www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של רופא צבאי בבסיס טירונים

חייל לוחם בשירות חובה, אשר שירת בבסיס טירונים בדרום, הגיש תלונה נגד רופא הבסיס בגין אי הפנייה לבירור רפואי חרף ממצאים חריגים בבדיקות דם שנערכו לו. החייל טען בנוסף שהתנהלותו של הרופא הביאה לכך שהוא נדחה בועדות הרפואיות פעם אחר פעם, דבר אשר פגע בו בהמשך דרכו הצבאית. האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בצבא?

הרופא גרם לפרופיל להישאר נמוך

 

החייל ביקש עם תחילת הטירונות מהרופא, כי יפנה אותו לוועדה רפואית על מנת להעלות את הפרופיל הרפואי שלו באופן שבו יוכל להתנדב ליחידה מובחרת. לטענתו, הרופא שלח אותו לוועדה רפואית ללא שצויד בחוות דעת רפואית, וללא תוצאות של בדיקות רלבנטיות. אי לכך, לדאבונו, השיבה הוועדה הרפואית את פניו ריקם.


לאחר ששב החייל לבסיס, הופנה הוא לקבל חוות דעת רפואית בעניינו. החייל הצליח להשיג רופא מומחה אשר ימליץ על העלאת הפרופיל הרפואי שלו והוא הופנה פעם נוספת לוועדה הרפואית. עם זאת, לצערו, שוב חזר כלעומת שבא, כאשר לא היו בידיו תוצאות בדיקות נדרשות. עקב העיכוב הגדול וביקורי הסרק בפני הוועדות הרפואיות, סיים החייל את הטירונות הרגילה ושובץ ביחידתו באופן בו נבצר ממנו להתנדב ליחידה בה רצה.

 

לא מופנה לבירור בדיקות דם חשודות

זאת ועוד, החייל התנדב לתרום דם במהלך הטירונות, ובדמו נמצא ממצא חריג אשר חייב אותו בבדיקה רפואית בנושא. בעקבות התוצאה החריגה, פנה החייל לחובש הפלוגתי, כאשר הוא אוחז בידו במכתב שקיבל מטעם "מגן דוד אדום". החייל דרש לראות רופא אך הרופא לא בדק אותו עד לתום הטירונות. החייל הוסיף בתלונתו כי לא נמסרו לו פרטים לגבי הסיבות לדחיית ביצוע בדיקת הדם הנחוצה, וטענתו נתמכה בסקירת הגיליון הרפואי בעניינו.

 

נציב קבילות החיילים - מדובר ברשלנות רפואית


נציב קבילות החיילים קבע כי בהתנהלותו של רופא בסיס הטירונים נפל פגם, הן באופן הטיפול בחייל במסגרת בקשתו להעלאת הפרופיל הרפואי, והן בשיקולים אשר הנחו אותו למנוע ממנו את ביצוע בדיקת הדם במועד המוקדם ביותר.

הנציג קבע כי התנהלותו של הרופא עלתה כדי רשלנות רפואית חמורה בבסיס ואי הפניית החייל לביצוע בדיקות הדם סיכנה את חייו של החייל באופן ממשי. לדברי הנציב, גם במידה והשיקול לא להפנות את החייל היה ארגוני גרידא, מוטל היה על הרופא להזמין את הקובל אליו ולפרט באוזניו את הסיבות והגורמים להמתנה. הנציב קבע כי התנהלותו של הרופא הותירה את החייל ללא תשובות ברורה ובחוסר וודאות לגבי מצבו הבריאותי.

המלצת הנציב

נציב קבילות החיילים קבע כי יש לנקוט צעדים פיקודיים כנגד הרופא ולהשלים את הטיפול בחייל תוך העמדתו בפני וועדה רפואית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין תביעה אזרחית לאחר רשלנות רפואית במהלך שירות צבאי

המחוקק קבע, כי חוק הנכים הינו האכסניה הנכונה והיחידה לתגמול ושיקום מי שנפגע תוך ועקב שרותו הצבאי... 

רשלנות רפואית באבחון פגיעה ברגל בטירונות צבאית

עוד נדגיש כי הצבא חייב לדאוג לבריאותו של החייל שנזקק לשירותים רפואיים בעת היותו חייל - שירותים של הרשויות הצבאיות המפנות אותו באמצעות גורמים צבאיים למתן טיפול... 

חסינות בית חולים מטעם המדינה מתוקף חוק הנכים

המדינה וביה"ח כשלוחה, נהנים מחסינות מתביעות רשלנות של מי שנזקו נגרם במהלך ועקב שירותו הצבאי, זכות התביעה של המשיב כנגד המדינה מצומצת אך ורק במסגרת חוק הנכים... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בצבא - אבחון מאוחר של AVN

הגורמים הרפואיים הצבאיים השלימו את בירור מצבו הרפואי ונמצא כי התובע סובל מ-AVN בראש עצם הירך משמאל 

הגידול אובחן באיחור, הניתוח בוצע בהצלחה - מהו אובדן סיכויי ההחלמה?

כאביה הפכו לבלתי נסבלים וקשים מנשוא, גם אז הוחזרה העוררת ליחידתה כשרופא היחידה מספק לה תרופות לשיכוך כאבים, אותם היתה צריכה לקחת על פי שיקול דעתה....האם זהו טיפול רפואי הולם? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... תגיות: אובדן כושר עבודה, מעקב הריון,