www.rashlanut-refuit.org

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב את תשלום הפיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים של תובעת עקב רשלנות רפואית בלידה? התובעת הגישה תביעה שעניינה רשלנות רפואית בגין תסמונת על שם "נונאן" ממנה היא סובלת. התסמונת התגלתה לאחר לידתה של התובעת ובית המשפט קבע כי נבעה היא בעקבות רשלנות הצוות הרפואי. מדובר בתסמונת של פגם גנטי אשר תוצאתו פיגור שכלי ומוטורי ונזקים קרדיולוגים.


על פי חוות דעתו של מומחה לרפואת ילדים ולנוירולוגיה של הילד, נקבע כי מבחינה קרדיולוגית, ובשל מחלת הלב המורכבת של התובעת, יהיה קיצור בתוחלת חייה לעומת תוחלת החיים שלפי הממוצע הסטטיסטי.

 

כיצד יש לקבוע את מידת קיצור תוחלת החיים?


השאלה אשר עמדה כרגע בבית המשפט הייתה - על פי איזו תוחלת חיים יש לפסוק את הפיצויים לתובעת. בסוגיה זו התחבטו מומחים רפואיים משני צידי בעלי הדין, כאשר מומחים מטעם התביעה מנסים להוכיח שחייה של התובעת יהיו ארוכים ואילו חוות הדעת מטעם ההגנה קובעת הערכות על חיים קצרים יותר. בית המשפט נדרש להחליט בין קביעותיהם של שני מומחים לקרדיולוגיה מטעם הצדדים.


המומחה לקרדיולוגיה מטעם הרופאים ציין כי במשך כל שנותיו כקרדיולוג במכון הלב של בית החולים שיבא, היו רק שני חולים עם תסמונת "נונאן" שעברו את העשור השני לחייהם. אי לכך, העריך המומחה כי התובעת לא תשרוד אחרי העשור השני לחייה.

 

מומחה נוסף מטעם ההגנה טען כי בשל בעיות הלב מהם סובלת התובעת, יש להאריך את קיצור תוחלת חייה בחמש עד שבע שנים לפחות. יצוין כבר עכשיו כי הפחתה של חמש שנים בתוחלת חייו של נפגע מתוך הממוצע הסטטיסטי, אינה קביעה מבוססת, ולא ניתן לקבלה בחישובים סטטיסטיים של ימי חייו של אדם בימינו.

 

ההגנה טוענת 20 שנה, התביעה קובעת 50 שנה ויותר

 

לעומתם, פרופסור המומחה לשיקום מטעם התביעה טען כי לבעיות הלב של התובעת לא תהינה כל השפעה על תוחלת חייה.


מומחה לקרדיולוגיה מטעם התובעים העריך את חייה של התובעת בכ-50 שנה לפחות כאשר הוא מביא דוגמא למטופלים הסובלים מתסמונת "נונאן" אשר חיים למעלה מ-60 שנה לאחר ניתוח לב. בבית המשפט הוצגו גם תוצאותיה של בדיקה שנערכה לתובעת על ידי מספר מומחים ובה נקבע שבעיית הלב שאובחנה אצלה הייתה קלה עד בינונית. השאלה שעמדה למעשה במחלוקת הייתה מה יהיה מצבה בהמשך.


בית המשפט קבע כי יש למצוא את עמק השווה בין המומחים השונים. השופטים התייחסו לכך שהמומחה הקרדיולוגי מטעם ההגנה טען שתי טענות שונות בשני שלבים של הדיון. בחלקו הראשון של הדיון, אשר עסק בהוכחת אחריות הרופאים, טען המומחה כי מכיר הוא חולים הסובלים מתסמונת "נונאן" וחיים למעלה מ-40 שנה. עם זאת, בשלב השני של קביעת מידת הנזק, שינה המומחה את עורו וקבע כי לא קיימים סיכויים רבים שהתובעת תעבור את העשור השני לחייה.


יש לציין גם כי המומחה מטעם ההגנה לא בדק את התובעת לפני שערך את חוות דעתו בעניין הנזק. כמו כן, המומחים משני הצדדים לא היו חלוקים על כך שניתוחים ובעיקר השתלת לב, עשויים לשפר את מצבה של התובעת ולהאריך את חייה. עם זאת, שיקול זה לא הובא בחשבון בחוות דעתו של המומחה מטעם ההגנה.

 

השופטים קובעים - יש לאזן בין חוות הדעת


השופטים קבעו כי מכל האמור לעיל, אין לקבל את ההערכה של תוחלת החיים של עשור שני או שלישי לחייה של התובעת. השופטים ציינו כי אין ספק שמדובר בפגיעה קרדיולוגית אשר יחד עם שיפור בעקבות ניתוחים - עשויים להשתפר גם סיכוייה של התובעת לחיים ארוכים יותר.


תוחלת החיים שאותה נדרש בית-המשפט לקבוע היא למעשה הערכה לצורך קביעת פיצויים בסכום חד-פעמי. עם זאת, במקרים מסוג זה דן בית-המשפט בהערכות ובניבויים - אם על-פי ממוצע סטטיסטי, ואם תוך העדפת חוות דעת של מומחה על פני חוות דעת אחרת.


אי לכך, ולאחר שאיזנו השופטים את חוות דעתם של המומחים הרפואיים, קבעו הם את תוחלת החיים של התובעת לצורך תשלום פיצויים חד פעמיים על 55 שנה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

פסק דין העוסק באי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות - האם רשלנות?

האם אי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות הינו רשלנות רפואית? האם מדובר בעילה להגשת תביעה כנגד רופא אשר טיפל באישה בהריון? 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

האם לידת המלקחיים בוצעה ברשלנות וללא כל צורך?

לידת המלקחיים שבוצעה ברשלנות על ידי רופא מתמחה גרמה לקרע דרגה 4 בנרתיק ובפי הטבעת.  

ההורים הגישו תביעה לפיצויים בעקבות פטירת התינוקת בשל מום לבבי

בעקבות פטירת התינוקת כשלושה ימים לאחר היוולדה, טענו ההורים כי הם לא היו מודעים לחומרת המום הלבבי, ולא הוצעה בפניהם האפשרות להפסיק את ההריון.  

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

האם הרופא התרשל בניהול מעקב הריון בסיכון גבוה של התאומות?

מבדיקת מוניטור בשבוע ה- 34 עלה כי אחת התאומות סובלת ממצוקה עוברית והיא נולדה במצב של שיתוק מוחין. 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. תגיות: אוביטרל,