www.rashlanut-refuit.org

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, במתן חיסון נגד פוליו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, במתן חיסון נגד פוליו

התובע, יליד 3.10.75, סובל משיתוק ברגל שמאל עקב מחלת שיתוק ילדים (פוליו), מקיצור גפה ב- 2.5 ס"מ ומכאבי גב. לטענתו, רשלנותן של הנתבעות במהלך חיסונו בינקותו גרמה לכך שלקה במחלת הפוליו.

האם יש לקבל את התביעה?


1. מן העדויות מצטיירת תמונה בדבר הקפדה של צוות התחנה לאם ולילד בה טופל התובע על קיומן של הוראות משרד הבריאות.


2. תדריכי החיסונים של משרד הבריאות נמצאו בתחנה, האחיות עבדו לפיהם ואחיות חדשות שהגיעו הופנו אליהם. אנשי משרד הבריאות פיקחו על עבודת צוות התחנה, ביקרו בתחנה והדריכו את אנשיה. נראה, כי צוות התחנה קיים את שגרת החיסונים כהלכתה. החיסונים ניתנו על-פי התדריך ותועדו כנדרש. ניתנה הדרכה לאמהות בשפתן, אפילו למנוסות שבהן, והוסברה החשיבות שבהקפדה על מתן החיסונים במועדם. האחיות הכירו היטב את הוראות הנגד ונמנעו ממתן חיסון כאשר התקיימה אחת מהן. בנוסף, בתחנה התבצעו כל הרישומים שנדרשו על-פי הוראות משרד הבריאות במסמכים השונים. כך, התנהלו בתחנה תיק אישי לכל ילד ויומן אחיות (רג’יסטר), וכן פנקס חיסונים שהוצמד אליו כרטיס התפתחות, אשר נמסרו להורים. באמצעות הרישום נוהל גם המעקב אחר מתן החיסונים.


3. שלושה אמצעים ננקטו במשולב כדי לדרבן את ההורים לחסן את ילדיהם במועד: מתן הסברים מפורטים לאמהות אודות החיסונים הניתנים בתחנה, חשיבותם וחשיבות העמידה בלוח הזמנים; רישום מועד הביקור הבא על כרטיס ההתפתחות של הילד המוצמד לפנקס החיסונים, המצוי בידי ההורים (כפי שנראה בהמשך), כך שבכל ביקור בתחנה ניתן מועד לביקור נוסף; ומשלוח מכתבי תזכורת להורים שלא הגיעו במועד.


4. נראה כי במועדים הרלבנטיים לענייננו, כאשר טלפונים או מחשבים לא היו בנמצא, משלוח מכתבי תזכורת, פעמים חוזרות במקרה הצורך, הוא אמצעי מידתי וסביר. בהקשר זה יש להזכיר את אילוצי כוח האדם בתחנות לאם ולילד, מבחינת מספר הרופאים והאחיות, אשר לא אפשרו עריכת ביקורי בית, וכן את העובדה כי מתן חיסונים הוא וולונטרי ולא ניתן לכפות על הורים לחסן את ילדם.


5. בעניינו של התובע לא נדרשו דרבון ותמרוץ, שכן אימו של התובע, שהיתה אם מנוסה שהתובע היה ילדה העשירי, ידעה שעליה להביא את התובע לתחנה כדי שיחוסן ועשתה כן בפועל.


6. לא ניתן להתחקות אחר הסיבה לכך שהתובע לא חוסן ביותר ממנת חיסון אחת לפני שחלה במחלת הפוליו, ואולם המסקנה שהסיבה לאי מתן החיסון אינה נעוצה בהתרשלות של הנתבעות או מי מהן מסתברת יותר מן המסקנה ההפוכה.


לסיכום,

 

לא עלה בידי התובע לבסס את אחריותה של מי מהנתבעות לכך שחלה במחלת הפוליו. מתן החיסון המשולש ביום 12.7.76 לא תרם להידבקות במחלה, כפי שנטען לכתחילה, ואי מתן מנות חיסון הפוליו לאחר התאריך 26.1.76 – מועד מתן המנה הראשונה – לא נגרם כתוצאה מהתרשלות הנתבעות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: PHOTOREFRACTIVE KERATECTOMY, קטטר, אבחון סרטן, החייאה, סרטן השד, בריום, טיפול קוסמטי, איוושה בלב,