנות רפואית. במקרה זה, צוין כי המרחק בין שתי המחלקות הינו פחות מ-15 מטרים ועל כן לא ניתן לקבוע כי נטישתו של הרופא התורן את עמדתו לזמן קצר ולמקום קרוב מהווה רשלנות מנהלית מצידו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר התאבדות חולה בעל מחשבות אובדניות

האם המרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל התרשל כלפי חולה כאשר לא שמר עליו והאחרון, שהיה בעל נטיות אובדניות, התאבד? 

תביעה לאחר רשלנות רפואית במחלקה פסיכיאטרית והתאבדות חולה

האם רשלנות רפואית במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים הביאה לכך שהמנוח ברח לביתו ונמצא תלוי במחסן? תגיות: אנגיוגרפיה, בדיקה סונוגרפית, ביופסיה, RCC CLEAR CELL, קשר לימפה, מצג עכוז, בית משפט, מיקרופטלמיה,