www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של רוקח, רשלנות בבית מרקחת

רשלנות רפואית של רוקח, רשלנות בבית מרקחת

מדי שנה נתקלים מטופלים וחולים רבים ברשלנות רפואית בבתי המרקחת. שימו לב, רשלנות רפואית איננה רק עוולה המאפיינת רופאים ומנתחים בלבד - במהלך מסלול הבדיקות והטיפול, יכול החולה להיפגע מרשלנות רפואית גם מאחיות, טכנאי רנטגן, פקידות בקופת חולים וכמובן, רוקחים ובתי מרקחת.


חולים אשר מקבלים מרשם לתרופה החתום בידי רופא מומחה, סבורים כי רכישת התרופה וקבלתה אינם מהווים סיכון עבורם. עם זאת, לא אחת מוגשות לבית המשפט תביעות רשלנות כנגד רוקחים, אשר עילותיהן שונות ומגוונות (החל מתרופה שגויה וכלה בתרופה שפג תוקפה). יש לציין כי תרופה שגויה או פגומה עלולה להסב למטופל נזקים חמורים אשר ישפיעו על מצבו הבריאותי לאין שיעור.
חובת הזהירות המוטלת על רוקח

 

חובת הזהירות המוטלת על רוקח


לימודי רוקחות אינם לימודי תעודה או קורס הסמכה מקוצר. מדובר בהכשרה ארוכה המתפרשת על פני 4 שנים (בתוספת שמונה חודשי התמחות) הנעשית באוניברסיטאות בלבד. לאחר שסיים הרוקח את לימודיו, נחשב הוא בעיני הציבור והמערכת הרפואית כאיש מקצוע לכל דבר ועניין. אי לכך, חב הרוקח חובת זהירות קונקרטית ומושגית כלפי הלקוחות הבאים לפניו. רוקח אשר איננו מקפיד לבדוק כי העניק למטופל תרופה נכונה ובתוקף, וגרם לו נזקים כלשהם, עלול למצוא עצמו על ספסל הנתבעים בבית המשפט.


עלון לצרכן, משמעותו


החוק הישראלי קובע כי הרוקח חייב לוודא שהמטופל מקבל את התרופה בצירוף העלון לצרכן. עלון זה מאפשר למטופלים ליטול את התרופה שניתנה להם תוך כדי סיכון מינימאלי. לפיכך, רוקח אשר מכר תרופה למטופל ללא עלון לצרכן, התרשל בתפקידו.

 

שימו לב, מדובר בעניין של מה בכך - החוק האמריקני, למשל, קובע כי על רוקח מוטלת החובה לפתוח את התרופה מול המטופל ולהפנות אותו לעלון הצרכן תוך שהוא מקריא בפניו את תופעות הלוואי ואופן השימוש.


בישראל, רוקח חב חובת זהירות מוגברת מול מטופלים "מועדים לפורענות", אשר קיים סיכוי סביר שהם אינם מבינים את אופן נטילת התרופה והמינון (מבוגרים, ילדים, תרופות מסובכות ועוד). על פי הפסיקה, במקום בו הרוקח לא השכיל להסביר היטב למטופל (לדוגמא שאיננו קורא עברית) לגבי אופן נטילת התרופה, עלול הוא להיתפס כמי שפעל ברשלנות.


בתי מרקחת פרטיים ובתי מרקחת ציבוריים


החקיקה והפסיקה בישראל שופטות בדין שונה בתי מרקחת פרטיים (כגון – סופר פארם) ובתי מרקחת ציבוריים (לדוגמא, בתי מרקחת בבית חולים). רוקח אשר מעניק שירות למטופלים בבית מרקחת פרטי, אמור להיות אחראי על כל הציוד בבית המרקחת. לדוגמא, במקום בו ניתנה תרופה שגויה בבית מרקחת פרטי, עלול גם בעל המקום להיתבע בגין רשלנות (אפילו אם לא היה זה הוא אשר מכר את התרופה, הלכה למעשה).


תרופה שגויה אשר מסופקת בבית מרקחת ציבורי עלולה להקים עילת תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד מגוון אחראים – החל מהרוקח אשר מכר את התרופה, דרך הרופא אשר כתב את המרשם וכלה באחות אשר נתנה לחולה את התרופה בפועל. לפיכך, במקום בו נגרמו למטופל נזקים בגין רשלנות רפואית בבית מרקחת ציבורי – הגשת תביעה נגד בית החולים יכולה להיות המהלך החכם ביתר מבחינה משפטית.


דוגמא לפסקי דין


רוקחת אשר מכרה תרופה שגויה לילדה אשר סבלה משיעולים עדינים, נאלצה לשלם פיצויים על סך 28,100 שקלים לילדה ולמשפחתה. הרוקחת במקרה דנן מכרה לילדה תרופה לשימוש חיצוני באינהלציה, במקום סירופ לשיעול, מה שגרם לילדה להקאות, חום, רעידות ואשפוז בבית החולים.

 

במקרה אחר, תרופה שגויה אשר נמכרה לקשיש הסובל ממחלת הפרקינסון, גרמה להתדרדרות דראסטית במצבו הבריאותי. כעבור מספר ימים הבחינה אשתו של הקשיש כי התרופה אשר ניתנה לו הייתה שגויה ובני הזוג תבעו את הרוקחת בגין הכאב והסבל אשר נגרמו למטופל. בעקבות התביעה, שילמה הרוקחת למטופל פיצויים על סך 33,000 שקלים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: כימותרפיה, מיטוזה, מזרק שואב, דיסטוניה, כיב בפה, חיתוך החיתולית, וריקוצלה, תשניק,