www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית טיפול בסטרואידים, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית טיפול בסטרואידים, מתי תוגש תביעה?

סטרואידים הם סוג של תרופה המסייעת בטיפול במחלות שונות ורבות. טיפול בסטרואידים מסייע להקלה מהירה ויעילה על תהליכים דלקתיים, ומספק למטופלים שיפור במצבם תוך זמן קצר יחסית, אולם לטיפול תופעות לוואי שונות שעלולות להיות חמורות ואף לגרום לנזקים משמעותיים, כגון: עליה בלחץ דם, שינויים ברמת הסוכר, בריחת עצם ואוסטאופורוזיס, קטרקט וגלאוקומה ועוד. 

 

תביעת רשלנות רפואית בגין טיפול בסטרואידים תוגש עקב נזק משמעותי שנגרם בגין מתן סטרואידים ללא פיקוח ומעקב אחר מצבו של החולה, בגין טיפול ללא הסכמה מדעת, מבלי לפרט לחולה את ההשלכות על מתן התרופה ותופעות הלוואי שלה, מתן מינון לא מתאים או סוג לא נכון של התרופות וכדומה. 

 

רשלנות רפואית במתן סטרואידים ללא מעקב

 

התובעת, ילידת 1966, תבעה רופא אורתופד שטיפל בה במסגרת קופת חולים, בטענה כי הרופא התרשל בטיפול הרפואי שהעניק לה וגרם לה לנזקים גופניים, עקב מתן סטרואידים לאורך זמן ממושך תוך התעלמות מסימנים בדבר התדרדרות במצבה חרף הטיפול שניתן לה.

 

לטענת התובעת, הטיפול כלל מתן תרופות סטרואידים לתקופה ממושכת למדי, תוך שילוב טיפולים סותרים. הנתבע לא נעץ במומחים בתחום נוכח החמרת המצב, ונמנע מלהיעזר בהדמיית MRI שהייתה מעניקה נקודת מבט מדויקת על מצבה. בנוסף, טענה התובעת כי הנתבעים הפרו את חובת הגילוי הרפואי בכך שלא הסבירו לה את מהות והיקף הסיכונים הכרוכים בהמשך הטיפול השמרני ולא דנו עמה על אפשרות מתווה טיפולי חילופי של הניתוח.

 

במצב שבו קיימות אסכולות רפואיות שונות ומקובלות בין הרופאים, ככלל, לא ניתן לקבוע כי רופא התרשל משום שבחר באחת מאסכולות הללו. מהראיות עלה כי קיימות שתי אסכולות רפואיות ביחס לטיפול בבעיות עמוד שידרה מותני, אחת הדוגלת בטיפול שמרני ארוך יחסית ואחת שדוגלת בהפניה לניתוח למקרה שטיפול שמרני לתקופה קצרה יותר אינו משיג תוצאות.

 

סעיף 13 לחוק זכויות החולה, קובע כי לא יבוצע טיפול רפואי באדם, מבלי שתינתן לכך הסכמתו המבוססת על החלטה מושכלת לבחור בביצוע ההליך הרפואי, בהסתמך על כל המידע הרלוונטי להחלטה זו. הסכמה מודעת של המטופל, לבחירת רופאיו במסלול רפואי הכרוך בסיכונים מיוחדים, היא תנאי בסיסי לכשרות ההחלטה הרפואית.

 

במסגרת זו חלה על הרופאים חובה לספק למטופל את המידע שבאופן סביר דרוש לו לגיבוש החלטה אישית מושכלת בשאלה, אם לבחור במסלול הרפואי המסוים תוך נטילת הסיכונים הכרוכים בכך אם לאו. אין די בכך שניתן לחולה הסבר כפי הנהוג באותה עת בביה"ח המסוים, וחובה לציין בפני החולה את דרכי הטיפול האלטרנטיביות האפשריות, להציע את הדרך הראויה מבחינת המוסד הרפואי, ולקבל את ההסכמה לדרך טיפול זו. זכותו של מטופל לאוטונומיה ולקבלת החלטות עצמאיות ומושכלות, נכונה ביחס לכלל הטיפול הרפואי בו. זכות זו קיימת לא רק לקראת התערבות טיפולית פעילה במחלתו של החולה אלא גם ביחס לטיפול שאינו נעשה ושניתן לעשותו במסגרת אחרת.

 

לכן, גם אם בחירת דרך טיפולית אחת מקובלת אינה מהווה רשלנות אך בשל העדפתה על דרך טיפולית אחרת, כאמור, הרי שאי הצגת הדרך הטיפולית האלטרנטיבית, אפילו אם היא לא מועדפת ורחוקה בסולם העדיפויות הטיפולי, אינה עולה בקנה אחד עם דרישות הדין בסעיף 13 לחוק זכויות החולה.


חופש הבחירה של החולה לבחור בדרך הטיפול 

 
במקרה זה, הימנעותו של הנתבע להעלות את האופציה הניתוחית בפני התובעת, פגעה בחופש הבחירה שלה לבחור בטיפול הרפואי המתאים לה מבין אופציות טיפוליות סבירות, ואף אי מילוי הוראות חוק זכויות החולה של הנתבעים, בכך שלא הציגו בפני התובעת את שתי האסכולות הרפואיות לטיפול בבעיות פריצת דיסק, השמרנית וניתוחית, ופגעו בחופש הבחירה שלה לבחור בטיפול הרפואי המתאים לה מבין אופציות טיפוליות סבירות. 
 
כמו כן, התרשלו הנתבעים בכך שהמשיכו את הטיפול בתרופות סטרואידיות תקופה לא סבירה, או שלא הנחו את תובעת להפסיק את הטיפול הסטרואידי לאחר שחלפה התקופה המומלצת לנטילת התרופות. עם זאת, לא הוכח קשר סיבתי בין הנכות הנוירולוגית הקבועה שנמצאה אצל התובעת לבין המחדלים שהתובעת מייחסת לנתבעים באי הפנייתה לניתוח. מאחר שלא הוכחה רשלנותם של הנתבעים המיוחסת להם בתביעה, אין מקום לפסיקת פיצויים לתובעת בגין נזקיה הרפואיים.
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: שטף דם, בי"ח פוריה, צהבת, חסר גפה, מיקרופטלמיה, הרפס, קשר לימפה, פיצול אשך,