www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה

רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה

קולונסקופיה היא בדיקה פולשנית, שבאמצעותה נבדקת מערכת העיכול התחתונה, תוך החדרת צינור פלסטי עם מצלמת וידאו זעירה הממוקמת בקצה הצינור, לפי הטבעת. הבדיקה מאפשרת לרופאים לראות את הדופן הפנימית של המעי הגס ולאבחן מחלות שונות הקשורות למערכת העיכול.


במהלך הבדיקה ניתן לקחת דגימת רקמה לביופסיה, לכרות פוליפים ולשאוב שאריות צואה. הבדיקה אינה מבוצעת בהרדמה מלאה, וכדי לאפשר צפייה טובה יותר, מתבצע ניפוח של המעי, שעלול ליצור תחושה לא נוחה ומלאות. כמו בכל הליך רפואי קיימים סיכונים וסיבוכים, בייחוד כשמדובר בטיפול חודרני באזורים רגישים.


קרע שנוצר עקב התנהלות בלתי סבירה של הרופא


אחד הסיבוכים המוכרים של בדיקת קולונסקופיה הוא קרע במעי, כאשר אם הקרע נוצר עקב התנהלות בלתי סבירה של הרופא, מדובר ברשלנות רפואית, ובמקרה של היווצרות קרע במעי חובה להבהיל את הנבדק לבית חולים.


מקרים נוספים שעשויים להוות רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה הם דימומים וזיהומים, או כאשר הרופא לא ביצע את ההליך על פי הפרקטיקה המקובלת, בדיקה שבוצעה שלא לצורך, המשך הבדיקה למרות התנגדות פנימית של המטופל, חירור של המעי שלא אובחן וגרם לסיבוכים, ועוד.


אבחון שגוי של תוצאות בדיקת קולונסקופיה עלול לגרום לנזקים חמורים, בפרט כאשר מדובר בגידול ממאיר שלא אובחן בזמן, וגרם להתפשטות גרורות בגוף. כך גם אי הפניית המטופל, למרות הימצאותם של תסמינים, כמו דימום מפי הטבעת, עצירות או שלשול כרוניים, סימני דם בצואה וכדומה.


רופא שלא הסביר אודות הסיכונים הכרוכים בבדיקה


בפסק דין שניתן בבית משפט השלום, הוגשה תביעה בעילת רשלנות רפואית בגין נזק שנגרם למטופלת כבת 70, על ידי הרופא המטפל במהלך ביצוע בדיקת קולונסקופיה. על פי עובדות התביעה, המטופלת הגיעה למרפאה לצורך ביצוע הבדיקה והוחתמה על טופס הסכמה לביצוע הליך גסטרוסקופיה ולאחר מכן בדיקת קולונסקופיה.


במהלך הקולונסקופיה אובחן קרע במעי הגס בעומק של שישים סנטימטרים. המטופלת הובהלה לבית החולים שם נאלצה לעבור ניתוח והקרע נתפר. במהלך הדיון המשפטי טענה התובעת כי היא אמנם חתמה על טופס הסכמה, אך לא ניתן לה הסבר על בדיקת קולונסקופיה והסיכונים הכרוכים בביצועה, ולטענתה פעולה של גורם מטפל ללא הסבר מפורט יכולה להיחשב כתקיפה של המטפל את המטופל.


בית המשפט קיבל את טענת התובעת, והשתכנע כי הרופא לא מסר הסברים אודות ההליך וסיכונים שבו, והגיע למסקנה כי הרופא ביצע בתובעת עוולת תקיפה, על כן מדובר ברשלנות רפואית, ולפיכך התובעת נמצאה זכאית לפיצויים בגין נזק ממוני ולא ממוני שנגרם לה בסך של 62,400 שקלים.


אי הפניית מטפל לבדיקה חרף תסמינים


בתביעה נוספת שהוגשה בגין רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה, פנו קרובי משפחה של מנוחה שנפטרה כתוצאה מסרטן המעי, אל בית המשפט המחוזי בתל אביב, בגין איחור באבחון סרטן המעי הגס. על פי עובדות התביעה, במשך חודש ימים, התלוננה המנוחה על עצירות ודימומים, ומכיוון שבבדיקה ידנית לא נמצא דם, הרופאה המליצה על תרופה לעצירות ודיאטה עשירה בסיבים. אולם הכאבים לא חלפו והמנוחה עברה סדרת בדיקות שלא סייעו לאבחון מצבה.


רק לאחר כחצי שנה של סבל, הופנתה המנוחה למומחה שביצע בדיקת קולונסקופיה, ומתוצאותיה עלה כי קיים גידול סרטני במעי הגס בשלב מתקדם. בית המשפט קבע כי הרופא התרשלה בכך שלא הפנתה את המנוחה לבדיקת קולונסקופיה כבר בפעם הראשונה, וחייב אותה לפצות את משפחת המנוחה בסך של 902,480 שקלים.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: גרורות סרטן, אנגיוגרפיה, סהרון, ציטופלסמה ואקולרית, סימפטקטומיה צווארית, Goldenhar Syndrome, אלצהיימר, כדור ויאקוזה,