www.rashlanut-refuit.org

הרופא בחדר מיון לא הסתכל בגליון הרפואי, האם רשלנות רפואית?

הרופא בחדר מיון לא הסתכל בגליון הרפואי, האם רשלנות רפואית?

מטופל אשר עבר ניתוח לכריתת גידול בבלוטת יותרת המוח, סבל לאחר הניתוח ממספר סיבוכים בגין דליפת נוזל מוח שדרתי. בעקבות סיבוך זה, שהינו סיבוך שכיח בניתוחים מסוג זה, הגיע המטופל בשתי פעמים שונות לחדר המיון בבית החולים, כאשר הוא מתלונן על דם בקינוח האף. בפעם השנייה שהגיע המטופל לחדר המיון נרשם בגיליונו הרפואי כי הוא "סובל מזה יממה מנוזל, מעת קינוח האף, לעיתים נזלת עם פסי דם".


רופא חדר המיון אשר בדק את התובע, לא ידע להשיב בבית המשפט האם עיין בתיק האשפוז או סיכום המחלה של התובע. כמו כן, הרופא הנתבע לא ידע האם היה ביקור קודם של התובע בחדר המיון (כאמור, ביקור כזה היה). בנוסף, מעדותו עלה כי הוא לא פנה להתייעץ עם רופא בכיר משום שסבר שאין בכך צורך. האם מדובר במקרה נוסף של רשלנות באבחון גידול סרטני?

 

בדיקות שטחיות ולא ממצות


רופא זה העיד כי שחרר את החולה מכיוון שלא נמצאה שום עדות לדליפת נוזל מוח שדרתי. לדבריו, הוא סבר כי הנזלת הדמית אצל התובע לא הייתה קשורה לניתוח אלא נבעה מקינוח האף בחוזקה. בחוות הדעת הרפואית מטעם התביעה נאמר כי לא הבדיקות אשר נערכו למטופל בהגיעו לחדר המיון היו בדיקות שטחיות ולא ממצות. לטענת המומחה, הרופאים היו אמורים לדעת כי מדובר בחולה המועד לסיבוך, ולא באדם המגיע לחדר מיון לבדיקה בשל תלונה על דליפה מהאף, ללא רקע קודם מוכר וללא גורמי סיכון.


לאור העדויות וחוות הדעת הרפואיות, קבעו השופטים את המסקנות הבאות: הרופאים בחדר המיון שחררו את התובע לביתו מבלי לאבחן את הסימפטום ממנו הוא סובל. הרופאים בחרו בדרך טיפול זו משום שהמטופל לא הגיע עם תלונה של דליפת נוזל מוח, אלא בגין הפרשה דמית באף. כמו כן, רופאי חדר המיון הניחו שנזלת זו איננה קשורה לניתוח, אלא היא תולדה של קינוח האף בעוצמה. בית המשפט ציין כי הרופאים הנתבעים פעלו באופן זה משום שנזלת דמית הינה תלונה שכיחה אשר סיבותיה רבות ומגוונות.


האם הרופאים התנהלו כמצופה מהם?


השופטים קבעו בפסק הדין כי סטנדרט ההתנהגות של הרופא הסביר והמקצועי המצופה, מחייב הצגת שאלות הנוגעות לעברו של המטופל העומד מולו. קל וחומר כאשר עסקינן במטופל שעבר ניתוח להסרת גידול במוח. במקרה דנן, היה על הרופא להציג לתובע שאלות הנוגעות לביקורים קודמים בחדר המיון בתקופה שמאז שחרורו מבית-החולים. כמו כן, הרופאים היו אמורים להתחקות אחר אירועי הפרשה אפית קודמים.


השופטים ציינו כי במידה והרופאים היו פועלים באופן הזה, היו שאלות בסיסיות אלו מסייעות להם לקבל החלטה מושכלת באשר לאבחון ולאופי המעקב והטיפול הרפואי הנדרשים. "רופא סביר, במקרה כזה, לא היה מסתפק בבדיקה שטחית וקצרה, ולא היה ממהר לשחרר את התובע לביתו", כתבו השופטים בפסק הדין.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.