www.rashlanut-refuit.org

כריתת חצוצרה וכריתת שחלה בגין רשלנות באבחון בצבא

כריתת חצוצרה וכריתת שחלה בגין רשלנות באבחון בצבא

בית המשפט נדרש לבחון ערעור אשר הוגש על ידי החלטת אגף השיקום לפיה נדחתה תביעה להכרה בחיילת משוחררת כנכה לפי חוק הנכים. בתביעתה למשרד הביטחון, טענה התובעת כי בעקבות רשלנות באבחון מחלה במהלך שירותה הצבאי, נאלצה היא לעבור ניתוח לכריתת השחלה הימנית. התובעת טענה כי מקרה זה עולה כדי רשלנות רפואית בצבא. מדובר באישה אשר התגייסה לצה"ל במרץ 1992 והמשיכה לשרת בקבע עד שחרורה בספטמבר 1994 בגין מחלת קרוהן בה חלתה. הצדדים לא היו חלוקים בנוגע לכך שכריתת השחלה התבצעה בגין מחלת הקרוהן אשר בינה לבין השירות הצבאי לא התקיים קשר סיבתי.


המערערת טענה כי כאשר נבדקה בבית החולים ביוני 1994, התגלו ממצאים אשר העלו בין היתר חשד לציסטה בשחלה הימנית. לטענתה, ממצאים אלו, אשר יכלו להתאים גם למחלת הקרוהן, הביאו את הרופאים להעניק לה טיפול תרופתי ממוקד במחלה תוך שהם זונחים את האפשרות הנוספת – ממצא בטפול. התובעת טענה כי לו היה מאובחן הממצא במועד, לא היה הוא גדל ומגיע לכדי צורך בכריתת החצוצרה והשחלה. משרד הביטחון טען כי יש לדחות את התביעה היות והחלטתו התבססה על התיעוד הרפואי ועל חוות דעת רפואית של מומחים מטעמו. לדבריו, לא חל איחור באבחון התהליך הדלקתי בטפול הימני ובטיפול בו. אי לכך, לא מדובר ברשלנות רפואית.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מי ישלם פיצויים בגין טיפול שיניים רשלני בצבא שגרם לזיהום בעצם?
רשלנות רפואית של רופא צבאי בבסיס טירונים
האם מחלת הסרטן פרצה בגין רשלנות רפואית במהלך טיפול בצבא?
רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי
האם הצבא יהיה אחראי על בריאותו של חייל שהתגייס עם בעיות לב?


המערערת, אשר סבלה משלשולים וכאבי בטן אושפזה ביוני 1994 לצורך בירור הבעיה הרפואית ושוחררה מבית החולים. בהפניה למיון מרופא מומחה במרפאה הגניקולוגית נרשם באותו החודש כי קיים ממצא, ככל הנראה, ציסטה מימין, וניתנה המלצה לביצוע דחוף של TVS לגבי הממצא במישוש.שלושה ימים לאחר מכן ערכו הרופאים בדיקת US למערערת ונרשם כי ישנו ממצא אשר יכול להיות טפול הימני שהינו בעיה גניקולוגית בשחלה, או סיבוך הקשור במחלת הקרוהן.

 

האם היה אפשר לגלות את המחלה במהלך הצבא?

 

השאלה אשר נדונה בבית המשפט הייתה – האם המחלה בשחלה החלה ביוני 1994 וניתן היה לאבחנה והאם היה מקום להעניק למערערת טיפול מיוחד בכדי למנוע את התופעה הסופית של הופעת המורסה והמורך בכריתת הטפול הימני. השופטים קבעו כי דין הערעור להתקבל וזאת על בסיס הרישום הרפואי במקרה דנן. רישום זה הראה כי כבר ביוני 1994 היה חשש למחלה בשחלה, כפי שנרשם בהפניה לחדר המיון.


כמו כן, בבדיקות אולטרסאונד מאוחרות, אשר אליהן הופנתה המערערת במסגרת הטיפולים הרפואיים, לא הופג חשש זה. השופטים הוסיפו עוד כי לאחר החזרת הדיון לקצין התגמולים, בכדי שישקול את עמדתו בשנית, היה מקום לקבלת חוות דעת רפואית מטעם מומחה רפואי אשר טרם חווה דעתו. עם זאת, משרד הביטחון העביר את התיק חזרה למומחים אשר דנו בו בעבר.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רופאים צבאיים ואבחון מאוחר של סרטן צוואר הרחם
האם רשלנות רפואית בעקבות שינוי מסמכים על ידי רופא צבאי?
רשלנות בצבא באבחון מחלה בגין מוות של חייל במהלך חופשה, האמנם?
ניכוי קצבאות המוסד לביטוח לאומי מסכום הפיצויים בתיקי רשלנות רפואית


בפסק הדין בערעור נקבע עוד שהיה מקום לבצע בירורים נוספים ובעיקר להעניק למערערת את הטיפול הרפואי המתאים. הרופאים טענו כי הבדיקות הרפואיות העלו שתי אבחנות אפשריות – קרוהן או ממצא בשחלה. עם זאת, העבודה שיש קרוהן איננה שוללת בהכרח את הממצא בשחלה. זאת ועוד, היווצרות פיסטולות בין החלה החולה של המעי לאיברים אחרים בסביבה האנטומית הינה תופעה ידועה במחלת הקרוהן. לאמור, במקרה של חשד לממצא בשחלה הימנית, היה על הרופאים להביא בחשבון גם סיבוך מסוג זה.


למעשה, מרגע שהרופאים הגיעו למסקנה שמדובר בקרוהן, הם טיפלו במחלה ולא המשיכו לבצע כל בירור גניקולוגי נוסף וממילא לא העניקו כל טיפול רפואי בכוון זה. הלכה פסוקה היא כי החמרה במצב רפואי כתוצאה מאיחור באבחון וטיפול מחלה עולה כדי רשלנות רפואית. כמו כן, רשלנות רפואית בצבא מהווה עילה להכרה בתובע כזכאי מכוח חוק הנכים. יתרה מכך, גם מחלות אשר לא נגרמו עקב תנאי השירות, אך לא אובחנו במועד בשל חוסר מיומנות סבירה, ולא קיבלו טיפול ראוי, מביאות להכרה בנכות ולקביעה כי ההחמרה בגין האיחור באבחון היא עקב השירות הצבאי.

 

"עמדה עקרונית זו מתיישבת עם אופיו של חוק הנכים כחוק המטיל אחריות מוחלטת לנכות נגרמה, בין אם הייתה רשלנות ובין אם לא", נכתב בפסק הדין. לסיכום, השופטים קבעו כי לא נעשה בירור רפואי עד תום ולא ניתן טיפול מתאים ולכן מדובר באיחור באבחון. "אשר על כן אנו מקבלים את הערעור וקובעים כי כריתת הטפול הימני ותוצאותיו ארעו עקב האחור באבחון ו/או הטיפול הלקוי בהתאם. אנו קובעים כי יש קשר סיבתי בין הפגימה הנ"ל וסיבוכיה לבין השירות הצבאי".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: טמוקסיפן, נמוש כבד, המטומה, סינוסיטיס, תעלת גויון, לידה קפלית, סרטן הדם, זריקת בלוק מנדיבולרי,